Arabayı Az Yakıtla Kullanmanın Zararları Nedir? Boş Depo İle Kullanmak Zararlı Mı?

Otomobilimizin yakıt deposunda kalan yakıt miktarı az iken kullanmak zararlı mıdır? Boş depo ile araba kullanmak sorun çıkartır mı? Az yakıt ile araba kullanmanın zararları nelerdir sorularına yanıt arayacağız.

Ülkemizde yollarda bulunan otomobillerin yüzde 95’i fosil yakıtlarla çalışmaktadır. Ayrıca ticareti araçların tamamı dizel motorludur. Bu yakıtlar sıvı halde oldukları için bir depoda tutulmaktadırlar. Motor çalıştığı süre boyunca depodaki ister benzin ister mazot olsun sürekli olarak azalır. Sürücüler yakıtının az kaldığını gördükleri zaman yemin yakıt alırlar. Yakıtı biten bir araba doğal olarak yolda kalacaktır. Ancak bazı sürücüler hep araçlarında düşük yakıt seviyesi ile yolculuk yaparlar. Bu durum aracınızın parçalarına zarar verebilir.

Az Yakıtla Kullanmanın Zararları Nelerdir

Gösterge panelinde yakıt miktarını gösteren bir ibre vardır. Buna benzin göstergesi veya yakıt göstergesi adı verilmektedir. Genelde 4 ana bölümden oluşmaktadır. Yakıt iyice azaldığı zaman yakıtın az kaldığını göstermek için benzin ışığı yanar. Bu durum aracınızda 6 litrenin altında yakıt kaldığını gösterir. Arabayı çoğunlukla boş depo ile kullanmak ciddi zararlara neden olabilir.

Bir otomobilin yakıt seviyesi depo içerisine uzanan bir şamandıra ile ölçülür. Şamandıra ne kadar aşağıya inerse yakıt o kadar azalmış demektir. Şimdi gelin az yakıt ile araba sürmenin zararlarına bakalım.

1- Benzin Pompası Arıza Yapabilir

Benzinli arabalarda yakıtın motora gönderilmesi için deponun üstünde elektrik motorlu bir pompa bulunur. Yakıt ne kadar aşağıda olursa pompanın o kadar çok güç harcaması gerekir. Bu durum pompanın çabuk arıza yapmasına neden olacaktır.

2- Enjektörlerin Tıkanmasına Neden Olması

Her yakıtın içinde rafine edilmiş olsa bile bir miktar pislik ve tortu bulunur. Yakıt aldığınız zaman bunlar deponun dibine çöker. Eğer boş depo ile arabayı kullanırsanız pompa, deponun dibini çeker. Uçları oldukça ince olan enjektörlerin tıkanmasına neden olabilir.

3- Dizel Mazot Pompasının Arızalanmasına Neden Olması

Dizel motorlu araçlarda yakıt deposunda az miktarda mazot kaldığında tortu ve pislikler mazot pompasını tıkayabilir. Mazot pompası dizel motorlu araçların en pahalı parçalarından bir tanesidir.

4- Motorun Hava Yapması

Bu durum genelde dizel motorlu araçlarda meydana gelir. Eğer düşük yakıt seviyesi aralıklı bir şekilde gelirse sistemde hava olmasına neden olabilir. Hava yapan bir dizel motoru çalıştırmak için mutlaka havanın alınması gerecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir