Audi 80 Serisi Nasıl Bir Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

80’li ve 90’lı yıllarda tüm Dünya’da milyonlarca satılmış bir otomobil olan Audi 80 serisi nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Audi 80 serisi inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Almanya, dünya otomobil pazarında her zaman lider ülke olmuştur. Otomobilde bir teknoloji geliştirilecekse bu Alman markaları tarafından yapılırdı. Ve Almanya’nın otomobil devlerinden bir tanesi olan Audi, Volkswagen grubunun lüks sınıftaki araçlarını üreten markaydı. 80 serisi ise D segmenti orta gelirli aileler için üretilmiş, Avrupa ve Türkiye’de bolca satılmış bir modeldi. Ülkemizde 1980 yılında satılmaya başlamış ve 1994 yılında yerini Audi A4 modeline bırakmıştır. Audi 80’nin ülkemizde ki yeri çok farklıdır. Çünkü o Türkiye’de satılmaya başlanan ilk dizel motorlu otomobil unvanını taşımaktadır.

Audi 80 Serisi Nasıl Bir Araba?

Audi 80 Serisi otomobilleri, Alman otomobil üreticisi Audi tarafından 1972 yılından 1996 yılına kadar üretilen bir orta boy sedan ve station wagon serisidir. Bu serideki araçlar, üstün sürüş performansı, lüks donanımlar ve sağlam yapıları ile ünlüdürler. Audi 80 Serisi, 1972 yılında tanıtıldığında, o zamanlar Volkswagen Grubu’nun bir parçası olan Audi’nin orta boy sedan segmentindeki ilk girişiydi. İlk nesil Audi 80, modern tasarımı, yüksek kaliteli malzemeleri ve teknolojik özellikleri ile dikkat çekiyordu. Araba, o zamanların en gelişmiş modellerinden biriydi ve Audi’nin prestijini ve itibarını arttırdı.

İlk nesil Audi 80, 1978 yılında bir makyajlandı ve 1981 yılında ikinci nesil Audi 80 ile değiştirildi. İkinci nesil Audi 80, daha aerodinamik bir tasarıma sahip ve daha geniş bir iç mekana sahipti. Ayrıca, Audi 80’in bu nesli, önceki nesline göre daha iyi sürüş özellikleri sunuyordu. İkinci nesil Audi 80, aynı zamanda çok sayıda motor seçeneği sunuyordu ve bu sayede müşterilere daha fazla seçenek sunuluyordu. Bu motorlar “1.6, 1.6 D, 1.6 TD, 1.8, 1.8 S, 1.9 TD, 1.9 TDI ve 2.0” seçeneklerinden oluşuyordu.

Audi 80 Serisi, 1980’lerin sonlarına doğru üçüncü nesil modeli ile değiştirildi. Üçüncü nesil Audi 80, daha modern bir tasarıma sahipti ve Audi’nin o zamanki moda trendlerine uygun olarak daha yuvarlak hatlara sahipti. Bu nesil, daha büyük bir iç mekana sahipti ve daha iyi bir yol tutuşu sunan Quattro yani dört tekerlekten çekiş sistemi seçeneği sunuyordu.

audi 80 serisi arkadan gorunumu

1990’larda, Audi 80 Serisi’ndeki dördüncü nesil modeli tanıtıldı. Bu nesil, daha keskin bir tasarıma sahipti ve Audi’nin daha agresif bir tarz benimsemesinin bir parçasıydı. Dördüncü nesil Audi 80, yine Quattro dört tekerlekten çekiş sistemi seçeneğiyle birlikte sunuldu ve araba, Audi’nin spor otomobilleriyle aynı teknolojileri paylaşıyordu. Ayrıca “ABS, hava yastığı, klima, hız sabitleyici, hidrolik direksiyon, elektrikli camlar ve aynalar ile yol bilgisayarı” gibi pek çok özelliğe sahipti. Audi 80 serisi 5 ileri manuel ve 4 ile 5 ileri otomatik şanzıman seçenekleriyle yer almıştır.

1996 yılında, Audi 80 Serisi, yerini Audi A4 Serisi’ne bıraktı. Audi A4 Serisi, Audi 80 Serisi’nden daha modern bir tasarıma sahip olmasına rağmen, Audi 80 Serisi, orta boy sedan ve station wagon sınıfında uzun yıllar boyunca başarılı bir model olarak kalmıştır. Audi 80 Serisi’nin en büyük artılarından biri, Audi’nin yüksek kaliteli malzemeleri ve işçiliği kullanmasıdır. Araba, sağlam bir yapıya sahip olup, güvenli sürüş sağlamaktadır. Ayrıca, Audi 80 Serisi, her neslinde yeni teknolojiler sunarak zamanına göre ileri teknolojiye sahip bir araba olmuştur. Özellikle, dördüncü nesil Audi 80, zamanının en gelişmiş arabalarından biri olarak kabul edilmiştir.

Audi 80 Serisi Kullanıcı Yorumu

Ben her zaman için çok tutulan kalitesiz arabalar yerine az tutulan ama kaliteli araçları tercih etmişimdir. Bu sebeple elimdeki az param ile 1994 model bir Audi 80 serisi aldım ve 5 yıl boyunca kullandım. Bana göre o dönemler Türkiye’de satılmış olan en lüks ve güzel D segmenti otomobil modellerinden bir tanesidir. Çünkü hangi arabayı kullanırsam kullanayım Audi 80’den aldığım konfor ve sürüş zevkini asla alamıyorum. Öncelikle anlatmaya içinde başlayalım. Volkswagen’in 2000’li yılların ortalarından sonra araçlarında uygulamaya başladığı o tok kapı sesi 80 Serisinde daha o yıllarda vardır. İçine oturduğunuzda kendinizi sanki bir Alman tankının içinde gibi hissediyorsunuz. O kemikli ve sağlam duruyor ki, verdiği güven hissi mükemmel. 80 Serisi ile sanki bir kazaya karışsanız hiç bir şey olmayacak hissine kapılıyorsunuz. Ön göğüs ve kapı içleri gibi siyah yerlerinde yumuşak bir kaplama kullanılmıştır. Üretiminin üstünden 30 yıl kadar biraz zaman geçmesine rağmen kalitesinden hiç öndün vermiyor. İçerisinin genişliği mükemmeldir. Yolculuk sırasında önde ve arkada oturanlara üst düzey bir konfor alanı sağlıyor. Arka diz mesafesi uzun boylu olanlar için bile çok rahattır.

audi 80 serisi ici

Audi 80 Serisi Alınır Mı?

Evet bu arabanın muhteşem bir otomobil olduğunu daha fazla anlatmama gerek yok sanırım. Bende varken herkes 80 serisinin yedek parçaları bulunuyor mu sorusu oluyordu. Buna şöyle cevap verelim. Volkswagen grubunun bir markası olduğu için motor ve mekanik aksam parçaları genel olarak birbiri ile uyumlu. Yeter ki hangi parçayı aradığınızı bilin yeter. Ancak kaporta aksam parçaları şuan için sıfır olarak bulunması çok zor. Bu sebeple ben her plastik aksam parçası ihtiyacım olduğunda hurdacılarda çıkma parça arıyordum. Ayrıca bulsam bile dünyanın parasını istiyorlardı. Diğer bir husus ise ikinci el piyasasıdır. Bu arabanın ucuz olmasının sebebi yedek parçalarının pahalı ve zor bulunuyor olması nedenidir. Eğer mutlaka bir Audi 80 serisi alacağım diyorsanız mutlaka temiz kullanılmış bir tanesini aramalısınız.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top