Arabanın Teker Kenarından Yağ Damlaması Sebebi Nedir?

Bu yazımızda değineceğimiz konu aracınızın teker kenarlarından aşağıda doğru yağ akmasının sebebi nedir konusu olacak. Çünkü bu durum özellikle güvenlik açısından çok önemli bir sorunun habercisi olabilir ve asla ihmal edilmemelidir. Peki hangi parçalar arıza yaparsa aracın teker kenarından yağ sızar. 

teker kenarindan yag sizmasi

Otoparklarda genelde dikkatinizi çekmiştir. Arabalar durduğu yerlerde yağ kalıntıları vardır. Bunların bir çoğu motor ve şanzıman gibi bileşenlerin contalarından sızan yağların kalıntılarıdır. Zaten arabanın altında orta taraflara doğru akan yağlar bunlara aittir. Ancak aracınızın yanına geldiğinizde tekerin yanından, üstünden veya hemen kenarından akan bir yağ görürseniz bu ciddiye almanız gereken bir durum olabilir. Çünkü teker kenarlarında fren ve amortisör sistemlerinde yağ bulunur. Bu durumda asla ihmal etmemeniz gereken bir şey ortaya çıkar. Çünkü olası yağ kaçağının fren sisteminden olması durumunda, aracınızın frenleri yağsız kaldığı için tutmayabilir.

Teker Kenarından Yağ Sızması Sebepleri

Arabanın teker kenarından akan yağ yukarıda söylediğimiz gibi iki sebepten dolayı olabilir. Bunlar fren ve süspansiyon sistemleridir. Şimdi bunlara detaylı olarak bin inceleme yapalım.

1- Amortisörlerin Yağ Kaçırması

Amortisörler aracınızın konfor açısından en önemli parçalarından bir tanesidir. Aracın süspansiyon sistemini oluşturan en önemli parçadır. Amortisörler bir valf şeklindedir ve sıkıştırma bir yağ tarafından sağlanır. Amortisör borusunun içinde bildiğimiz hidrolik yağı bulunur. Ancak eskime veya çukurlara hızlı girme durumunda amortisör patlayabilir. Bu durumda içindeki yağ dışarı akar. Amortisörler hemen teker kenarlarında bulunduğu için içinden akan yağ tekerlerin üstüne doğru akacaktır. Ancak bu yağ genelde aracın tekerlerinin iç tarafından sızma şeklinde görülecektir.

2- Fren Sisteminin Yağ Kaçırması

Aracın yavaşlatılması tekerlerde bulunan balatalar sayesinde sağlanır. Balataların diski sıkması için basınçlı fren hidrolik yağının muhafaza edilmesi gerekmektedir. Fren servosunun bastığı yağ, hortumlardan geçerek fren merkezine gelir. Oradan kaliperlere oradan da balatalara iletilir. Eğer aracınızın tekerlerinden sızan yağ varsa fren hortumları, fren merkezi, balata içleri ve kaliperlerde bir sıkıntı olabilir. Mutlaka kontrol etmeniz gerekmektedir. Fren hidrolik yağının rengi yeşilimsi bir haldedir. Teker üstünden ve kenarında bu renke yağ sıvısı aktığını görüyorsanız hidrolik yağı olabilir.

Sonuç olarak amortisör ve fren yağını ayırt etmek çok zordur. Çünkü içlerinde kullanılan yağ hemen hemen aynı renk ve özelliktedir. Bu sebeple aracınızın teker kenarından yağ sızdığını görüyorsanız mutlaka ciddiye alın ve aracınızı kullanmaktan kaçının. Çünkü fren hidrolik yağı olması durumunda yağ bittiği zaman frenler tutmayacaktır. Sonrada kazalar kaçınılmaz bir hal alabilir.

Fren yağının eksilmesi çok ciddi bir sorundur. Özellikle sürüş sırasında birden bitmesi durumunda frenler boşa çıkabilir. Bunun için en ufak bile bir fren yağı sızıntısı fark ederseniz aracınızı kullanmaktan kaçınmalı ve bir ustadan yardım istemelisiniz.

Kaynak: otogenel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir