Araba Neden Su Eksiltir? Motor Radyatör Suyu Neden Eksilir

Sürücülerin başına gelmesi isteyeceği en son şey aracın motor suyunu eksiltmesidir. Peki ya araba neden su eksiltir. Radyatör suyunun kendi kendine azalmasının nedeni nedir sorularına yanıt arayacağız. 

İçten yanmalı motora sahip araçların hepsinde bir motor soğutma sistemi kullanılmaktadır. Soğutma sistemi demek motorun çalışırken bir sıcaklıkta sabit kalmasını sağlayan sistem demektir. Motor soğutma sistemi elemanları arasında “hortumlar, radyatör, soğutma suyu, devirdaim pompası, müşürler ve sensörler” gibi parçalar bulunmaktadır. Su olmazsa soğutma sisteminin de bir anlamı olmaz. Eğer aracınızda radyatör suyunun aşırı derecede eksildiğini görüyorsanız ciddi bir sorun olabilir. Ayrıca eksilen su nedeniyle motor hararet yapıp önce conta yakar, daha sonra ise yatak sarar. Bu sebeple aracınızın su eksiltmesine neden olan şeyi bulup tamir yoluna gitmelisiniz.

Radyatör Suyu Neden Eksilir?

Burada motor suyunun eksilmesine neden olabilecek şeyleri madde madde yazacağız. Her ne türlü olursa olsun suyun eksilmesine neden olan şeyi bulmalısınız. Çünkü otomobillerde tamir edilmeyen her şey yakın zamanda yanında başka büyük arızaları da getirir.

Hortum ve Contalarda Sızıntı Olması: Soğutma sistemindeki bir contanın veya hortumun sızdırması durumunda su kaybı meydana gelir. Bu sızıntılar genellikle aracın altında su birikintileri veya su damlaları şeklinde fark edilir.

Motorun Aşınması: Aracın daha eski modellerinde, suyun buharlaşmasına ve kaybına neden olan motorun aşınması söz konusu olabilir. Çünkü motor içerisinde aşınan yerlerden su sızabilir ve yanma odasına girmesine neden olabilir.

Soğutma Sisteminde Paslanma: Soğutma sistemi zamanla paslanabilir veya korozyona uğrayabilir. Bu durumda, su sızdırma veya buharlaşma yoluyla kaybolabilir.

Termostat Arızası: Termostat, motorun sıcaklığını kontrol eden bir parçadır. Arızalı bir termostat, soğutma sisteminin doğru şekilde çalışmasını engelleyerek su kaybına neden olabilir.

Üst Kapak Contasının Yanması: Silindir kapak contası, motor bloğu ve silindir kapağı arasında bulunan bir contadır. Arızalı bir kapak contası, soğutma suyunun silindirler içine sızmasına ve su kaybına neden olabilir.

Devirdaim Pompası Arızası: Soğutma sistemi, suyun motorun etrafında dolaşmasını sağlayan bir pompa kullanır. Pompanın arızalı olması, suyun doğru şekilde dolaşmasını engelleyebilir ve sonuç olarak su eksilmesine neden olabilir.

Motorun Hararet Yapması: Motor aşırı ısındığında, su daha hızlı buharlaşabilir ve soğutma sistemi tarafından kullanılamaz hale gelebilir. Bu, özellikle uzun süre yüksek hızda veya yüksek sıcaklıklarda sürüş yaptığınızda meydana gelebilir.

Soğutma Sisteminde Yüksek Basınç Olması: Soğutma sistemi, belirli bir basınçta çalışır. Basınç, suyun kaynama sıcaklığını artırır ve böylece motorun daha yüksek sıcaklıklarda çalışmasına izin verir. Ancak, kapalı sistemin basıncı yüksek olduğunda, suyun kaynama noktası artar ve buharlaşma daha da hızlanır. Bu da su kaybına neden olabilir.

Yanlış Soğutma Suyu Kullanmak: Her aracın soğutma sistemi için özel bir soğutma suyu gereklidir. Yanlış sıvı kullanımı, suyun buharlaşmasına veya sistemdeki diğer sorunlara neden olabilir. Ayrıca bildiğimiz çeşme suyunun kaynama noktası daha düşük olduğundan su kaybı da çok fazla yaşanır.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top