Fiat Albea ve Palio Arıza Lambaları Anlamları | Albea ve Palio Uyarı ve İkaz Işıkları Anlamı

Fiat’ın 2000’li yıllarda en çok satılan serilerinden olan Palio ve Albea’nın gösterge panelindeki arıza lambaları ne anlama geliyor. Palio ve Albea uyarı ve ikaz ışıklarının anlamları nedir?

Fiat, Türkiye’de en çok yatırım yapan markalardan bir tanesidir. Önce Tofaş kuş serisi ile bir dönem ülkemizin en çok satılan otomobil markası olmuştur. Ancak 1998 yılında kuş serisini sonlandırarak daha modern, donanımlı ve iyi tasarımlı modelleri olan Palio ve Siena’yı piyasaya sürdü. Kısa süre sonra ise Siena’dan vazgeçerek Albea modeli ile yoluna devam etti. Özellik, donanım ve motor teknik özellikleri olarak aynı olan Palio ve Albea’da sadece kasa tipi farkı vardır. Yani Palio hatchback iken Albea sedan kasa olanıdır. Bu sebeple arıza lambaları aynıdır. Çünkü arka tarafının görüntüsü dışında hiçbir farkı yoktur.

İlginizi Çekebilir: Renault Clio Arıza Lambaları Anlamları

Hâl böyle olunca Palio ve Albea gösterge panelindeki arıza lambaları ile uyarı ve ikaz ışıkları aynı anlama geliyor. Zaten öyle çok donanımlı bir araba olmadığı için uyarı ışıkları da çok fazla değildir.

Fiat Albea ve Palio Arıza Lambaları Anlamları

1- Fiat Palio ve Albea El Freni Çekili veya Fren Arıza Lambası

el freni cekili veya fren ariza lambasiHer otomobilde olduğu gibi Fiat Albea ve Palio’da el freni bulunmaktadır. El freni çekili olduğu zaman gösterge tablosunda kırmızı yuvarlak içinde ünlem işareti yanacaktır. El frenini sadece aracınız park halindeyken kullanmalısınız. Zaten diğer adı park freni olarak bilinmektedir. Ancak el freni inik olmasına rağmen bu ikaz lambası yanıyorsa fren sisteminde bir sorun var demektir. Genelde fren hidrolik yağı seviyesi azaldığı için yanmaktadır.


2- Fiat Palio ve Albea Yolcu Hava Yastığı Devre Dışı Uyarı Işığı

yolcu hava yastigi devre disi fiat palio albeaFiat Albea ve Palio’da ön yolcu yolcu hava yastığı bulunmaktadır. Yolcu Airbag’i aracın içinden pasif hale getirilebilmektedir. Çünkü sürücü tek başına yolculuk yaparken yolcu tarafının patlamamasını isteyebilir. Çünkü Airbag tamiri çok pahalıdır. Bu nedenle bir kaza sırasında açılmaması sizin faydanıza olacaktır. Eğer yolcu hava yastığı çalışmıyorsa gösterge panelinde bu uyarı işaretini göreceksiniz.


3- Fiat Palio ve Albea Airbag Arıza Lambası

airbag ariza lambasi fiat palio albeaAracınızda sürücü hava yastığı standart olarak bulunmaktadır. Ayrıca yolcu hava yastığı da pek çok Albea ve Palio modelinde vardır. Eğer gösterge panelinde bu ikaz lambasını görüyorsanız aracınızın hava yastıkları çalışmıyor demektir. Hava yastığı bir otomobilin en önemli güvenlik bileşenlerinden bir tanesidir. Arıza yapması durumunda bir kaza sırasında çarpmalara karşı ciddi yaralanmalar olabilir. Ayrıca aracınızın yol bilgisayarında “Airbag Failure” yazısı çıkacaktır.


4- Fiat Palio ve Albea Akü Lambası (Akü Şarj Olmuyor Uyarı Işığı)

aku lambasi fiat palio ve albeaAracınızın motoru çalışmazken ihtiyaç duyulan tüm elektrik akü tarafından sağlanır. Bu sırada akü lambasının yanması çok normaldir. Ancak motor çalıştıktan sonra şarj dinamosu (alternatör) devreye girer. Bu sırada akü sürekli olarak şarj edilir. Eğer motor çalışırken ve yolda akü ışığının yandığını görüyorsanız artık şarj olmuyor veya düşük voltaj şarj oluyor demektir. Bu durumda bir oto elektrikçide aracınızın aküsünü şarj konusu üstüne ölçtürmelisiniz. Akü lambası yanarken aracınızı kullanmanız sizi yolda bırakabilecek arızalardan bir tanesidir.


