Arabada Hızlandıkça Artan Uğultu Sesi Sebebi Nedir

Aracınız hızlandıkça gelen uğultu sesinin sebebi nedir? Ön taraftan ve tekerden gelen rahatsız edici uğultu sesi neden gelir.

Otomobillerimizin tekerleri bir mil üstünde takılıdır. Aracımızla yolda ilerlerken tekerlerin bağlı olduğu milin içinde porya bilyası veya diğer adıyla teker rulmanı adı verilen parçalar vardır. Her teker başına bir adet bulunan porya bilyası tekerlerin düz ve pürüzsüz bir şekilde dönmesini sağlayan parçalardır. Her parçanın olduğu gibi porya bilyasının da bir kullanım ömrü vardır. Bu ömür kullanım şartlarına göre değişiklik gösterebilir. Örneğin sürekli asfaltta kullanılan arabanın bilyası daha uzun süre giderken. Engebeli ve köy yollarında kullanılan araçların teker rulmanı daha çabuk dağılabilir.

Porya bilyasının dağıldığını anlamanın en kolay yolu iki şekildedir. Bunlardan birincisi araba hızlandıkça içeride artan uğultu sesidir. Ancak bazen şanzıman arızaları da bu şekilde belirti verebilir. Burada ise aracınızı yokuş aşağı hızlanırken vitesi boşa almanızdır. Hem viteste hem de boşta iken uğultu sesi geliyorsa aracınızın teker rulmanı dağılmış demektir.

Porya bilyası değişimi ise biraz işçilik isteyen bir işlemdir. Ustanız önce hangi tekerin bilyası dağılmış onu tespit edecektir. Ardından tekeri söküp dağınık bilyayı yerinden çıkartacaktır. Daha sonra teker göbeğini tornacıya götürecektir. Tornacı pres makinesi yardımıyla yeni bilyayı takacaktır.

Porya bilyasının ömrünün uzun olması için aracınızı kesinlikle bir teker aşağıda kalacak şekilde kaldırıma park etmeyin. Ayrıca engeli yollarda giderken olabildiğince düşük hızlarda gitmelisiniz. Arabaya alabildiğinden daha fazla yük atmanız da porya bilyasının dağılmasına neden olan şeylerdendir.

Porya bilyası değiştirirken kaliteli olanını almanız gerekir. Çünkü değişimi için işçilik ücreti fazla olduğu için Çin malı bilyalar çabuk dağıldığından size daha pahalıya gelecektir. Aracınız için orjinal bilya hangisi ise onu almalısınız.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top