Araba Termostat Nedir ve Ne İşe Yarar? Arıza Belirtileri Nelerdir?

İçten yanmalı araçların motorunda termostat adı verilen bir parça vardır. Peki ya termostat nedir ve ne işe yarar? Termostat arızası nasıl anlaşılır? Termostatın görevi nedir gibi sorulara yanıt arayacağız.

termostat arizasi nasil anlasilir

Aracınızın motorunda sürekli olarak bir yanma meydana gelir. Bu yanma sonucunda motor bloğu aşırı şekilde ısınır. Ancak bunun önüne geçmek için üreticiler soğutma sistemini icat etmişlerdir. Ayrıca bir motorun normal çalışma sıcaklığı standart olarak 90 derece civarındadır. Bu derecede durmasını sağlayan parçaya termostat adı verilir.

Termostat Nedir?

Termostatın yeri radyatör ile motor arasında hortumun hemen arasında bulunur. Çalışma şekli şöyledir. Motorda ısınan su belirli bir sıcaklığa gelene kadar bir çeşit valf olan termostat kapalı konumdadır. İçinde mum benzeri bir madde vardır. Motor içindeki su ısındıkça bu mum erir ve yay vasıtasıyla termostat yukarı doğru açılır. Böylelikle motordan radyatöre doğru suyun geçişine izin verilmiş olacaktır.

Termostat Ne İşe Yarar?

Motorun çalışması için normal sıcaklığının 90 derece olması gerekir. Zaten aşırı şekilde ısınırsa aracınız hararet yapmış olacaktır. Ancak termostat açık kaldığı zaman bir türlü istenilen sıcaklığa gelemez. Bu durum motorun hep soğuk çalışmasına neden olur. Soğuk çalışan bir motorun yakıt tüketimi artar, çekişi düşer ve gürültülü çalışır. Bu sebeple tüm parçaların normal bir şekilde çalışması gerekir. Termostatın görevi motor sıcaklığını olması gereken normal değerlerde tutmaktır. Sabah ilk çalıştırmada çabuk ısınmasını, ısındığı zaman ise hararet yapmamasını sağlar.

termostat valfi

Termostat Arızası Nasıl Anlaşılır?

Termostat iki şekilde arıza yapar. Birincisi açık pozisyonda kalması, diğer ise kapalı olarak kalmasıdır. Şimdi gelin bu iki şekilde kalan termostatın ne gibi belirtiler verdiğine bakalım.

1- Dururken Yükselen Hızlanınca Düşen Hararet

Eğer aracınızın termostatı açık pozisyonda kaldıysa sıkışık trafikte veya hareket etmezken hararet ibresi normal seviyeye gelebilir. Ancak araba hızlandıkça ön tarafından rüzgar alır ve su hemen soğut. Termostat arızalı olduğundan doğrudan motora gönderilir. Böylelikle aracınız yavaşken veya dururken hararet normal, ama hareket edince düşecektir.

2- Kaloriferin Isıtmaması

Araba kaloriferleri motordan gelen sıcak su ile çalışmaktadır. Ama termostat açık kalırsa su ısınmadığı için kaloriferde ısıtmaz hale gelecektir. Bunun anlamanın en kolay yolu aracınızın kaloriferi seyir halinde soğuk, dururken ve yavaşken sıcak üflüyorsa termostat arızasından şüphelenebilir.

3- Yakıt Tüketiminin Artması

Motor aşırı sıcak ve olması gerekenden daha soğuk çalışırsa yakıt tüketim değerleri doğrudan etkilenmektedir. Termostat arıza yaptığı zaman motorun normal çalışma sıcaklığı değeri bozulacağından artık yakıt tüketiminde bir artma meydana gelecektir.

4- Motorun Hararet Yapması

Eğer kapalı pozisyonda arıza yaparsa motor içindeki su soğutulamaz. Kısa bir süre sonra ise kritik eşiği aşarak motorun aşırı ısınmasına neden olacaktır. Bu sebeple aracınızın marka ve modeli ne olursa olsun mutlaka gözünüz hararet göstergesinde olmalıdır.

5- Motor Arıza Lambasının Yanması

Yaklaşık 30 yıldır üretilen otomobiller bir bilgisayar sistemi bulunmaktadır. Bu sistemin çalışması için aracın pek çok yerinde bulunan sensörlerden veri alması gerekir. Motorun sıcaklığını ölçen pek çok sensör ve müşür vardır. Soğuk veya sıcak olarak çalıştığı zaman ise aracınızda motor arıza lambası yanacaktır. Ayrıca bilgisayara bağladığınız zaman P0128 arıza kodu olarak belirecektir.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top