Çelik Subap Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

Aracınıza çelik subap taktırmak istiyorsanız bunun maliyeti ne kadar olur? Çelik subap taktırma ücreti ne kadar? Subap değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca 2023 yılı için çelik subap takma maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

celik subap taktirma

Öncelikle subap yani valflerin ne işe yaradığını anlatarak başlayalım. Otomobil motorunda yanma meydana gelmesi için hava ve yakıtın içeriye girmesi gerekir. Yakıt girişi enjektörler tarafından sağlanırken, hava ise emme subaplarının açılması sonucunda içeriye girer. Yanma meydana geldikten sonra ortaya çıkan gazın ise dışarı atılması gerekiyor. Bu sefer egzoz valfleri açılır ve duman dışarı bırakılır. Yani motor üstünde emme ve egzoz subapları bulunmaktadır.

Ülkemizde benzin fiyatları pahalı olduğu için sürücüler daha çok LPG dönüşümü yaparlar. Ancak LPG’nin motor açısından bir dezavantajı vardır o da benzine göre 2 kat daha fazla sıcaklık üretmesidir. Avrupalı otomobil üreticileri motorlarda alüminyum subap kullanırlar. Ancak LPG’nin yanma sıcaklığı alüminyumun erimesine neden olduğu için sıcağa çok daha dayanıklı olan çelik subap ile değiştirilmesi gerekir.

Eğer aracınızı alüminyum subaplar ile LPG’de kullanırsanız en fazla 80 bin kilometre kadar gidebilirsiniz. Daha sonra valfler işlevini yitireceği için çekiş kaybı, motorun sesli çalışması, yakıtın artması ve zor çalışma gibi sorunlar göreceksiniz. Eğer daha fazla tamir ettirmezseniz aracınızın motoru bitecek ve motor yaptırmak zorunda kalacaksınız. Bu sebeple LPG’li araçlarda çelik subap kullanılması bir zorunluluk haline gelmektedir.

Yanmış Alüminyum Üst Kapak Subapları
Yanmış Alüminyum Üst Kapak Subapları

Çelik Subap Değişimi Fiyatı – 2023

Subap değişimi uzun bir işçilik ve zahmet isteyen bir işlemdir. Ustanız aracınızın motor üst kapağını sökecek eski valfleri yerinden çıkartacaktır. Daha sonra sökülen kapağın tornacıya gönderilmesi gerekiyor. Çelik subap takımı fiyatı 3000 ile 5000 lira arasında değişmektedir. Ayrıca ustanız sökme ve takma ücreti olarak 3000 lira işçilik ücreti alacaktır. Kapak taşlanması için ise tornacı ortalama 2000 lira para istemektedir. Yani kısaca çelik sübap değiştirme maliyeti 2023 yılı için 8.000 ile 12.000 lira arasında bir para tutacaktır.

Alüminyum valfler aracının motorunun sessiz, performanslı ve daha ekonomik çalışmasını sağlarlar. Çelik subaplar sert olduğundan beygir gücünün düşmesine neden olacaktır. Ayrıca motor eskisine göre biraz daha sesli çalışmaya başlayacaktır. Bu sebeple eğer imkanınız varsa aracınızın benzinli olarak kullanmanız motor sağlığı açısından çok önemlidir.

Kaynak: otogenel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır