Alfa Romeo 145 Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

İtalyan otomobil üreticisi Alfa Romeo’nun ülkemizde 90’lı yıllarda popüler olmuş modellerinden bir tanesi olan 145 nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Alfa Romeo 145 test sürüşü, inceleme ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Alfra Romeo her zaman dünyanın en güzel tasarımlı otomobillerini üretmiştir. Bir Alfa Romeo sahibi olmak büyük bir ayrıcalıktır. Hatta ruhu bulunan bir otomobil olarak adlandırılmaktadır. 1995 yılında spor modeli olan 145’i Türkiye’de satışa sunmuştur. 2000 yılına kadar satışta kaldıktan daha sonra yerini 146 modeline bırakmıştır.

Alfa Romeo 146 Nasıl Bir araba?

B segmentinde 4 kapılı hacthback bir model olan 145, tasarım olarak zamanının çok ötesinde bir otomobildir. Arka taraftan keskin hatlara sahipken ön görünüşü çok daha yuvarlak ve yumuşak çizgilere sahiptir. 145’in “L, TS ve TS Sportivo” donanım paketleri mevcuttur. En çok tutulanı Sportivo olan paketidir. “ABS, sürücü ve yolcu hava yastığı, ön cam otomatikleri (zaten tek kapılı), elektrikli aynalar ve klima” gibi özelliklere sahiptir. Türkiye’de sadece 5 ileri manuel şanzımanlı vites seçeneği satılmıştır. Motor teknik özellikleri ise şu şekildedir.

İlginizi Çekebilir: Fiat Stilo Nasıl Bir Araba, Alınır Mı

1.4 TS STD : Twinspark motor teknolojisinin ilk öncüllerinden olan bu motor çok fazla tutulmamıştır. 1.4 litre hacimli olup 103 beygir ve 124 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile çok uyumlu değildir. Şehir içinde 9.2, şehir dışında 6 litre yakıt tüketimi vardır. Oldukça performanslı bir motordur. Düşük hacmine rağmen 0-100 hızlanması fabrika verilerine göre 10.5 saniye olarak ölçülmüştür.

1.6 Twinspark : Türkiye’de satılan tüm 145 modelleri arasında en çok tutulan motor seçeneğidir. 120 beygir ve 145 Nm tork güç üretmektedir. Yine LPG ile çok uyumlu olmayan bir motordur. Şehir içinde 10.5, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketimi vardır. Sıfırdan 100 km hıza 10 saniyede çıkmaktadır. Oldukça performanslı ve atak bir motordur. Eğer bir Alfa Romeo 145 alacaksanız bu motora sahip bir tanesini almanızı öneririm.

1.7 Benzinli : Yüksek performans istiyorsanız bu motora sahip bir tanesini almanızı öneririm. Gerçekten çok seri bir motordur. 130 beygir ve 165 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 11.5, şehir dışında 6 litre yakıt tüketimi vardır. LPG ile çok uyumlu değildir. 0-100 hızlanması 9.4 saniye olarak ölçülmüştür.

2.0 Quadrifoglio : Evet ve geldik Alfa Romeo 145’in efsane performanslı motoruna. Ülkemizde büyük hacmi nedeniyle çok tercih edilmese de tam bir hız canavarı olan motordur. 155 beygir ve 205 Nm tork güç üretmektedir. 0-100 hızlanması 8.5 saniyedir. Gençler tarafından bir dönem oldukça sevilmiştir.

ALFA ROMEO 145 ARKA VE YANDAN

Alfa Romeo 145 Kullanıcı Yorumu

Ben genelde tek başıma işe gidiş gelişte kullanmak için kendime bir otomobil bakıyordum. Aslında alacağım Uno tarzı bir araba iken yüksek donanımı ve güzel tasarımı nedeniyle Alfa Romeo 145’i tercih ettim. Aldığıma da hiç pişman değilim. Öncelikle anlatmaya içinden başlayacak olursak, fiyatı düşük olmasına rağmen oldukça kaliteli bir iç mekana sahiptir. Ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde asla çatlama ve solma gibi şeyler olmuyor. Ön tarafının genişliği güzeldir. Ancak her tek kapı otomobilde olduğu gibi 145’in de arkası biraz dardır. Örneğin ben 1.80 boyunda olduğumdan arka tarafına sığamıyorum. Dediğimiz gibi sadece 1 ve 2 kişiyle kullanılabilecek spot bir araba olduğunu unutmayın. Koltuklarında yine spor tarzına uygun olarak sert sünger vardır. Motor performansı bendeki 1.6 ts olanı ve hayran bırakıyor. Şehir içinde ara hızlanmalarda falan çok güzel iş çıkartıyor. Frenleri çok güçlüdür ve arabayı kısa mesafede düz bir zeminde durdurabiliyor. Yol tutuşu çok üstün bir otomobildir. Öyle virajlarda falan kendi fiyat aralığında arabalar gibi kolay kolay arkasını savurmaz. Şehir içinde ara hızlanmalarda çok seridir. Gaza basınca gitmem demez. Mesela bir ışıklarda durdunuz kalkarken gaza yüklendiğinizde uzayıp gidiyor.

alfa romeo 145 ici

Alfa Romeo 145 Alınır Mı?

Evet şimdi geldik bu araba alınır mı sorusunun cevabına. Öncelikle Alfa Romeo 145 neden ucuz onu cevaplayalım. Alfa Romeo, çok kaliteli araçlar üretmesine rağmen ülkemizde çok fazla tutulmamıştır. Bu tüm modellerinde böyle olduğu için 145’te nasibini almıştır. Yoksa bir arızası veya kronik sorunu olduğu için bu durumda değil. Yedek parçaları bulunuyor mu diye soracak olursanız motor ve mekanik aksam parçalarında sorun yok. Büyükşehirlerde kolaylıkla bulunabiliyor. Ancak söz konusu kaporta, aksesuar ve plastik aksam olduğunda çok zorlanabilirsiniz. Ayrıca bu parçaların fiyatları çok pahalı. İkinci el piyasası çok hızlı değildir. Bu yüzden öyle alıp hemen satıyım mantığındaysanız size gelmez. Yine de eğer bir Alfa Romeo 145 alacaksanız mutlaka geçmişini bildiğiniz temiz bir tanesini bulmaya özen gösterin.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top