5- Fiat Palio ve Albea Yağ Lambası (Yağ Basıncı Düşük Uyarı Işığı)

yag lambasi uyari isareti fiat palio albeaBir insan vücudu için kan ne kadar önemli ise motor yağı otomobil için o kadar önemlidir. Motor içerisindeki yağın bir basıncı olmak zorundadır. Bunu ölçen bir yağ müşürü veya yağ basınç sensörü bulunmaktadır. Eğer sensör, yağ pompasının basıncını düşük bulursa aracınızın gösterge panelinde yağ lambası yanacaktır. Ayrıca Fiat Palio ve Albea otomobilinizin yol bilgisayarında “Min. Oil Press.” yazısı çıkacaktır. Yağ lambası yanarken asla aracınızı kullanmayın.


6- Fiat Palio ve Albea Hararet Uyarı Işığı

motor asirisi isindi hararet fiat palio ve albeaAracınızın motor suyu sıcaklığının 90 derece civarlarında olması gerekir. Ayrıca soğutma suyu sıcaklığının derecesini gösteren bir ibre vardır. Hararet ibresinin üst köşesinde bulunan kırmızı nokta yanarsa motor aşırı ısınmış yani hararet yapmış demektir. Bu durumda kesinlikle motoru durdurup aracın soğumasını bekleyin. Ondan sonra motor suyunu falan kontrol edebilirsiniz. Ayrıca yol bilgisayarında “Max Temperat, Radiator Liq, Switch off ve Engine” yazıları görülebilir.


7- Fiat Palio ve Albea Kapılar Tam Kapanmamış Uyarı Işığı

kapilar acik uyari isigi fiat palio ve albeaFiat araçlarının kapı içlerinde tam kapanıp kapanmadığını kontrol etmek için küçük düğmeler vardır. Kapı tam olarak kapatıldığını zaman düğme içine basılır. Ancak açık kalırsa düğme gösterge panelinde kapı açık uyarı işareti vermesine neden olur. Ayrıca aracınızın yol bilgisayarında “Doors Open” yazısı çıkacaktır. Hatta hangi taraftaki kapının açık olduğunu göstermek için o yöne doğru bir ok işareti çıkacaktır.


8- Fiat Palio ve Albea Hız Limitinin Aşılması Uyarı Işığı

asiri hiz yapildi uyari isigi fiat albea palioOtomobiliniz üretilirken yapabileceği maksimum hız üretici tarafından bilgisayara programlanmıştır. Eğer aşırı hız yaparsa gösterge panelinde “sarı üçgen içinde ünlem” işareti yanacaktır. Ayrıca sesli bip bip uyarısı da duyabilirsiniz. Hızınızı azaltmanız sizin açınızdan faydalı olacaktır. Ayrıca yol bilgisayarında “Eccessive, Speed ve Slow Down” yazıları görebilirsiniz.


9- Fiat Palio ve Albea Emniyet Kemeri Takılı Değil Uyarı Işığı

emniyet kemeri ariza lambasi palio albeaTüm otomobillerde emniyet kemeri takılı değilse bu uyarı işareti verir. Çünkü emniyet kemeri olası kaza sırasında araç içindekilerin can güvenliğini sağlayan en önemli bileşendir. Eğer Fiat Palio veya Albea aracınızın gösterge panelinde emniyet kemeri uyarı ışığı yanıyorsa takmanız gerekiyor.


10- Motor Arıza Lambası Sürekli Yanması veya Yanıp Sönmesi

motor ariza lambasi fiat palio albea1996 yılından sonra üretilen Fiat marka araçlarda motor kontrol ünitesi (ECU) sistemi vardır. Bu üzerine kodlanmış arızaları sürekli kontrol eden bir beyindir. Motor ve bileşenlerinde meydana gelebilecek arızaları tespit ederek sürücüye bildirir. Eğer gösterge panelinde motor arıza lambası sürekli yanıyorsa aracınızı bir bilgisayara bağlayarak hangi arıza kodları veriyor ona bakmanız gerekir. Ancak motor arıza lambası yanıp sönüyorsa aracınızın hızını düşürün ve hatta motoru durdurun ve bir süre bekleyin. Çünkü aşırı zorlanan bir motor olması durumunda arıza lambası yanıp sönebilir. Ayrıca motor arıza ışığı yandığı zaman “engine failure” yazısı yol bilgisayarında görünecektir.


