Araba Kaloriferi Neden Isıtmaz ve Sıcak Üflemez?

Artık havaların soğumasıyla birlikte sürücüler araçlarında ısıtma sistemlerini kullanmaya başladılar. Kaloriferin çalışmaması sizi buz gibi bir ortamda yolculuk yapmanıza neden olabilir. Peki ya kalorifer neden ısıtmaz. Kalorifer sıcak üflemiyor diyorsanız sebepleri yazımızda.

araba kalorifer neden isitmaz

Otomobillerde kalorifer sistemi marka ve model fark etmeksizin olması gereken bir şeydir. Çünkü soğuk havalarda aracın içini ısıtmak gerekir. Dışarı buz gibi olduğunda kaporta zaten soğuğu olduğu gibi içeri aktarır. Kış aylarında araç ısınana kadar içinde oturmak bile bir eziyet haline dönüşür. Bu sebeple üreticiler bir kalorifer sistemi yapmışlardır. Kaloriferin neden ısıtmadığını anlamak için nasıl çalıştığına bir bakalım.

Aracınız çalıştığı andan itibaren motor içerisinde oluşan sıcaklık motor soğutma sistemi tarafından soğutulur. Bu işlem radyatör suyu vasıtasıyla gerçekleşir. radyatöre giden sıcak su dönüşte hortumlarda aracın ön torpidosunun altında bulunan kalorifer radyatörüne gönderilir. Bu radyatör sıcak suyun yardımıyla ısınır. Sistem aynı tıpkı evlerimizdeki kombi ve kalorifer sistemi gibi çalışmaktadır. Aracın içinde bulunan kalorifer kumanda düğmeleri yardımıyla suyun geliş yönünü kapatabilirsiniz. Böylelikle sıcak ve soğuk ayarı yapmış olursunuz.

Kalorifer Neden Isıtmaz

Otomobil kaloriferinin ısıtmaması için bir çok sebep olabilir. Bunlara madde madde göz atalım.

1- Kalorifer Radyatörünün Tıkalı Olması

Alüminyum ve bakırdan yapılan radyatör zamanla korozyon ve paslanma yapabilir. Bu ince olan kalorifer borularının tıkanmasına neden olur. Su ulaşamayınca radyatör soğuk kaldığınızdan aracınızın ısıtma sistemi çalışmaz hale gelecektir.

2- Kalorifer Radyatöründe Su Kaçağı Olması

Değiştirilmesi en zor parçalardan bir tanesi kalorifer radyatörüdür. Çünkü değiştirmek için aracın ön göğsünün komple sökülmesi gerekir. Ama delindiği için su sızıntısına neden olur. Bu durum kaloriferin sıcak üflemesini engeller. Sonuç olarak aracınız ısıtmaz hale gelecektir. Eğer ön paspasların ıslak olması ve aracın sebepsiz su eksiltmesinin sebebi kalorifer radyatöründe bir sızıntı olduğu anlamına gelecektir.

3- Kalorifer Hortumunun Patlaması

Aracınızın kalorifer peteğine su taşıyan kauçuk hortumlar vardır. Sürekli sıcak ve soğuğa maruz kaldığı için zamanla delinip patlar. Böylelikle aracınızın kaloriferi ısıtmaz.

4- Kalorifer Musluğu Arızası

Radyatörün hemen üstünde su geliş gidişini açıp kapatmak için musluk adı verilen bir parça vardır. Bu arıza yaparsa sistemin girişini kapatabilir. Sonuç olarak aracınızın ısıtma sistemi çalışmaz hale gelecektir.

5- Radyatör Suyunun Azalması

Sistemi anlattığımız gibi motor su radyatöründen geçen su kalorifer radyatörüne gönderilir. Ancak motor soğutma suyu azaldığı için kalorifer ısıtmayabilir. Motor suyu eksikse tamamlayın ve kaloriferin ısıtıp ısıtmadığına tekrar bakın.

6- Termostatın Açık Şekilde Kalması

Motor ile radyatör arasında termostat adı verilen bir parça bulunur. Görevi motor sıcaklığını sürekli olarak sabit tutmaktır. Bu sıcaklık standart olarak 90 derece civarlarındadır. Termostat açık kalırsa su hep soğuk kalacak ve aracınızın kaloriferinin ısıtmamasına neden olacaktır. (Ayrıca bkz: P0128 Termostat Arızası Hata Kodu)

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top