Volvo 460 Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Dünyanın en sağlam ve güvenli otomobil markası olan Volvo’nun 460 modeli nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Volvo 460 inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

İsveç’in taş gibi sağlam markası olan Volvo, 2010 yılına kadar Dünyanın en sağlam ve güvenli otomobil markası olarak biliniyordu. Özellikle 80’li ve 90’lı yıllarda ürettiği arabalar tasarım olarak kötü ve çağ dışı görünmesine rağmen oldukça donanımlı, konforlu ve sağlam otomobillerdi. 460 modeli ise ülkemizde 1990 – 1995 yıları arasında satılmış D segmenti bir modeldir. 1.7 GLE ve 1.7i seçenekleri satılmıştır.

İlginizi çekebilir: Volvo 760 Nasıl Bir Araba, Alınır Mı?

Volvo 460 Nasıl Bir Araba?

Volvo 460, İsveçli otomobil üreticisi Volvo tarafından 1980’lerin sonlarında ve 1990’ların başında üretilen bir sedan modelidir. Volvo 440’ın yerine ve aynı platformda üretilmiştir. Volvo 460, güçlü ve şık bir görünüme sahip geniş bir gövdeye sahiptir. İki kapılı coupe veya dört kapılı sedan seçenekleri vardır. Aracın ön bölümü, yuvarlak farları ve geniş bir ızgarasıyla tanınır. Düzgün hatları ve yuvarlatılmış köşeleri ile arka kısmı da oldukça çekicidir. İç mekan, Volvo’nun o dönemdeki diğer modelleri gibi, oldukça ferah ve rahat bir sürüş deneyimi sunar. İç tasarım oldukça basittir, ancak kaliteli malzemeler ve ince işçilik kullanılmıştır. Aracın içinde geniş bir kabin alanı bulunmaktadır ve rahat koltuklar, geniş bir direksiyon simidi ve kolay erişilebilir kontrol düğmeleri bulunur. Volvo 460’ın çeşitli motor seçenekleri vardır. En yaygın olarak kullanılanı, 1.7 litrelik dört silindirli bir motor, 90 beygir gücü ve 130 Nm tork üretir.  Volvo 460, özellikle yüksek hızlarda oldukça istikrarlı bir sürüş sunar. Yol tutuşu, özellikle virajlarda oldukça iyidir ve aracın direksiyonu doğrudan ve hassastır. Aracın süspansiyon sistemi, yoldaki düzensizlikleri iyi bir şekilde emer ve sürüş konforu sağlar. Volvo, otomobillerinde güvenliği ön planda tuttuğu için, 460 da bu açıdan oldukça iyi bir performans sergiler. Aracın standart güvenlik özellikleri arasında kilitlenmeyi önleyici fren sistemi (ABS), çekiş kontrolü (ASR), sürücü ve yolcu hava yastıkları, klima, elektrikli camlar ve aynalar, merkezi kilitli kapılar ve güçlü bir çarpışma kafesi yer alır.

Volvo 460 Kullanıcı Yorumu

Bir Volvo hayranı olarak 1994 model bir 460 aldım 3 yıl kullandım. Bu arabanın parasına göre alabileceğiniz en iyi arabalardan olduğunu unutmayın. İçerisinde her şeyin en kalitelisi kullanılmıştır. Koltuklarında kaliteli kadife döşeme ile kaplanmıştır. Arka diz mesafesi muhteşem ve yeterli uzunluktadır. Ayrıca geniş olduğu için çok ferah bir iç mekan sunar. Özellikle uzun yol sürüşlerinde mükemmel bir konfor sunuyor. Yolculuk yaparken uçak gibi hiç sarsmadan gidebiliyorsunuz. Arabama binenler hayran kalıyordu. O zamanlar çok fazla olmamasına rağmen pek çok özelliği vardı. Motor performansı idare eder diyebilirim. Öyle çok fazla bir şey beklemeyin, çünkü ağır kasasına biraz güçsüz kalıyor. Yakıt tüketimi ise her Volvo’da olduğu gibi biraz fazladır. Ben ne yaparsam yapıyım şehir içinde 12 litrenin altına düşüremedim. Süspansiyon sistemi darbeleri emdiği için çukurlardan ve kasislerden geçişlerde içine hiç hissettirmezdi. Öyle sağlam bir kaportası var ki elinizde vurduğunuzda sanki betona vuruyormuş gibi hissediyorsunuz. Ayrıca çok güçlü bir fren sistemi vardır.

Volvo 460 Alınır Mı?

Evet madem bu kadar güzel bu araba neden tutulmuyor diye sorduğunuzu biliyorum. Her şeyi güzel ama piyasası olmadığı için bu arabanın yedek parçaları da ülkemizde maalesef yok. Ayrıca Volvo parçaları pahalı ki 460’ın parça fiyatları tutulan bir Volvo’ya göre 2 kat daha fazla. Yakıt tüketiminin fazla olması ve ikinci el piyasasının olmayışı yine almamak için sebepler arasında.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top