1. Anasayfa
 2. Bakım Onarım

Otomatik Şanzıman Yağı Kaç Km’de Değişir? Ne Zaman Değiştirilir?

Otomatik Şanzıman Yağı Kaç Km’de Değişir? Ne Zaman Değiştirilir?
0

Aktarma sistemi olan şanzıman içerisinde bulunan yağ kaç kilometrede ve nasıl değiştirilir? Otomatik şanzıman yağı ne zaman değişir? Otomatik şanzıman yağı değişimi hakkında bilgi vereceğiz.

otomatik sanziman yagi kac kmde degisir

Bir otomobilde motor, şanzıman, fren ve debriyaj yağı olmak üzere çok farklı tiplerde yağlar kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları sürtünmeyi azaltmak, bazıları ise hidrolik basınç için kullanılır. Şanzıman yağı da sürtünmeye karşı kullanılan bir yağdır. Pek çok kişi otomatik şanzıman yağının kaç kilometrede bir değiştirileceği konusunda şüphe içerisindedir. Bazı üreticiler ömür boyu değiştirilmez derken, bazıları değiştirilmesi gerektiğini söyler. Peki şanzıman yağı değişir mi?

Motor içerisinde kullanılan yağın en fazla 10 bin kilometrede bir değiştirilmesi gerekmektedir. Çünkü motorda pek çok kirletici vardır. Örneğin yağ sürekli hava ile temas eder. Veya yanma nedeniyle yakıt ve su ile temas halinde bulunabilir. Bu durum motor yağının özelliğini kaybetmesine neden olabilir. Ancak şanzıman yağı sürekli kapalı bir kutu içerisinde dolaşır durur. Görevi şanzıman ve vites dişlilerini yağlamak ve sürtünme nedeniyle aşınmasını engellemektir. Ayrıca şanzımanın aşırı ısınmasına da engel olmaktadır.

Otomatik Şanzıman Yağı Kaç Kilometrede Değiştirilir?

Bazı üreticiler otomatik şanzıman yağının ömürlük olduğunu ve değiştirilmesi gerekmediğini söylerler. ancak durum böyle değildir. Şanzıman yağı kullanılma sonucu yağ özelliğini kaybeder ve belirti bir süreden sonra su gibi olur. Bu durum şanzımanınıza ciddi zararlar verebilir. Özellikle otomatik şanzımanların tamirinin aşırı pahalı olması bu riski almaya asla değmeyecektir.  Sanayi’de otomatik şanzıman yağının 120-150 bin kilometrede bir değiştirilmesi gerektiği tecrübeli ustalar tarafından söylenmektedir. Değiştirilmesi işçilik ücreti olarak çok pahalı değildir. Ayrıca otomatik şanzıman yağı öyle pahalı değildir. Üreticilerin ömürlük demesinin sebebi Avrupa ve Amerika gibi ülkelerde otomobil fiyatlarının ucuz olmasından dolayı yağın ömrü ile otomobilin ömrünün birbirine yakın olmasıdır. Bizim ülkemizde 20 yaşında araba bile çok eski sayılmadığı için kesinlikle ömür boyu kullanamazsınız.

Şanzıman yağı çok eskidiği zaman öncelikle yanık kokusu gelmektedir. Daha sonraları ise vites geçişlerinde sarsıntı gibi şeyler görülebilmektedir. Sonuç olarak şanzıman yağı asla ihmal edilmeyecek çok önemli bir sıvıdır.

Kaynak: otogenel

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir