Aks Mili Değişimi Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

Aks mili yürüyen aksam açısından çok önemli bir parçadır. Peki ya aks mili değişimi ne kadar? Aks mili fiyatları ne kadardır? Aks mili değişimi işçilik ücreti kaç para? Kısaca 2023 yılı için aks mili değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

aks mili degisimi fiyati

Aracınızın motor hareketi krank milinin döndürür. Ancak bu dönüş arabanın hızlı gitmesi için yeterli değildir. Krank mili hızı dişliler sayesinde onlarca kat daha artıran şanzımana iletilir. Şanzımanda bir çıkış mili bulunmaktadır. Ancak gücün tekerlere iletilmesi için bir bağlantıya daha ihtiyaç vardır. Bu bağlantıya ise aks mili adı verilir. Şanzıman ile tekerler arasındaki bağlantıyı aks mili sağlar. Sürekli olarak ağır yük altında çalışan döner başlıklı bir mildir. Aks milinin ucunda aks kafası adı verilen bir parça vardır. Bu parça ise tekerler sağa ve sola dönerken o derecede açıyla dönmektedir. Aracın tüm yükünü üstüne aldığı için aks mili zaman kırılabilir. Ayrıca kırılmadan önce bir takım belirtiler vermektedir. Aks mili arızası belirtileri vitese girmesine rağmen aracın gitmemesi, vitese takınca arabanın ön tarafından vurma sesi gelmesi, aracın çalışmasına rağmen gitmemesi gibi şeyler olabilir. Tüm bunlar aks milinin arızalarının belirtilerindendir. eğer bu saydıklarımızdan bir veya daha fazlasını aracınızda görüyorsanız mutlaka aks milini kontrol ettirmelisiniz. Ayrıca görmezden gelirseniz aks mili yolda kopabilir ve aracınızın kalmasına neden olabilir.

Aks Mili Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti – 2023

Aks milinin değiştirilmesi için işinin ehli bir ustadan yardım almanızda fayda vardır. Çünkü sağlamca yerine takılmayan aks mili kısa süre sonra tekrardan arıza yapabilir. Arkadan itişli araçlarda aks mili değil şaft mili vardır. Bu yüzden ikisi birbirine karıştırılmamalıdır. Bazı marka ve modellerin aks mili fiyatları ise şu şekildedir.

Marka ve Model Aks Mili Fiyatı
Ford Focus 1.000 – 1.250 Lira
Renault 9 Broadway 650 Lira
Lada Samara 500 Lira
Mazda 626 1.500 Lira
Toyota Corolla 1.500 Lira
Fiat Palio ve Albea 750 Lira
Renault Clio 750 Lira
Honda Civic 1.500 Lira
Volkswagen Passat 1.750 Lira
Mercedes 13.000 Lira

Evet bu yukarıda gösterdiğimiz aks mili fiyatları ortalama olup mil markasına göre değişiklik gösterebilir. Aks mili değişimi yaklaşık olarak 2-3 saatlik bir süre alır. Ustanız ise işçilik ücreti olarak 350-1.500 lira bir para alacaktır. Kısaca 2023 yılı için aks mili değişimi maliyeti 850 ile 14.500 lira arasında bir para tutacaktır. Aks mili fiyatları arasında marka ve modele göre uçurum vardır.

Kaynak: otogenel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır