Araba Kaput Boyama Fiyatı Ne Kadar? Boya Ücreti

Otomobillerin en çok boyanan kaporta parçası kaput olarak bilinmektedir. Bu yazımızda kaput boyama ücreti ne kadar? Kaput boyama ücreti ne kadar tutar? Kısaca kaput kapağı boyama maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

kaput boyama ucreti

Kaput otomobillerin ön tarafında bulunan motorun üstünü örten kapak olarak bilinmektedir. Bir kaza sırasında ilk darbe direk kaputa gelir. Ayrıca motorun sürekli sıcak olması sebebiyle kaput kapağının boyası deforme olmasına neden olur. Genelde güneş yanığı nedeniyle kaput boyası atar. Bunun sonucunda da boyama ihtiyacı ortaya çıkacaktır.

İkinci el otomobil ilanlarında kaput boyasız diye görürsünüz. Bu aracın kazasız olduğuna dikkat çekmek içindir. Ama şunu asla unutmayın, kötü görünen bir kaput kapağındansa boyatmak çok daha iyi olacaktır. Bu kaput kapağının boyanması iki türlü olur. Birincisi hiç sökülmeden sadece kaputun dışa bakan yüzeyinin boyanmasıdır. Buna zaten dıştan boyama adı verirler. Diğer ise daha sağlam ve güzel olması açısından kapağın sökülerek komple boyanmasıdır. Eğer aracınızın kaputunda bir boyama ihtiyacı varsa yüzeysel boyatmaktansa komple boyatmak daha iyi olacaktır.

Motor Kaput Boyama Ücreti Ne Kadar? – 2023

Motor kaputu boyanmak sadece boyayı püskürtüp geçmek değildir. Önce eski boyanın güzelce kazınıp temizlenmesi gerekir. Sadece kaput sacı kalmalıdır. Ardından ustanız kaputa bir astar atar. Ardından boyar son olarak vernik sürer. Bu işlemleri yaptırırken mutlaka işinin ehli bir kaporta boya ustasından yardım almalısınız. Çünkü bazı ustalar pürüzler bıraktığı gibi güzel vernik atamayınca kısa süre içinde yeniden güneş yanıkları oluşmaktadır. Kaput boyatma ücreti içerisinde işçilik, boya ücreti, vernik ücreti vardır. Tüm bunları için 2023 yılı için kaput boyama fiyatı 1.000 ile 1.500 lira arasında bir para alınmaktadır. Ancak bu aracınızın boyasının metalik renk olmasına göre değişebilir. Örneğin bir Tofaş kaputu boyatmak 750 – 1.000 lira tutarken, 2022 model bir Mercede E- serisini kaputunu boyatmak 10.000 liraya kadar çıkabilir. Ancak dediğimiz gibi ortalama marka bir otomobilin (Toyota, Ford, Honda, Peugeot, Volkswagen ve Renault) 1.000 ile 1.500 lira arasında tutacaktır.

Kaput boyanırken ustanız dikkat etmesi gereken en önemli şey aracınızın boya kodunun bilinmesidir. Ayrıca yeni hazırlanan boyanın kaportanın diğer parçalarıyla eşleştirilmesi gerekiyor. Çünkü boya rengi uyumsuzluğu arabada çok kötü bir görüntü oluşturmaktadır.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top