Cam Suyu Fıskiyesi Memesi Neden Tıkanır ve Fıskiye Memesi Nasıl Açılır?

Aracınızın camının temizlenmesinde kullanılan cam suyu püskürten parça olan cam suyu memesi nasıl açılır? Cam suyu fıskiyesi memesi toplu iğne, şırınga ve basınçlı hava yöntemiyle nasıl açılır?

Aracınızla yolda giderken herkes ön camın temiz olmasını ister. Ön camda kir ve leke olmaması görüş açısını etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesidir. Bu yüzden aracınızda cam temizlemek için bir su ve silecekler bulunur. Direksiyonun sağ tarafında bulunan kolu kendinize doğru çektiğinizde cam suyu püskürtüldüğünü görürsünüz.

Bunun çalışması ise oldukça basittir. Cam suyu normal zamanlarda bir bidonun altında bulunur. Siz silecek kolunu çektiğinizde anahtarı tetiklemiş olursunuz ve bidonun altında bulunan motoru harekete geçirirsiniz. Motor depodan aldığı suyu hortumlar kanalıyla fıskiyeye gönderir ve oradan ön cama basınçlı bir şekilde püskürtmüş olursunuz.

Cam Suyu Fıskiyesi Memesi Neden Tıkanır?

Cam suyu püskürtülmesi için nozzle adı verilen ucu çok dar olan bir delik vardır. Burası çok küçük olduğu için su içerisinde bulunan en küçük bir kalıntı bile tıkanmasına neden olacaktır. Cam suyu memesinin tıkanmasının diğer bir sebebi kullanılan su ile alakalıdır. Sürücüler yaz aylarında cam suyu olarak boşuna para vermemek için bildiğimiz şebeke suyunu kullanırlar. Ama çeşme suyu içerisinde çok fazla kireç barındırır. Bu kireç sıcağın verdiği etkiyle çözülür ve deponun altına çöker. Siz cam suyu motorunu aktif ettiğinizde taşlaşmış kireç taneleri su ile birlikte fıskiye memesine doğru gider. Zamanla meme ucunun tıkanmasına neden olur.

cam suyu memesi igne ile acmak

Tıkalı Cam Suyu Fıskiyesi Nasıl Açılır?

Öncelikle cam suyu memesinin tıkalı olduğundan emin olun. Çünkü motor yanmış olabilir. Hata cam suyu hortumu yerinden çıktığı için suyun gelmemesine sebep olacaktır. Bu sebeple kolu çektiğinizde motorun çalıştığını bilin. Motorun çalıştığını anlamanın yolu kolu motor çalışmazken akü ışığı açıkken çekmektir. Böylelikle motorun uğultu şeklinde çalışma sesini gelecektir. Ayrıca hortumlarda bir sızıntı olup olmadığına bakın. Zaten bir kaçak varsa arabanın altında su damladığını göreceksiniz. Eğer cam suyu memesinin tıkalı olduğundan eminseniz açma yolları nelerdir bakalım.

1- Toplu İğne İle Cam Suyu Fıskiyesi Memesi Açmak

Bildiğimiz toplu iğne kullanabilirsiniz. Ancak benim tavsiyem ucunda boncuk bulunan eşarp tutturmakta kullanılan iğnedir. Çünkü onlar daha ince oluyorlar. İğnenin ucunu fıskiye memesinden içeriye doğru sokup çıkartın. Sonrasında su gelip gelmediğini kontrol edin. Bu tam çözüm yolu değildir.

2- Porçöz ve Şırınga ile Tıkalı Cam Suyu Fıskiyesi Memesi Açmak

Bir eczaneden en küçük şırıngayı alın. Ardından iğnesini ucuna takın. Marketten aldığınız kireç çözücü yani porçözü şırınganın içine çekin. Daha sonra şırınganın iğnesini cam suyu memesinin içine sokarak porçözü boşaltın. Bu sayede kireç çözülmüş olacaktır ve cam suyu memesi açılacaktır.

3- Basınçlı Hava Tabancası İle Tıkalı Cam Suyu Fıskiyesi Memesi Açmak

Bu yol en garanti ama en tehlikeli yoldur. Çünkü basınçlı hava cam suyu sistemine zarar verebilir. Çünkü içeride oluşacak yüksek basınç su hortumun çıkmasına veya cam suyu deposunun patlamasına neden olabilir. Bunu yapmadan önce aracınızın cam suyunu tamamen boşaltın ve kapağını açık vaziyette tutun. Ardından bir benzinlikle bulunan basınçlı hava tabancasının ucunu memeye tutun ve havaya basın. Basınçlı havanın etkisiyle tıkalı nozzle açılacaktır. Ardından cam suyunu yeniden doldurun ve düzgün bir püskürtme olup olmadığını kontrol edin.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top