Cam Suyu Deposu (Bidonu) Değişim Fiyatı ve İşçilik Ücreti Ne Kadar? 2023

Her otomobilde bulunan cam suyunun tutulduğu bidon değişimi ne kadar? Marka ve modellerin cam suyu bidonu fiyatları ne kadar? Cam suyu bidonu değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca 2023 yılı için cam suyu bidonu değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

cam suyu deposu

Otomobillerin camları dışardaki toz, kir veya yağmur nedeniyle kirlenebilir. Bunun için cam temizleme sistemi olan silecekler vardır. Cam silecekleri ” silecek lastikleri, silecek kolları, cam sileceği motoru, cam suyu deposu ve cam suyu deposu motorundan” meydana gelmektedir. Cam suyunun depolandığı yere ise cam suyu bidonu adı verilir. Ortalama 2 ile 3 litre arasında bir hacme sahip olan cam suyu deposu bildiğimiz plastikten yapılmıştır. Bazı araçların özellikle kaliteli ve pahalı otomobillerin cam suyu depoları sağlam ve sert plastikten yapılırken, kalitesiz ve ucuz arabalarınki daha kalitesiz ve ince malzemeden yapılmıştır. Deponun için sürekli olarak su durduğu için zamanla plastiğin yapısı bozulabilir. Ayrıca cam suyu olarak çeşme suyu kullanmak deponun yosun tutmasına ve artık kullanılamaz hale gelmesine neden olur. Özellikle şebeke suyundaki kireç bidonun çıkış deliğini tıkayabilir. Bu durum cam suyunun depodan çıkarak camlara kadar gitmesine engel olur. Ayrıca depo içerisinde bulunan yosun, kireç ve pas gibi şeyler cam suyu motorunun yanmasına neden olabilir. Bazen de cam suyu deposu çatlayıp kırılabilir. Bu durum ise suyun sızmasına neden olacaktır. Her ne olursa olsun cam suyu bidonu delindi ise değiştirmeniz veya tamir ettirmeniz gerecektir.

Cam Suyu Deposu Tamiri ve Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti – 2023

Cam suyu bidonu hiçte ucuz olmayan fiyata sahiptir. Bu sebeple delindiği zaman bazı araç sürücüleri tamir ettirme yolunu seçerler. Sanayide bu işi yapan iş yerlerinde plastik tamiri 100-150 lira arası bir fiyata yapılmaktadır. Ancak tamir edilen plastik zamanla geri kaçırmaya başlayacaktır. Bunun için eğer imkanınız varsa değiştirmenizi öneririm. Şimdi bazı marka ve model araçlar cam suyu deposu fiyatları ne kadar bir bakalım.

Marka ve Model Cam Suyu Bidonu Fiyatı
Tofaş Şahin, Doğan ve Kartal (Kaya Plastik) 60 Lira
Passat (Wolcar) 300 Lira
Ford Focus (Cey) 200 Lira
Toyota Corolla (AE101) 180 Lira
Honda Civic 200 Lira
Renault 9 (Broadway, Spiring, 11 Flash) 50 Lira
Lada Samara 80 Lira
Mercedes E (W124) 800 Lira
BMW 5 ve 7 Serisi 950 Lira

Evet gördüğünüz gibi bazı marka ve modellerin cam suyu deposu fiyatlarını gösterdik. Değişimi için işçilik ücreti ise aracın markasına göre değişmektedir. Örneğin bir Tofaş’ın cam suyu bidonunu değiştirmek için iki vidayı sökmeniz yeterli. Ancak bir BMW’nin değiştirilmesi için arabanın filtre kaldırılıp pek çok parçasının sökülmesi gerekiyor. Bu işlem için işçilik ücreti olarak 50 ile 400 lira arasında bir işçilik ücreti isterler. Kısaca 2023 yılı için cam suyu deposu değişimi maliyeti 100 ile 1350 lira arasında bir para tutacaktır.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top