Araba Neden Benzinden Gaza Geçmez? Araç LPG’ye Geçmiyor

Sıralı sistem LPG bulunan aracınız neden benzinden gaz geçmez. Arabam LPG’ye geçmiyor neden olabilir? Arabanın LPG’ye geçmemesinin sebebi nedir sorularına yanıt arayacağız.

Karbüratörlü sistem araçlar sabah ilk çalıştırmadan doğrudan gazda çalışır. Zaten çalışmadığı zaman LPG sisteminde bir sorun olduğu düşünülebilir. Ancak sıralı sistem araçların motoru soğukken ilk olarak benzinde çalışır. Motor sıcaklığı genel olarak 30 derece ve üstüne çıktığı zaman otomatik olarak gaza geçer. Bu sadece enjeksiyonlu sıralı sistem araçlarda geçerlidir. Ancak aracınız gaza geçmiyorsa LPG sisteminde bazı sorunlar var demektir. Şimdi gelin LPG’ye geçmeme sebeplerine tek tek bakalım.

Araba Neden Benzinden Gaza Geçmez? Sebepleri Nelerdir?

1- LPG Beyni (Regülatör) Arızası

LPG sistemine sahip aracınızda gazın ilk geldiği yer LPG beyni diğer adıyla LPG regülatörüdür. Çünkü depoda sıvı halde bulunan gazın ısıtılarak gaz haline geçirilmesi gerekir. Burada motor suyu ile ısıtılan sıvı haldeki LPG, gaz haline geçer. Eğer LPG regülatörü arızalı olursa buharlaşamayan gaz sıvı halde kalacaktır. Bu da aracınızın LPG’ye geçmemesine neden olacaktır.

2- LPG Kontrol Ünitesi (LPG ECU) Arızası

Sıralı sistem LPG sistemine sahip araçların, gaz sistemini kontrol eden bir beyin bulunmaktadır. Buna ECU adı verilir. ECU, aracın LPG sistemindeki her parçayı ve durumu sürekli olarak kontrol eder. Eğer ECU programlama hatası verirse benzinden gaza geçiş olmayacaktır. Zaten bunu ayarlayan sistem ECU olduğundan kesinlikle gaza geçmez.

3- LPG Düğmesi Arızası

Aracınızın içinde ne kadar gaz kaldığını ve benzin ile gaz geçişlerini manuel olarak ayarlamak için bir düğme bulunur. Bu düğme bir elektrik devresini bünyesinde barındırır. Eğer LPG düğmesi arızalanırsa aracınız LPG’den gaza geçmeyecektir.

4- LPG Elektrik Tesisatı Arızaları

LPG sisteminin kendine ait bir elektrik tesisatı bulunur. Ancak zamanla bu tesisat korozyona uğrayabilir veya kablolarda soyulma nedeniyle kısa devre olabilir. Sonuç olarak LPG tesisatında bir sorun aracınızın benzinden gaza geçmemesine neden olacaktır.

5- LPG MAP Sensörü Arızası

LPG basıncını kontrol eden bir sensör olan LPG MAP sensörü sürekli olarak ECU’ya bilgi verir. Çünkü gazın belirli bir basınç altında kalması gerekmektedir. Eğer MAP sensöründe bir arıza olursa aracınız gaza geçemez.

6- LPG Filtresinin Tıkanması

Her yakıt sisteminde olduğu gibi LPG yakıtının da motora gelmeden önce filtre edilmesi için bir filtre bulunur. Pek çok sürücü LPG filtresinin varlığından bile habersizdir. Eğer filtre tıkanırsa gaz geçişi mümkün olmayacağı için aracınız sürekli benzinde çalışacaktır.

7- LPG Enjektörü Arızası

Prins, Zavoli, BRC ve Atiker gibi LPG markalarının ECU yazılımlarında LPG enjektörlerinde bir sorun olduğunda LPG sistemini kapatma programlanmıştır. Eğer sistem LPG enjektörlerinde bir sorun algılarsa, gaza geçmemesine neden olacaktır.

Kaynak: otogenel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir