ABS Hız Sensörü Değişim Fiyatı ve İşçilik Ücreti

ABS sistemi bulunan araçlarda bulunan ABS tekerlek hız sensörü değişimi ne kadar? ABS hız sensörü fiyatı ne kadardır? ABS hız sensörü değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2023 yılı için ABS tekerlek hız sensörü değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

abs hiz sensoru

Yaklaşık 15 yıldan bu yana üretilen her otomobil ABS bulunması zorunludur. Ülkemizde ise 2010 yılında ABS olmayan araçların satışı yasaklanmıştır. Bunun sebebi ABS frenleme sisteminin olası bir kızaklama durumunda tekerlerin kilitlenmesini engelleyerek sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmemesini sağlamaktır.

ABS sistemi çalışmak için bir beyin (ECU), sensörler ve çeşitli bileşenlere ihtiyaç duyar. Bunlardan bir tanesi de ABS tekerlek hız sensörüdür. Bu sensör iki ön tekerlekte porya bilyasının hemen arkasında yer almaktır. Aracın tekerlerinden bir veya ikisinin dönmediği fark edilirse ABS sistemi devreye girer. Böylelikle aracın kızaklaması engellenmiş olur. Tekerlek hız sensörü çok pahalı bir şey değildir. Ancak ABS arızalarının en büyük şüphelisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü bu sensörden veri alınamazsa ABS’nin çalışması içinb gerekli veriler ECU tarafından okunamaz. Sonuç olarak başta aracınızın gösterge panelinde ABS ışığı yanacaktır. Zaten bu ışık yanıyorsa ABS sistemi devre dışı demektir.

ABS Hız Sensörü Ne Kadara Değişir? 

ABS hız sensörünün değişmesi için önce tekerlerin sökülmesi gerekir. Ardından porya bilyası yerinden çıkartılır. Bu arada eski tekerlek hız sensörlerinin fişleri çıkartılır ve yeni takılır. ABS hız sensörü değişimi teker başına 1-1.5 saat bir süre alır. ABS hız sensörü fiyatı ise aracın marka modeline göre değişiklik göstermekle birlikte 300 ile 1500 lira arasında değişebilmektedir. ABS hız sensörü değişimi için işçilik ücreti ise teker başına 200 lira alınmaktadır. Ayrıca değişim sonrasında aracın bilgisayara bağlanıp arıza kodunun silinmesi gerekmektedir. Kısaca ABS hız sensörü değişim maliyeti 2023 yılı için 500 ile 1700 lira arasında bir para tutacaktır.

Sonuç olarak aracınızın gösterge tablosunda motor çalışırken ABS ışığı yanıyorsa mutlaka ihmal etmeyin. Çünkü yeni araçların frenleri ABS’ye göre ayarlı olduğu için ani frenlemeler sırasında ciddi risk oluşturabilir. Aracınızın motorunda bir sorun olursa en fazla yolda kalırsınız. Ancak fren sisteminde bir arıza olursa kazalar kaçınılmaz olabilir.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top