Chevrolet Cruze Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Bir dönem ülkemizde büyük satış rakamları yakalayan Chevrolet’in yine en başarılı modeli olan Cruze nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Chevrolet Cruze inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Türkiye’de 2005 ile 2015 yılları arası pek çok marka satışlar yapmıştı. Bunlardan bir tanesi de Chevrolet firmasıydı. Chevrolet’in geçmişi ise biraz farklıdır. General motor bünyesinde bulunan Opel, Chevrolet ve Daewoo markaları birbirinin aynısı ve ortak araçlar üretiyordu. Opel, bir alt sınıf markası olan Chevrolet ile 2004 yılında Türkiye pazarına giriş yaptı. Aslında safkan bir Chevrolet denilemez. Çünkü Daewoo araçlarına Chevrolet markasını basarak Türkiye ve Rusya gibi pazarlarda satışa sundu. İşte Cruze, Daewoo fabrikalarında üretilmiş hatta Asya pazarında Daewoo Cruze adıyla satılmıştır. Ancak ülkemizde Chevrolet çatısı altında yer almıştır. İlk olarak 2009 yılında satışa sunulmuştur. O zaman yüksek donanım ve güvenliğin yanı sıra uygun fiyatı ile dikkat çekiyordu. Satışlarda da nispeten başarılı olmuştu. 2014 yılında ise Chevrolet Türkiye’den çekilince satışı sonlandırılmıştır.

İlginizi Çekebilir : “Chevrolet Kalos Nasıl Bir Araba, Alınır Mı?

Chevrolet Cruze Nasıl Bir Araba?

C segmentinde bir otomobil Cruze, rakiplerine göre çok ucuz fiyata sahip olmasına rağmen onlardan hiç eksik kalmayan donanım ve güvenlik yönüyle dikkat çekiyordu. Girdiği çarpışma testi olan Euroncap testlerinde 5 yıldız almayı başarmıştır. “Design Edition, Design Edition Plus, LS, LS Plus, LT, LT Plus, Sport, Sport Plus, WTCC Edition ve WTCC Edition Plus” donanım paketleri vardır. Özellikleri ise “Hız sabitleyici, ABS, ESP, ASR, 8 hava yastığı, çift yönlü dijital klima, yağmur ve far sensörü, soğutuculu torpido” saymakla bitmemektedir. Cruze’da 2009 yılında gelenlerde 5 ileri manuel şanzıman varken daha sonraları 6 ileri manuel vitese geçilmiştir. Ayrıca 6 iler otomatik şanzıman seçenekleri de vardır. Genelde sedan kasa tipiyle satılmıştır. Ancak 5 kapılı hatchback ve 3 kapılı spor kasa çeşitleri de vardır. Motor teknik özellikleri ise şu şekildedir.

chevrolet cruze hb

1.4 T Benzinli : 2012 – 2014 model yılları satılmıştır. Oldukça performanslı bir Opel üretimi motordur. 140 beygir ve 200 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 7.4, şehir dışında 4.6 litre yakıt tüketmektedir. 0-100 hızlanması ise 9.3 saniye olarak ölçülmüştür.

1.6 Benzinli : Chevrolet Cruze ağırlığı çok fazla olduğundan güçlü bir motora sahip olmak zorundadır. 2009 yılında 1.6 motor ile gelenlerinden müşteriler performans konusunda şikayet etmiştir. Bu motor 113 beygir ve 154 Nm tork güç üretmekteydi. Ancak özellikle yokuşlarda çekmiyor şikayetlerinin üstüne 2011 yılında yapılan bir yazılım güncellemesi ile 124 beygir ve 155 Nm tork güce çıkarılmıştır. En çok tutulan motor seçeneğidir. Ancak alüminyum subap olması sebebiyle LPG ile çok uyumlu değildir. 0-100 hızlanması ise 13 saniyedir. Buradan bile ne kadar güçsüz kaldığını anlayabilirsiniz.

2.0 D : Cruze’un tek dizel motorlu seçeneğidir. Türkiye’de satılmış en performanslı dizel motorlardan bir tanesidir. 163 beygir ve 360 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 8.7, şehir dışında 5 litre yakıt tüketmektedir. 0-100 hızlanması 9.4 saniye olarak ölçülmüştür.

chevrolet cruze arka ve yandan

Chevrolet Cruze Kullanıcı Yorumu

Kendime sedan oturaklı ve donanımlı bir otomobil ararken kendime 2013 model bir 1.6 motorlu cruze aldım ve 2 yıl boyunca kullandım. Öncelikle anlatmaya içinden başlayım. Ön tarafı çok geniş değildir. Dışardan büyük gibi görünse de içinden çok geniş değildir. Oturumu çok alçak olduğu için özellikle park ederken arabanın önünü sürekli sürtmenize neden oluyor. Arka diz mesafesi yeterli seviyededir. 3 yetişkin rahatlıkla sığabilir. Ön göğüs ve torpido üstü gibi yerlerde yumuşak deri benzeri bir kaplamaya yer verilmiştir. Koltuklarında kaliteli bir kumaş ve kolay kolay ezilmeyen sünger vardır.  Motor performansına gelecek olursak. 1.4 t ve 2.0 D dizel olanı nispeten daha güzel ancak 1.6 benzinli motoru gerçekten bu arabayı çekmiyor. Düz yolda veya yokuş aşağı giderken gayet güzel hızlanıyorsun. Ancak iş hafif bir rampa çıkmaya geldiğinde saç baş yolduruyor. Arabada 4 kişi varken birde klima açıksa en sağdan kamyonlarla birlikte gidiyorsunuz. Yüksek devirde kullanmak zorunda kalıyorsunuz ancak bu durum arabanın çok yakmasına neden oluyor. Ben şehir içinde ne kadar sakin kullanırsam kullanayım 12 litrenin altına asla düşüremedim. Genelde 13 litre civarında bir yakıt tüketiyor.

chevrolet cruze ici

Chevrolet Cruze Alınır Mı?

Öncelikle bu arabanın alınabilir olmasının bir çok sebebi var. Pek çok kişi yedek parçaları bulunuyor mu diye soruyor. Evet ben Ankara’da parçalarını bulmakta hiçbir zorluk yaşamadım. Zaten motor ve mekanik aksam parçaları Opel ile uyumlu olduğundan bolca bulunuyor. İkinci el piyasası çok hızlı olmasa da elde kalıp satılmayacak araba değil. Hiç değilse insan konfor ve donanımı için bile bu paralara tercih edebilir diye düşünüyorum. Son olarak her arabada olduğu gibi Chevrolet Cruze alırken mutlaka temiz kullanılmış ve ustalar tarafından çok kurcalanmamışını almanızı öneririm.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top