1. Anasayfa
 2. Fiyat Bilgisi

Fren Balata Fişi (Kablosu) Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Fren Balata Fişi (Kablosu) Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti
0

Fren balatalarının kontrol edilmesinde büyük bir rol oynayan fren balata fişi veya diğer adıyla balata kablosu değişimi ne kadar? Balata fişi fiyatı ne kadar?

fren balata fisi

Aslında uzun yıllardır kullanılmasına rağmen otomobil sahiplerinin bir çoğu araçlarında böyle bir özelliğin olduğunu bile bilmezler. Çünkü çok eski sahipleri veya ustalar uğraşmak istemedikleri için balata fişini sökmüştür. Ancak böyle bir özellik olduğunu bilmeniz belki yaptırmanız açısından fayda sağlayacaktır.

Aracınızda fren balatalarını değiştirirken yukardan balatalara doğru inen bir kablo olduğunu görmüşsünüzdür. İşte bu kablonun adı fren balata fişidir. Diğer adıyla fren balata müşürü, fren balatalarının kalınlığını ölçer. Eğer balatalar kritik seviyenin altına düşerse aracınızın gösterge panelinde balata işareti yanacaktır. Çalışma prensibi gayet basittir. Balatalar yeni takıldığı zaman kaliperlerin diske olan uzaklığı fazladır. Ancak sürtünme nedeniyle balata kalınlığı azalmaya başlar. Bu sayede fren kaliperleri diske doğru yaklaşır. Eğer kalipler diske çok fazla yaklaşırsa arada oluşan manyetik alan azalır. Balata müşürü bunu fark ettiği anda sürücüye fren balatalarının bitmek üzere olduğunu belirtmek için, gösterge panelinde fren balata ışığı yanacaktır.

Fren Balata Fişi Ne Kadara Değişir?

Çok pahalı bir parça olmayan fren balata fişi değişimi çok basittir. Aslında aracınızda bu özellik hala aktifse her balata değişiminde bu müşürü değiştirmenizi tavsiye ederiz. Fren balata fişi fiyatı 20 ile 50 lira arasında değişmektedir. Zaten bir kablo ve üstünde basit bir konektör bulunmaktadır. Fren balata fişi değişimi işçilik ücreti ise 2022 yılı için en fazla 50 liradır. Bu işçilik ücretinin parçadan pahalı olmasının sebebi ise lastiklerin sökülmek zorunda kalınmasıdır.

Kaynak: otogenel

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir