Aks Körüğü Değişim Fiyatı ve İşçilik Ücreti Ne Kadar? 2023

Otomobillerde bazı koruyucu parçalar vardır. Bunlardan bir tanesi de aks körüğü adı verilen bir parçadır. Peki ya aks körüğü fiyatı ne kadar? Aks körüğü değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca 2023 yılı için aks körüğü değişimi maliyeti hakkında bil vereceğiz.

aks korugu degisim fiyati

Aracınızın motoru çalıştıktan sonra ilerlemesi için bir kaç parçanın hareket etmesi gerekir. Motoru gücü öncelikle krank mili tarafından şanzımana iletilir. Buradan da bir ucu tekerlere bir ucu şanzımana bağlı olan aks miline aktarılır. Aks mili sürekli dönen bir parça olmasının yanı sıra pek çok eklem noktası barındırır. Bu eklem yerlerinde yağ bulunur. Ayrıca hareket ettikleri için bu eklem yerlerinin kirlenmemesi gerekir. Ya değilse aks mili takılıp kırılabilir. İşte bunun önüne geçmek için aks milinin eklem yerlerinde körük adı verilen kauçuk koruyucular vardır.

Aks körüğünün görevi, eklenti noktasını toz, kir veya diğer kirleticilerden korumaktır. Ancak bulunduğu yerdeki yağın dışarı sızmasını engelleyen bir plastik görevi görür. Ancak sürekli dış hava şartlarına maruz kaldığı için zamanla sertleşir ve yırtılır. Bu durumda mutlaka değiştirilmesi gerekmektedir. Ya değilse çok daha ciddi, hatta aks milinin değişmesine kadar gidebilecek arızalara neden olacaktır.

Yırtılmış aks Körüğü
Yırtılmış aks Körüğü

Aks Körüğü Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

Aks körüğü ucuz bir parça olmasına rağmen değiştirilmesi biraz zahmetli bir işçilik gerektirir. Öncelikle teker yerinden sökülür. Daha sonra rotlar çıkartılır ve aks milinin tekere bakan ucu boşa çıkartılmış olur. daha sonra yırtık aks körüğü yerinden çıkartılır. Ancak yenisi hemen takılmaz. Çünkü bağlantı noktasının iyice temizlenip yeniden yağlanması gerekir. Sonrasında yeni körük yerine takılır ve sökülen parçalar yeniden bağlanır. Bu işlem yaklaşık olarak 1-2 saat bir süre alır. Aks körüğü fiyatı ise marka ve modele göre değişiklik gösterebilir. Bir aks körüğü fiyatı 75 ile 200 lira arasında bir paraya satılmaktadır. Değişimi için işçilik ücreti 250 lira civarındadır. Yani 2023 yılı için aks körüğü değişimi maliyeti parça ve işçilik dahil 325 ile 450 lira arasında bir para tutacaktır.

Yırtılmış aks körüğünü asla ihmal etmemelisiniz. Benim başıma bir defasında geldi ve ben bunun bedelini çok ağır ödedim. Mil bağlantı yerinde biriken toz ve kir orayı tıkamış. Sonuç olarak yolda giderken aks milinin kendisi kırıldı ve çok pahalıya yaptırmak zorunda kaldım.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top