11- Fiat Palio ve Albea Yakıt Az Kaldı Işığı

benzin isigi fiat palio albeaAracınızın yakıt deposunda benzin ya da mazot az kaldığı zaman şamandıra bunu algılar. Size yakıtın az kaldığını göstermek için yakıt göstergesinin hemen üstünde sarı nokta yanacaktır. Bu ışık yandıktan sonra mutlaka aracınıza kısa süre içerisinde yakıt almalısınız. Çünkü artık aracınız en fazla 75 km yol yapabilecektir. Ayrıca yol bilgisayarında “Refuelline ve Necessary” yazıları görünecektir.


12- Fiat Palio ve Albea Otomatik Şanzıman Arıza Lambası

otomatik sanziman arizasi fiat palio ve albeaÇok fazla satılmasa da Palio ve Albea’nın otomatik vites olanları vardır. Eğer aracınızın gösterge panelinde vites şeklinde bir işaret görüyorsanız aracınızın otomatik şanzımanın bir arıza olduğu anlamına gelir. Ayrıca yol bilgisayarında “Transmis. Fail.” yazısı çıkacaktır.


13- Fiat Palio ve Albea ABS Arıza Lambası

abs ariza lambasi fiat palio ve albeaBu model araçlarda ABS fren sistemi bulunur. Görevi ise ani frenleme sırasında tekerlerin kızaklamasını engellemektir. Motor çalışmadan önce kontağı akü açılacak kadar çevirdiğinizde yanması normaldir. Ancak motor çalıştıktan sonra ABS ışığının sönmesi gerekir. Eğer yanmaya devam ediyorsa aracınızın ABS sistemi devre dışı kalmış demektir. Bu arıza durumunda yol bilgisayarında “ABS Failure” yazısı çıkacaktır. ABS çalışmadan yolculuk yapmak sizin ve araçtakiler can güvenliğini tehlikeye atmak demektir.


14- Fiat Palio ve Albea EBD Arıza Lambası

ebd ariza lambasi fiat palio ve albeaAracınızın gösterge tablosunda ABS ışığının yanında birde yuvarlak içinde ünlem işareti ikaz ışığı yanarsa aracınızdaki EBD sistemi arızalanmış demektir. Yol bilgisayarında “EBD Failure, Switch Off ve Engine” uyarı yazıları çıkacaktır.

 


15- Fiat Palio ve Albea İmmobilizer Arıza Lambası

immobilizer ariza lambasi fiat albea palioYeni nesil araçlarda immobilizer şifreleme kullanılır. Aracınızın anahtarında bulunan kod ile ECU’ya programlanan kod birbiri ile uyuşmazsa araba çalışmaz. Buna aracın “key kodu” adı verilir. Eğer bu sistemde bir arıza olursa aracınızın gösterge panelinde arabanın yanında asma kilit işareti çıkacaktır. İmmobilizer ikaz ışığı ciddiye alınmalıdır. Çünkü aracınızın kilitleyip açamaz olabilirsiniz. Veya motoru hiç çalıştıramayabilirsiniz.


16- Fiat Palio ve Albea Patlak Ampul İkaz Işığı

patlak ampul uyari isigiAracınızın ön ve arkasında bulunan aydınlatma lambalarında ampul bulunur. Eğer bu ampullerden birisi patlarsa sürücüye bildirmek için gösterge panelinde “ampul içinde ünlem işareti” şeklinde uyarı lambası yanacaktır. Ayrıca yol bilgisayarında “light failure” yazısı çıkacaktır.


17- Fiat Palio ve Albea Kızdırma Bujisi İkaz Lambası (Dizel)

kizdirma bujisi uyari lambasiDizel motorlu aracınızın gösterge tablosunda burgu şeklinde çizgi görüyorsanız kızdırma bujileri çalışıyor demektir. Multijet motorlu Palio ve Albea’da motoru çalıştırmadan önce kontağı bir tur açtığınızda 3-4 saniye bir süre yanması gayet normaldir. Çünkü o sırada yanma odası motorun çalışması ısıtılıyor demektir. Ancak sürekli yanıyorsa ısıtma bujilerinde bir arıza olduğu anlamına gelir.

Kaynak: otogenel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır