Arabanın İçine Yanık Balata Kokusu Neden Gelir?

Sürücülerin en istemediği şeylerden bir tanesi araçlarında yanık kokusunun hissedilmesidir. Peki ya aracınızda yanık balata kokusu alıyorsanız sebebi nedir? Balata yanığı kokusu neden olur?

yanik balata kokusu

Yanık balata kokusu sürücülerin hiç hoşuna gitmeyen durumlardan bir tanesidir. Aracınızda frene basarken veya seyir sırasında yanık balata kokusu geliyorsa bu iyi bir şey değildir. Bir yerlerde bir şeylerin yanmaya başladığını ve artık koku yapmaya başladığının habercisidir. Yanık balata kokusu ya frenlerden ya da debriyaj sisteminden gelmektedir. Balatanın yanmasının sebebi metal göre daha yumuşak maddeden yapılmış olmasıdır. Şimdi gelin balata yanığı kokusuna neden olabilecek şeylere bir bakalım.

Yanık Balata Kokusu Neden Gelir?

1- Fren Balatalarının Yanık Kokması

Aracınızı yavaşlatmak için fren pabuçları denilen balatalar dönen diski sıkarlar. Eğer aracınızda frenleri sürekli ve uzun süre kullanırsanız balataların aşırı ısınmasına ve yanmasına neden olur. Sonuç olarak aracınızda yanık kokusu duyulmasına neden olacaktır. Fren balatalarının yanmasının en büyük nedeni uzun yokuş inerken aracın vitesini boşa alıp, arabayı yavaşlatmak için sadece frenleri kullanmaktır. Bunun yerine motor frenini kullanmak, frenler üzerinde oluşan baskıyı azaltacak ve çabuk yanmasına neden olacaktır.

2- Baskı Balatanın Yanık Kokması

Debriyaj balatası adı verilen bu parça, debriyaja binen yükün fazla olması sonucunda ısınabilir. Özellikle aracınızla yokuş çıkarken arabayı debriyaj dengesinde tutmak debriyajın yanmasına neden olabilir. Seyir halinde giderken debriyaj pedalı üstüne ayağınızı tutmakta balatanın aşırı ısınmasına ve yanık kokmasına neden olacaktır. Ayrıca ısınan baskı balatası çok çabuk bir şekilde eriyecektir. Buna balata sıyırması adı verilir. Hatta bu şekilde kullanmaya devam ederseniz biteceği için yolda kalacaksınız.

Sonuç olarak aracınızda yanık balata kokusu varsa mutlaka güvenli bir yere çekip arabanın soğumasını beklemelisiniz. Özellikle fren balataları yanık kokuyorsa kesinlikle su ile müdahale etmeyin. Çünkü aşırı ısınan fren tertibatı su ile temas ettiğinde ani soğur. Böylelikle fren sisteminin başta diskler ve kaliperler olmak üzere pek çok parçasına zarar verecektir. Ayrıca yan sanayi diye tabir edilen kalitesiz fren ve debriyaj balataları ısıya çok daha az dayanıklı olduğundan daha çabuk yanmaktadır. Bu sebeple aracınızda mutlaka fabrikanın önerdiği marka balata kullanmalısınız.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top