Amortisör Değişimi Ne Kadar? Amortisör Fiyatı ve Değişim İşçilik Ücreti – 2023

Otomobillerin süspansiyon sisteminin en önemli parçalarından bir tanesi olan amortisör ne kadara değişir? Amortisör fiyatları ne kadar? Amortisör değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2023 yılı için amortisör değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

amortisor degisimi fiyati

Bundan 70 yıl kadar önce otomobillerin konfor ve yol tutuşlarının gelişmesi açısından devrim niteliğinde bir buluş gerçekleşti. Bu buluşun adı amortisör sistemiydi. Daha önce yaprak şeklinde demirin üstünde duran otomobiller herhangi bir çukur ve kasisten geçerken çok fazla sallanıyordu. İçinde oturanlar ise yukarı aşağı sallanmaktan çok rahatsız bir yolculuk yapıyorlardı. Ayrıca eski araçların yol tutuşları da çok kötüydü. Çünkü bir teker aşağıda kaldığında diğerinin yola uyguladığı baskı azalıyordu. Ancak gelişen hidrolik teknolojisi süspansiyon sistemlerinin de gelişmesine yardımcı olmaya başladı. Artık otomobillerde amortisör kullanılmaya başlamıştır.

Amortisör Nedir ve Ne İşe Yarar?

Amortisörü kısa tabirle bir valf sistemi olarak açıklayabiliriz. İçinde hidrolik yağı bulunan bir tüpün üstünde bulunan mil bu sistemi oluşturur. Aracınız bir çukura girdiğinde mil içeri doğru girer. Ancak hidrolik yağının sıkışması sonucunda geçişler çok daha yumuşak olur. Ayrıca amortisör sayesinde çukurların yarattığı sarsıntı en aza indirgenmiş oldu. Otomobil parçalarının hepsinin olduğu gibi amortisöründe bir kullanım ömrü vardır. Sert geçiler veya üstündeki contanın eskimesi içindeki yağın dışarı sızmasına ve amortisörün işlevsiz hale gelmesine neden olabilir. Bu duruma patlak amortisör adı verilir. Patlak amortisörü anlamanın yolu ise çok fazladır. Patlak amortisör belirtileri ise şöyle sıralanabilir.

  • Arabanın önüne bastırdığınızda yaylanması
  • Arabanın bir tarafa eğik durması
  • Çukurlardan geçişlerde vurma sesi gelmesi
  • Aracın sağa veya sola çekmesi
  • Yol tutuşunun azalması
  • Dönüş sırasında tekerlerden gıcırtı sesi gelmesi
  • Fren yaparken aracın bir tarafa çekmesi

Tüm bunlar patlak bir amortisörü anlamanın yolları arasındadır. Eğer aracınızda bu arıza varsa amortisörü değiştirmeniz gerekebilir. Bazı yerlerde amortisör tamiri yapılmaktadır. Ancak bu uzun ömürlü olmadığı için tavsiye etmiyorum. Bu sebeple değiştirmeniz daha kolay ve sağlam bir yol olacaktır.

Amortisör Fiyatları ve Amortisör Ne Kadara Değiştirilir? 2023

Aracınızın amortisörünün patlak olduğunu anladıysanız onu değiştirmeniz gerekecektir. Süspansiyon sisteminin en pahalı parçası olarak bilinmektedir. Fiyatları marka ve modele göre değişiklik göstermektedir. Şimdi bir kaç marka ve modelin amortisör fiyatlarına bakalım.

Marka ve Model Amortisör Fiyatı
Tofaş Şahin, Doğan ve Kartal 350 Lira
Volkswagen Passat B7 1100 Lira
Toyota Corolla 750 Lira
Opel Astra J 900 Lira
Honda Civic 1200 Lira
Renault Clio 450 Lira
Renault 9 Broadway 450 Lira
Audi A3 1200 Lira
Peugeot 301, Citroen C-elysse 650 Lira
Volvo S40 1000 Lira

Evet bu yukarıda gösterdiğimiz fiyatlar ortalamadır. Çünkü kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Özellikle yan sanayi amortisörler çok daha ucuz olabilir. Ancak bu ömrünün kısalmasına ve iş görmesini engelleyen bir şeydir. Bu sebeple kaliteli olanını taktırmanız sizin faydanıza olacaktır. Amortisör değişimi ise ustanız önce kuleleri ve helezon yaylarını söker. Ardından amortisörcü diye tabir edilen iş yerinde yaylar yeni amortisörün üstüne takılır. Ardından tekrardan araca takılır. Bu işlem için amortisör başına işçilik ücreti 300-400 lira alınmaktadır. Kısaca amortisör değişim fiyatı 2023 yılı için işçilik ve parça dahil 650 ile 1.500 lira arasında bir para tutacaktır.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top