Alfa Romeo 33 Nasıl Bir Araba, Alır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

İtalyan otomobil üreticisi olan Alfa Romeo’nun 90’lı yıllarda ürettiği güzel modellerden bir tanesi olan 33 nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca Alfa Romeo 33 test sürüşü, inceleme ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz. 

alfa romeo 33

Alfa Romeo’nun her zaman Dünya’nın en güzel tasarımlı otomobillerini ürettiği bilinen bir gerçektir. 33 modeli ise 90’lı yılların en güzel araçlarından bir tanesiydi. Ülkemizde çok fazla satılan bir model olmamasına özellikle donanım ve tasarım olarak öne çıkmaktadır. Ülkemizde 1990-1994 yılları arasında satılmıştır.

İlginizi Çekebilir :  “Tofaş Doğan L Nasıl Araba?

Alfa Romeo 33 Nasıl Bir Araba? 

C segmenti bir model olan Alfa Romeo 33, sedan ve hatchback karışımı kasa tipine sahiptir. 90’lı yıllarda meşhur olan köşeli hatlara sahiptir. Giardinetta ve IE donanım paketlerine sahiptir. Hidrolik direksiyon, klima, ön cam otomatikleri ve elektrikli aynalar gibi özelliklere sahiptir. Alfa Romeo 33’de 5 ileri manuel şanzımana yer verilmiştir. Motor teknik özellikleri ise şu şekildedir.

1.5 Benzinli : Türkiye’de en çok satılan motor seçeneğidir. 97 beygir ve 128 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 11, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketmektedir. LPG ile uyumlu Boxer motordur. 0-100 hızlanması 10.2 saniye olarak ölçülmüştür. Oldukça performanslıdır.

1.7 Benzinli : Eğer bir Alfa Romeo 33 alacaksanız mutlaka bu motorsa sahip bir tanesini almanızı öneririm. 132 beygir ve 155 Nm tork güç üretmektedir. 4 silindirli olup LPG ile uyumlu bir motordur. Şehir içinde 11, şehir dışında 6 litre yakıt tüketim verisi vardır. 0-100 hızlanması ise 8.3 saniyedir.

Alfa Romeo 33 Arkadan Görünümü
Alfa Romeo 33 Arkadan Görünümü

Alfa Romeo 33 Kullanıcı Yorumu

Bir Tofaş almaktansa can güvenliğimin daha iyi olacağını düşündüğüm bir Alfa Romeo 33 aldım ve kullandım. Öncelikle içinden anlatmaya başlayacak olursak ön torpido tasarımı 70’li yıllarınkine benziyor. Keşke dış tasarıma verdiği önemi iç tasarıma da biraz verseydi. Koltuklarında kullanılan sünger kalitesi güzeldir. Öyle kolay kolay ezilme olmuyor. Üretiminin üstünden 30 yıldan fazla bir zaman geçmesine rağmen ön göğüste çatlama ve solma gibi şeyler asla olmuyor. Ön tarafının genişliği güzeldir ve arka diz mesafesi yeterli uzunluktadır. Ancak enlemesine doğru çok geniş değildir. Arka koltuklarında 3 kişi sıkışıyor ve rahatsız oluyor. Yolda giderken motor sesini bir hayli alıyor. Ama yol tutuşu fena sayılmaz. Diğer taraftan oldukça güçlü ve güven veren bir fren sistemine sahiptir. Virajlarda dikkatli olmakta fayda var. Özellikle yol ıslak ise arkasını savurmaya meyilli. Tabi bir Tofaş gibi değil yani fena sayılmaz.

Alfa Romeo 33 İçi
Alfa Romeo 33 İçi

Alfa Romeo 33 Alınır Mı?

Öncelikle sizin aklınızda Alfa Romeo 33 parçaları bulunuyor mu sorusu olacaktır. Buna vereceğim tek cevap hayır olacaktır. Sanayide dükkan dükkan geziyorsunuz parçalarını bulmak için. Özellikle kaporta ve aksesuar aksam parçalarına ihtiyacınız olursa direk hurdacılardan çıkma almak zorundasınız. İkinci el piyasası yok denecek kadar azdır. Zaten Alfa Romeo’nun hiç bir modeli tutulmazken 33 gibi adı bile bilinmeyen bir model ile akraba olursunuz. Bence eğer özel bir merakınız yoksa macera aramayın derim.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top