Araba Alırken Motor Kontrolü Nasıl Yapılır ve Nelere Bakılır?

İkinci el bir otomobil alırken motor kontrolü nasıl yapılır? Aracın motoru nasıl kontrol edilir ve motorda nerelere bakılır? Bu yazımızı okuduktan sonra ikinci el alacağınız arabanın motorunun sağlıklı olup olmadığını anlayacaksınız.

İkinci el otomobil piyasası en çok yalancının olduğu sektördür. Babanın oğluna yalan söylediği bir ortamdan bahsediyoruz. Satıcılar araçlarının kusurlarını gizlerken alıcılar karşısındaki herkesi yalancı olarak görüyorlar. Bu yüzden ikinci el otomobil almak isteyenler yanında bir usta götürerek alacakları aracı motor, mekanik ve kaporta kontrolü yaptırır. Ancak herkes bir usta bulamaz. Bazı satıcılar ise araçlarının ekspertize götürülmesine izin verdiği için iş başa kalır.

İlginizi Çekebilir: Marş Basıyor Ama Araba Çalışmıyor Sebebi Nedir

İkinci el otomobil alırken ülkemizde yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi sadece kaportaya bakmaktır. Ancak motor aksamı kaportadan daha fazla para tutmaktadır. Bu yüzden alacağınız aracın motorunu iyi incelemelisiniz. Bir aracın motor istediği nasıl anlaşılır diye soracak olursanız bunun pek çok belirtisi vardır. Motor istemek hep aynı değildir. Bu yüzden her motor arızasının farklı belirtileri vardır. Şimdi gelin motor kontrolü nasıl yapılır ve motorda nelere bakılır bakalım.

Motor İsteyen Araba Nasıl Anlaşılır ve Belirtileri Nedir?

Bir otomobilin motorunda pek çok parça vardır. Ustaya motor yaptırmaya gittiğinizde açmadan bilemem demesini sebebi budur. Hangi motor parçasının zarar gördüğünü anlamanız gerekir. İşte motor kontrolü yaparken bakılması gereken şeyler.

1- Vuruntuya Karşı Motor Sesini Dinleme

Aracınızın motorunda vuruntu var mı diye sesini dinleyin. Çünkü vuruntu sesi aşınmış piston kolları ve üst kapağa işaret eder. Özellikle soğuk motorda vuruntu sesi kendini çok daha fazla belli edecektir. Aracın motorunu soğukken çalıştırın. Demirin demire vurma sesi gelip gelmediği konusunda dinleyin. Motor uzun süre çalışmasına rağmen ses hiç kesilmiyorsa vuruntu var demektir.

2- Yağ Yakmaya Karşı Egzoz Gazı Rengi Kontrolü

Pistonların etrafında segman adı verilen yağın yanma odasına geçmesini engelleyen bir tür demir conta veya bilezik vardır. Bu parçalara segman adı verilir. Eğer segmanlar aşınırsa yağ yanma odasına sızar. Sonuç olarak aracınızın motoru yağ yakmaya başlar. Yağ yakan motorun en belirgin özelliği ise egzozdan mavi duman çıkmasıdır. Çünkü yanmış yağın egzoz gazi rengi mavi gri arasındadır.

3- Motor Üstünde, Altında ve Yanında Yağ Sızıntılarının Olması

Eskimiş bir motorun en çok görülen belirtilerinden bir tanesi motorun çevresinde yağ sızıntısı olmasıdır. Çünkü artık keçeler ve contalar aşınmıştır ve motorun içerisinde olması gereken yağın dışarı sızmasına neden olmaktadır. Motoru iyice kontrol etmenizde altına eğilip yağ damlaları var mı diye bakmanızda büyük fayda vardır.

4- Rölanti Düzensizliği

Bir otomobil motoru eskimeye yani bitmeye yaklaştığı zaman kendini ilk olarak rölanti bozukluğu olarak gösterir. Alacağınız otomobili çalıştırın ve ayağınızı gazdan çekin. Aracın rölanti ibresi bir düşüp bir çıkıyorsa buna rölanti dalgalanması adı verilir. Ancak şunu unutmayın, rölanti dalgalanması diğer pek çok arıza nedeniyle olabilir.

5- Motor Performansının Düşmesi

İçten yanmalı motorlar yüksek sıkıştırma oranıyla çalışırken. Yanma odasındaki basıncın dışarı sızmaması gerekir. Alacağınız aracı mutlaka kullanın. Çünkü motor çekmiyorsa kompresyon kaybı olabilir. Bu da motor isteyen arabanın belirtileri arasındadır.

6- Motorun Çok Titreşimli Çalışması

Motor çalışırken olabildiğinde az titreşimle çalışması gerekir. Aracın motoru çalıştırdıktan sonra iyice bakın. Motor normal seviyeden fark edilir derecede sallanıyorsa içerisinde aşınan parçaların dönerken motoru titremesi nedeniyle olabilir.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top