Alternatör (Şarj) Kayışı Değişim Fiyatı Ne Kadar? V Kayışı Değişim İşçilik Ücreti 2023

Otomobillerimizin motorunda bir kaç tane kayış bulunmaktadır. Bunların hepsi de hayati önem taşımaktadır. Bu yazımızda alternatör kayışı fiyatı ne kadar? V kayışı yani şarj kayışı, diğer adıyla alternatör kayışı değişimi işçilik ücreti ne kadar tutar? Kısaca 2023 yılı için alternatör kayışı değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

alternator kayisi degisim fiyati

Bir otomobilin motoru çalışmazken ihtiyacı olan tüm elektrik enerjisi akü tarafından sağlanır. Bu sırada akünün bir miktar enerjisi eksilir. Eğer şarj dinamosu olmasaydı, en iyi ve sağlam bir akü bile aracınızı en fazla 1-2 saat kadar idare edebilecekti. Ancak üreticiler bu durumlar için alternatör adı verilen bir elektrik dinamosu icat etmişlerdir. Böylelikle motor çalıştığı süre boyunca ihtiyaç duyulan tüm enerji şarj dinamosu (Alternatör) tarafından sağlanır. Ayrıca akünün eksilen elektrik enerjisi de alternatör tarafından şarj edilir.

İlginizi Çekebilir : “Şarj Dinamosu (Alternatör) Arızası Belirtileri

Şarj dinamosu dönerek enerjisini üreten bir motordur. Dönmesi için gerekli gücü doğrudan krank milinden alır. Krank miliyle alternatör arasındaki bağlantıyı alternatör kayışı adı verilen bir kauçuk halat sağlar. Şarj kayışı tamamen koparsa aracınız elektriksiz kalacağı için yolda kalırsınız. Ayrıca bu kayışa devirdaim pompası da bağlı olduğu için motorun hararet yapması kaçınılmazdır. Alternatör kayışı eskidiği zaman şu belirtileri verir.

  • Akü lambasının yanıp sönmesi
  • Özellikle motor soğukken ön taraftan ötme sesi gelmesi
  • Kayış üzerinde çatlaklar olması
  • Kayışın gevşek durması
  • Farların ışığının bir azalıp bir artması

alternator kayisi eski ve yeni

Alternatör Kayışı Ne Kadara Değişir? Fiyatı ve İşçilik Ücreti – 2023

Şarj kayışı değişimi oldukça basit ve kısa bir süre alan işlemdir. Ustanız öncelikle şarj dinamosunun somunlarını gevşetir. Böylece kayış boşa çıkacak ve kolayca yerinden çıkacaktır. Şarj kayışı fiyatları büyüklük, diş ve kanal tipine göre değişiklik göstermektedir. Şarj kayışı fiyatı 50 ile 200 lira arasında değişmektedir. Değişimi yaklaşık olarak 30 ile 45 dakika arasında bir süre alır. Ustanız ise değişim işçilik ücreti olarak 100 lira isteyecektir. Yani şarj kayışını (V Kayışı) değiştirmenin maliyeti 2023 yılı için 150 ile 300 lira arasında bir para tutacaktır.

İlginizi Çekebilir : “Şarj Dinamosu Tamiri ve Değişim Fiyatı Ne Kadar

Aracınızın V kayışını (alternatör) en fazla 30 bin kilometrede veya 2 yılda bir mutlaka değiştirmelisiniz. Koptuğu zaman motor açısından çok fazla bir etkisi olmaz. Ancak fark edilmezse aracınızın aküsü biter ve yolda kalırsınız. Ayrıca dediğimiz gibi bazı araçların devirdaim pompaları V kayışına bağlı olduğu için su sirkülasyonu olmayacağından motor hararet yapabilir.

Kaynak: otogenel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir