Bujinin Eskidiği Nasıl Anlaşılır? Buji Ne Zaman Kaç Km’de Değişir?

Benzinli motora sahip otomobillerde bulunan ateşleme bujisinin eskidiği yani bujilerin değişme zamanının geldiği nasıl belli olur? Eskiyen buji belirtileri nedir? Buji ne zaman ve kaç kilometrede bir değiştirilir sorularına yanıt arayacağız.

eski buji nasil anlasilir

Dizel motorlarda kızdırma bujisi bulunur. Ancak benzinli motorlarda ateşleme bujileri adı verilen bir şehir kıvılcım çıkartan parçalar vardır. Buji çalışma prensibi şu şekildedir. Motorun içine hava çekilir. Bu sırada enjektörler motora yakıt püskürtmeye başlarlar. Hava ile yakıt karıştığı zaman marşa bastığınızda pistonlar yukarı doğru itilir. Sıkışan hava ve yakıt fizik kuralları gereği ısınırlar. Ancak bu benzinin tutuşması için yeterli sıcaklık değildir. Ayrıca benzinin çok parlayıcı bir yakıt olduğunu unutmayın. Bu sırada aküden gelen 12 voltluk elektrik bobine gelir. Burada anlık olarak binlerce voltluk bir gerilime ulaşır ve kablolar yardımıyla bujilere gönderilir. Bujiler de bu kadar yüksek elektrik gerilimiyle bir kıvılcım çıkartır. Bu kıvılcım sonucunda yakıt ve hata karışımı tutuşur sonucunda motorda bir patlama meydana gelir. Sonuç olarak aracınız çalışmış olur. Motor çalıştığı süre boyunca bujiler sürekli ateşleme yapmaya devam ederler. Bujilerin ucunda bir tırnak ve elektriği aktaran bir uç vardır. Bunlar nikel, iridyum ve platin alaşımlardır. Her ne olursa olsun aracınızın bujilerini belirli aralıklarla değiştirmeniz gerekmektedir. Çünkü zamanla uçları kararı ve ateşlemeyi doğru yapamaz hale gelir.

İlginizi çekebilir: Baskı Balatanın Bittiği Nasıl Belli Olur?

Buji Arızası Belirtileri Nedir?

Bujiler eskidiği zaman bir takım belirtilere yol açar. Çünkü ateşleme bir motorun  çalışması için en önemli etkenlerden bir tanesidir. Eğer aracınızda buji arızası varsa bunu hemen fark edecektir. Şimdi gelin madde madde eskiyen bujilerin ne gibi belirtiler verdiğine bakalım.

  • Motorun zor çalışması veya hiç çalışmaması
  • Rölantide veya düşük devirde motorun teklemesi
  • Gaz yememe problemleri
  • Yakıt tüketiminin artması
  • Aracın motor performansının düşmesi
  • Motorun son zamanlarda sesli çalışmaya başlaması.
  • Eksik ateşleme sonucu motorun zengin karışımla çalışması
  • Egzoz siyah duman çıkması
  • Motorda patırdama seslerinin gelmesi

Buji Kaç Kilometrede Ne Zaman Değiştirilir?

Aracınızın belirli periyodlarla yaptırmanız gereken bakımları vardır. Örneğin her 10 bin kilometrede bir yağını, filtrelerini ve suyunu değiştirmeniz gerekir. Bujiler ise yağ bakımları kadar sık olmasa da belirli bir süre içerisinde değiştirilmesi gereken parçalardan bir tanesidir. Buji değişimi benzin yakıtı kullanan araçlarda en fazla 30 bin kilometrede bir yapılmalıdır. Ancak LPG mevcut olan araçların buji değişimleri çok daha çabuk yapılmalıdır. Çünkü LPG yüksek sıcaklıkta çalıştığı için buji uçlarının daha çabuk yanmasına neden olabilir. eğer aracınız LPG’li ise en fazla 20 bin kilometrede bir buji değişimi yapmanız gerekmektedir. Motorda oluşan arızalarda bujilerin çabuk arıza yapmasına neden olabilir. Örneğin yanık üst kapak contasından sızan motor soğutma suyu buji uçlarının korozyona uğramasına ve çabuk bozulmasına neden olabilir. Ayrıca bujilerin eskimesinin en büyük nedenlerinden bir tanesi de kalitesiz yakıt kullanmaktadır. Çünkü adi yakıt içerisinde su miktarı daha fazladır ve buji uçlarının paslanmasına neden olur.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top