Şanzıman Kapak Contası Değişim Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Tüm otomobillerde bir şanzıman sistemi bulunur. İçerisinde yağ bulunduğu için sızdırmazlık sağlaması için bir kapak contası kullanılmaktadır. Bu yazımızda şanzıman kapak contası değişimi ne kadar? Şanzıman kapak contası fiyatı ne kadardır? Ayrıca şanzıman kapak contası değişimi işçilik ne kadardır? Kısaca şanzıman kapak contası değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

sanziman kapak contasi degisimi fiyati

Otomobillerin aktarma sisteminin en önemli bileşeni şanzıman sistemidir. Şanzıman içerisinde onlarca dişli bulunmaktadır. Bu dişliler sürekli sürtünme halinde oldukları için aşınmaya ve ısınmaya meyillidir. Bu sebeple üreticiler şanzıman içerisinde ATF adı verilen bir yağ kullanmaya başlamışlardır. Şanzıman yağının görevi dişlileri sürekli olarak yağlı bir halde tutmasıdır. Ayrıca şanzımanın aşısı ısınmasının da önüne geçmektedir. Şanzıman sistemi kapalı olduğu için dış kirleticiler olmadığı için çok uzun süre dayanabilir. Şanzıman sistemi kapalı olduğu kadar arıza yaptığı zaman açılabilmesi de gerekmektedir. Bu sebeple pek çok yerinde sökülüp takılabilen kapaklar bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de şanzıman kapak contasıdır. Şanzımanın altında bulunan bu kapak, şanzıman bloğu ile arasında sızdırmazlık olması için bir conta ile sabitlenmiştir.

Şanzıman kapak contasının görevi yağın dışarı akmasını önlemektir. Eğer aracınızı park ettiğinizde alt orta tarafına doğru kırmızı renkli bir yağ sızdığını görüyorsanız bu şanzıman kapak contasının kaçırmasından dolayı olabilir. Şanzımanın en büyük düşmanının yağsız kalmak olduğunu unutmayın. Bu sebeple şanzıman kapak contasında bir kaçak varsa mutlaka değiştirmelisiniz.

Şanzıman Kapağı Yeri
Şanzıman Kapağı Yeri

Şanzıman Kapak Contası Değişimi Fiyatı ve İşçilik Ücreti – 2023

Şanzıman kapak contası bildiğimi kauçuk malzemeden yapılmıştır. Bir sıvı conta ile yerine sabitlenen parçadır. Değişimi sırasında mutlaka şanzıman yağının değişmesi gerekir. Şanzıman kapak contası fiyatı 200 ile 400 lira arasında değişmektedir. 1 litre şanzıman yağı fiyatının en ucuz 100 lira olduğunu düşünürsen sadece parça ücreti 300 ile 500 lira arasında değişecektir. Ustanız ise 250-300 lira işçilik ücreti alacaktır. Kısaca 2023 yılı için şanzıman kapağı contası değişimi maliyeti 550 ile 800 lira arasında bir para tutacaktır. Şanzıman kapak contası değişimi süresi ise ortalama 1.5-2 saat sürecektir.

Son olarak eğer aracınızın altına şanzıman yağı sızdığını fark ediyorsanız kesinlikle ihmal etmeyin. Çünkü vites dişlileri yağsız kaldığı zaman birbirine hemen kaynama yapacaktır. Bunun sonucunda çok daha pahalı ve tamiri zor sonuçlar doğuracaktır.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top