Volvo 960 Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

İsveçli otomobil üreticisi olan ve dünyanın en sağlam arabalarını ürettiği varsayılan Volvo’nun 90’lı yıllardaki en lüks modeli olan 960 nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Volvo 960 inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

E segmenti yani lüks sınıfta yer alan Volvo 960 ülkemizde hiçbir zaman hak ettiği değeri bulamamıştır. Aynı emsali olan Mercedes’ten hiçbir eksik yanı olmamasına rağmen çok daha ucuz fiyatlıdır. Bunda Volvo’nun ülkemizde çok tutulmuyor oluşu büyük rol oynamaktadır. Volvo 960, Türkiye’de 1994 ile 1998 yılları arasında satılmıştır.

İlginizi çekebilir: Volvo V50 Nasıl Bir Araba, Alınır Mı?

Volvo 960 Nasıl Bir Araba?

Volvo 960, İsveçli otomobil üreticisi Volvo tarafından 1990-1998 yılları arasında üretilen bir lüks sedan araç modelidir. Volvo 900 serisinin bir parçası olarak piyasaya sürülen araç, oldukça uzun bir gövdeye ve geniş bir iç mekana sahiptir. İç mekan, lüks ve konforlu bir his yaratmak için deri koltuklar, ahşap kaplama ve diğer premium malzemelerle donatılmıştır. Volvo 960, önden çekişli bir otomobil olup 2.5 (170 beygir) ve 3.0 (204 beygir) litrelik benzinli ve dizel motor seçenekleri sunar. Ayrıca, araç yüksek güvenlik özellikleriyle ünlüdür. Volvo, 960 modelinde yolcu güvenliği için çeşitli teknolojiler kullanmıştır, bunlar arasında ABS fren sistemi, çekiş kontrolü, sürücü hava yastığı, yolcu hava yastığı, yan hava yastıkları, çarpışma önleme sistemi ve daha birçok özellik yer alır. Sedan ve station wagon kasa tipleri bulunmaktadır.

volvo 960 arka ve yandan gorunum

Volvo 960 Kullanıcı Yorumu

Bir arkadaşım paraya sıkıştığı için babasının sıfır olarak aldığı 960’ı satmak isteyince ben satın aldım. Öncelikle daha içine bindiğiniz anda böyle bir kaliteli arabanın 90’lı yıllarda üretildiğine hayran kalıyorsunuz. Tasarımından başlayacak olursak tipik Volvo’nun köşeli hatlarına sahiptir. Tasarım olarak zamanının gerisinde kalıyor olsa da donanım ve özellikleri o zamanki Mercedeslerde bile yoktur. Örneğin benim sahibi olduğum 960’da ABS, ESP, sürücü, yolcu ve yan hava yastıkları, dijital klima, elektrikli perdeler, hakiki deri döşeme, ön cam ve koltuk ısıtma, torpido soğutma, elektrikli ve hafızalı koltuklar ve hız sabitleyici gibi daha sayamadığım pek çok özelliğe sahiptir. Kaportası öyle sağlamdır ki şöyle elinizle vurduğunuzda sanki betona vuruyormuş hissi uyandırıyor. İçine oturduğunuzda ise sanki bir tankın içindeymiş gibi güven veriyor. Bende 3.0 motora sahip olanıydı. Yaklaşık 2 ton ağırlığına rağmen motor performansı gayet güzeldir. Ara hızlanmalarda falan çok seridir. Mesela bir ışıklarda durdunuz kalkarken gaza yüklendiğinizde gitmem demez. Tabi bu serilikte motorunun 6 silindir olması büyük rol oynamaktadır. Bir keresinde Ankara-İstanbul arası giderken otobanda 240 km/s hıza kadar çıktım ve bana mısın demedi. O hızlarda bile en ufak bir güvensizlik hissi vermedi. Ayrıca motor, yol ve rüzgar sesini içine hiç almıyor. Yol tutuşu ise hayran bırakacak cinstendir. Çoğu arabanın 70 km/s hızlarda girebildiği virajları 130-140 ile yılan gibi kıvrılarak gidiyor. Volvo, bu arabada nasıl bir fren sistemi kullandı bilmiyorum ama ben bundan daha güçlü bir fren sistemi görmedim.

volvo 960 ici

Volvo 960 Alınır Mı?

Öncelikle herkesin aklında olan Volvo 960 yedek parçaları bulunuyor mu sorusuna açıklık getirelim. Ben Ankara’da yaşamama rağmen ihtiyacım olan parçalara ulaşmakta çok zorlanıyordum. Ayrıca bulabilsem bile çok astronomik fiyatlar istiyorlardı. Diğer bir husus ise Volvo 960’ın dilinden anlayan usta sayısı Türkiye’de yok denecek kadar az. Zaten 960 çok az sayıda satıldığı için sanayide ustalar bu arabaya ellemek bile istemiyorlar. Eğer özel bir merakınız yoksa asla bulaşmayın derim. İkinci el piyasası ise yok diyebiliriz. Ben satarken neredeyse bir Tofaş parasına vermiştim.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top