Alfa Romeo 156 Arıza Lambaları Anlamları? Arıza Işığı Nedir

Alfa Romeo’nun en çok satılan modellerinden bir tanesi olan 156’nın gösterge panelinde yer alan arıza ışıklarının anlamları nedir? Hangi ışık yandığında ne anlama gelir? Alfa Romeo 156 arıza ışığı anlamları.

alfa romeo 156 gosterge paneli

Alfa Romeo,nun dünyanın en iyi tasarımlı otomobillerini ürettiği varsayılır. Ülkemizde çok satılan bir model olmamıştır. Bunda en büyük pay sahibi, Alfa Romeo araçlarının eskidikçe çok fazla elektrik arızası çıkartmaya meyilli olması az satılmasında büyük rol oynamaktadır. 156 modeli d segmentinde, donanımlı ve konforlu bir otomobildir. Ne kadar çok donanım o kadar çok arıza işareti anlamına gelmektedir. Çünkü her donanım bir sensör ve müşür tarafından kontrol edilmektedir. Eğer aracın motor, mekanik ve elektronik aksamında bir arıza meydana gelirse. Alfa Romeo’nun gösterge panelinde arıza lambası yanacaktır. Otomobilini seven bir sürücünün en sevmediği şey arıza ışığı yanar şekilde gezmektir. Eğer sizde arıza ışığı anlamlarını biliyorsanız, Alfa Romeo 156’nın ilgili arızasının çözümünde işiniz daha kolay olacaktır.

Alfa Romeo 156, ülkemizde 1998-2006 yılları arasında satılmıştır. Model yılı daha yeni oldukça daha fazla donanım eklenmiştir. Gösterge panelindeki arıza ışıklarının sayısı da çok daha fazla artmıştır.

Alfa Romeo 156 Gösterge Paneli
Alfa Romeo 156 Gösterge Paneli

Alfa Romeo 156 Arıza Lambaları Anlamları

1- Motor Arıza İşareti

156 motor arizaEğer Alfa Romeo 156 aracınızda sarı renkli motor şeklinde bir işaret motor çalışırken bile sürekli yanıyor veya yanıp sönüyor diyorsanız. Aracınızın motor ve bileşenlerinde bir arıza var demektir. Bu arızanın kaynağını tespit etmenin en iyi yolu, 156’yı bilgisayara bağlayarak ilgili arıza kodlarından hangilerini verip vermediğini görmektir. Daha sonra uygun tamir adımları devam ettirilebilir. Motor arıza ışığı yanmasının sebebi genelde sensör arızaları olarak gösterilebilir.

2- ABS Arıza Işığı

abs isigi alfa 156ABS ışığı motor çalışmadan önce anahtar yarım çevrildiğinde yanar. Ancak motor çalıştıktan sonra sönmesi gerekir. ABS sistemi bir otomobilin en karmaşık donanımlarından bir tanesidir. Eğer motor çalışırken Alfa Romeo 156 aracınızda ABS lambası yanıyorsa sistem devre dışı demektir. Bu arızanın yanması başta ABS beyni, hız sensörü veya kablo kaynaklı olabilir. Her ne olursa olsun sorun ABS’nin çalışmadığı anlamına gelir.

3- El Freni Arıza Işığı

yuvarlak icinde kirmizi unlem isaretiKırmızı yuvarlak içinde ünlem işareti olarak görülen bu arıza lambası eğer hareket halindeyken yanıyorsa, el freni inmemiş demektir. El fren inik olmasına rağmen el freni lambası yanıyorsa sistemde bir arıza olduğunu anlamına gelebilir. Bu şekilde aracınızı kullanmanızı asla tavsiye etmeyiz. Çünkü arabanızın fren sisteminin çok fazla ısınmasına neden olabilir.

4- Fren Balatası İkaz Işığı

alfa romeo 156 fren balataAlfa Romeo 156’da fren balatalarının kalınlığını ölçen bir sensör vardır. Eğer fren balataları tehlike yaratacak kadar azalmışsa gösterge panelinde yuvarlak etrafında kesik çizgi çeklinde arıza lambası yanacaktır. Bazen fren balataları yeni olmasına rağmen bu ışık yanmaya devam edebilir. Bu durumda balata sensörü ve kablolarını kontrol ettirmeniz gerekecektir.

5- Yağ Lambası İşareti

yag lambasi isaretiAracınızda “sarı veya kırmızı çaydanlık” işareti görüyorsanız bu yağ lambasının yandığı anlamına gelir. Yağ ışığı pek çok nedenden dolayı yanabilir. Örneğin yağ pompası bozulabilir, aracınızın motor yağı eksilmiş olabilir veya yağ müşürü arıza yapmış olabilir. Eğer aracınızın gösterge panelinde yağ ışığının yandığını görüyorsanız kesinlikle aracınızı kullanmayın. Çünkü yağsız kalan motor yatak sarabilir ve çok daha büyük ve maliyetli tamiratlara neden olabilir.

6- Akü Işığı Yanması

aku isigi yanmasiAracınızın elektrik aksamının ilk başlangıç noktası aküdür. Kontağı bir tur çevirdiğinizde aracınız tüm elektrik ihtiyacını aküden karşılar. Ancak motor çalıştıktan sonra şarj dinamosu devreye girer ve akü şarj edilmeye başlar. Eğer gösterge panelinde akü ışığı yanıyorsa bu akünün şarj olmadığı anlamına gelir. Aracınızın aküsü bitmiş olabilir veya şarj dinamosu arıza yapmış demektir. Akü ışığı yanar şekilde aracınızı kullanmaya devam ederseniz akü bitince yolda kalırsınız. Eğer yandığını görürseniz hemen bir oto elektrikçiye gitmenizde fayda var.

7- Airbag Arıza Işığı

hava yastigi isaretiAracınızın motoru çalıştıktan sonra gösterge panelinde koltukta oturan adamın önünde yuvarlak balon benzeri bir işaret görüyorsanız bu hava yastıklarının devre dışı kaldığı anlamına gelir. Bu durum pek çok şeyden meydana gelebilir. Airbag sensörleri, emniyet kemerleri veya soketler airbag ışığının yanmasına neden olabilir. Güvenlik açısında çok önemli olduğundan mutlaka bir çaresine bakmalısınız.

8- Emniyet Kemeri Takılı Değil İşareti

emniyet kemeri isigiEmniyet kemerinin ne kadar önemli ve can kurtaran bir donanım olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Neredeyse tüm otomobil modellerinde sürücü veya ön yolcu emniyet kemeri takmadığı zaman gösterge panelinde emniyet kemeri uyarı ışığı yanar. Hatta bazı araçlar sesli olarak ikaz verir. Bu ışık emniyet kemerini taktığınızda sönmesi gerekir. Ancak kemer takılı olmasına rağmen yanmaya devam ediyorsa emniyet kemeri takma yerlerinde bir arıza olabilir. Son olarak bazı model araçlarda emniyet kemeri ışığı yanarken hava yastıkları devre dışı kalabilir.

9- Kapı Açık İşareti Lambası

kapi acik uyari isigiAlfa Romeo 156’da kapı açık işareti diğer markalara göre biraz daha farklıdır. Gösterge panelinin tam ortasında alt tarafa doğru kapı işareti yandığını görürseniz kapılardan birisi açık kalmış demektir. Eğer kapıların kapalı olduğundan emin olmanıza rağmen yanmaya devam ediyorsa kapı içlerindeki düğmelerde bir arıza oluşmuş olabilir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top