Tofaş Şahin Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Türkiye’nin otomobil pazarına damga vurmuş model olan Tofaş Şahin nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Tofaş Şahin inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

tofas sahin

Tofaş Şahin, üretiminin üstünden onlarca yıl geçmesine rağmen hala ülkemizde en çok satılan modellerden bir tanesidir. Hatta öyle insanlar vardır ki Tofaş’tan başka arabaya binemiyorlar. Bende daha 5 tane Tofaş Şahin almış birisi olarak bu araba hakkında bildiğim her şeyi anlatmaya çalışacağım.

Tofaş ülkemizde 1970’li yıllarda otomobil üretmeye başlamış bir markadır. Araçlarında Fiat lisansı altında yeni tasarımlara yer vermiştir. İlk olarak dünya çapında başarılı olan Tofaş Murat 124 ile başlamış daha sonra Murat 131 serisine geçmiştir. Murat 131 Şahin, Doğan ve Kartal olmak üzere 3 farklı modelle 19802li yıllarda ülkemiz otomobil pazarına damga vurmuştur. Ancak eskiyen tasarımını 1988 yılında değiştirmiştir. Şahin modeli çift yuvarlak farlı olmaktan çıkıp kare fara dönmüştür. Ayrıca iç mekan ve arka tasarımda değişmiştir. Son olarak 131 adı kaldırılmış sadece Tofaş Şahin kalmıştır. Şahin tasarlanırken Fiat Regata modelinden esinlenilmiştir. 2002 yılında üretimi sonlandırılana kadar milyonlarca satılan bu araba bugün hala daha yollarda görülmektedir.

CMS 40 Jant Takılmış Tofaş Şahin
CMS 40 Jant Takılmış Tofaş Şahin

Tofaş Şahin Nasıl Bir Araba?

Kuş serisinin en boş sedan modeli olan Şahin, yine kuş serisinin en çok tercih edilen modeli olma unvanını yakalamıştır. Uzun yıllar boyunca Türkiye’nin en çok satılan aracı olarak liste başı yer almıştır. Bu kadar kötü bir otomobilin bu kadar başarılı satış grafiği yakalaması tam bir pazarlama stratejisidir. Şahin’den bahsedecek olursak donanım olarak hiçbir şey yoktur. Ancak 1995 yılında sonra ön cam otomatiği ve hidrolik direksiyon seçeneği gelmiştir. 90’lı yıllarda ticari taksilerin yüzde 90’ı Şahin modellerinden oluşmaktaydı. 2000’li yıllarda ise özellikle gençler tarafından modifiye edilerek yollarda yer almıştır. 5 ileri manuel şanzımanlı vites seçeneği satılmıştır. Motor teknik özelliklerine değinecek olursak;

Tofaş Şahin Teknik Verileri
Motor Gücü 83 Beygir (HP) 5500 Devirde
Tork 125 Nm / 3250 Devirde
Silindir Sayısı 4
Yakıt Tipi Benzin
LPG Uyumluluğu 10/10
Son Hızı 167 km/s
0-100 Hızlanması 13.5 saniye
Şehir İçi Yakıt Tüketimi (100 Km’de) 12.5 Litre
Şehir Dışı Yakıt Tüketimi (100 Km’de) 7 Litre
Yakıt Sistemi Karbüratör
Yakıt Sistemi Enjeksiyon (Tek nokta)
Boş Ağırlığı 950 Kg
Bagaj Hacmi 400 Litre
Frenleme Mesafesi 60 km/h ile 20 Metre
Aktarma Sistemi Arkadan İtiş
Şanzıman Manuel
Vites Sayısı 5 İleri
Tofaş Şahin Arkadan Görünümü
Tofaş Şahin Arkadan Görünümü

Tofaş Şahin Kullanıcı Yorumu

Yazımın başında da dediğim gibi daha önce 5 farklı Şahin sahibi oldum. Öncelikle size içini anlatmakla başlayım. Bu arabanın bence Türkiye’de bu kadar tutulmasının sebebi geniş iç hacmi olmuştur. Ön tarafı gayet geniştir. Arka diz mesafesi 3 yetişkinin oturmasına olanak sağlayacak kadar geniştir. Tofaş’ın en çok görülen kronik sorunun ön göğüs yani torpido üstünün çatlamasıdır. Koltukları gayet geniştir ve rahattır. Motor sesini öyle çok fazla alıyor diyemeyiz ama yol sesini çok fazla alıyor. Donanım namına bir şey beklemeyin. Ama taş gibi sağlam bir motoru var. Bugün Türkiye’de Şahin araçların sorunlu olduğunu söyleyenler bakımsız araçlara denk geldiğinden dolayı. Çünkü Tofaş Şahin sahipleri arabalarına hiç bakmadılar ve bu arabanın sorunlu olmasına neden oldular. Hızı ve çekişi fena sayılmaz. 83 beygir olmasına rağmen rampa çıkarken pek çok arabaya nal toplatır. Bir Şahin kullanıyorsanız ıslak ve virajlı yollarda çok dikkatli olmalısınız. Arkadan itişli olması nedeniyle arkasını savurmaya çok meyillidir.  Kaportasına ayrı bir parantez açmak istiyorum. Haberlerde çok defa kaza sırasında ikiye kırılan Tofaş görmüşsünüzdür. Bunun sebebi yarım şase olmasıdır. Arabanın şase demirleri aracın ön kapı direklerinin orada bitiyor. Bu da kaza anında tam bu noktadan kırılıp ikiye ayrılmasına neden oluyor.

Tofaş Şahin İçi
Tofaş Şahin İçi

Tofaş Şahin Alınır Mı?

Şuan ülkemizde temiz kullanılmış bir tanesini bulmak samanlıkta iğne aramak gibidir. Çünkü bu arabalar özellikle gençler tarafından çok hor kullanıldılar. Bakımsızlık nedeniyle sürekli sorun çıkartır hale geldiler. Halk arasında Şahin’in hararet yaptığı konusunda söylenti vardır. Ancak bu yanlıştır, soğutma sistemine doğru bakım yaptırırsanız bir Şahin asla hararet yapmaz. Yedek parçaları her yerde rahatlıkla bulunabilir ayrıca çok ucuz parça fiyatları vardır. İkinci eli hala daha çok hızlıdır. Ancak almadan önce ticari çıkması olup olmadığına iyi baktırmanız gerekiyor. Ayrıca kaportası çürümeye çok müsait olduğu için dikkat etmelisiniz. Ya değilse kaportasını düzeltmek için çok fazla para harcarsınız. Almamak için sebepler ise bunlardan birincisi ustalar sanayide artık Tofaşlara bakmak istemiyorlar, ikincisi ise satarken ve alırken Tofaş’a ilgi duyan insanlar biraz kaba oluyorlar.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top