Chevrolet Cruze Arıza Lambaları Anlamları ve İkaz ve Uyarı Işıkları

Ülkemizde bir dönem yoğun ilgi gören modellerden bir tanesi olan Chevrolet Cruze arıza lambaları ne anlama geliyor? Chevrolet Cruze gösterge tablosu uyarı ve ikaz ışıklarının anlamları nelerdir? Chevrolet Cruze uyarı ışıkları meali.

chevrolet cruze ariza lambalari

Dünya’nın en büyük otomobil üreticisi şirketi olan General Motor bünyesinde bulunan Chevrolet, Opel ve Daewoo araçlarında ortak sistemler kullanmaktadır. Genelde arızaları da aynı olur. Cruze ise ülkemizde en çok satılan Chevrolet modelidir. Ancak GM araçları biraz hassas oldukları için çok çabuk arıza lambası yakmaktadırlar. Bunlarda elektronik aksamlarının çok fazla olması büyük rol oynamaktadır. Diğer yönden Chevrolet, aslında Daewoo tarafından üretilmiştir. Ancak Türkiye ve Rusya gibi pazarlarda Chevrolet logosu ile satılmıştır. Şimdi gelin Chevrolet Cruze Arıza ışıkları anlamları neymiş tek tek bakalım.

Chevrolet Cruze Arıza Lambaları Anlamları

Eğer Chevrolet Cruze aracınızın gösterge tablosunda aşağıdaki ikaz ışıkları yanıyorsa mutlaka bir sorun var demektir. Çünkü motor çalıştığı andan itibaren hiç bir uyarı lambasının yanmaması gerekiyor.

1- Chevrolet Cruze Airbag Arızası Işığı

airbag arizasi isigiChevrolet Cruze oldukça fazla donanıma sahip bir araçtır. Eğer kırmızı oturan insan figürünün önünde kırmızı balon gibi bir uyarı ışığı yanıyorsa hava yastığı sisteminde bir sorun var demektir. Motor çalışırken airbag ışığı yanması sistemin devre dışı kaldığını göstermektedir. Bu durum güvenlik açısından ciddi sorunlar yaratabileceği için mutlaka çaresine en kısa sürede bakmalısınız.


2- Chevrolet Cruze Akü Lambası Uyarı Işığı

aku lambasi arizasi isigiTüm otomobillerde olduğu gibi Chevrolet Cruze’da da akü ışığı bulunmaktadır. Motor çalışmazken yanması çok normaldir. Ancak marşa bastığınız andan itibaren bu ışığın sönmesi gerekiyor. Çünkü şarj ve elektrik sisteminin doğru çalışması bir otomobil için çok önemlidir. Eğer motor çalışırken akü ışığı yanıyorsa bunun anlamı aracınızın aküsünün şarj olmadığı ve tüm elektrik ihtiyacının aküden karşılandığıdır. Sorun bitmiş bir akü, şarj dinamosu, konjektör gibi şarj sistemi parçalarından olabilir. Her ne olursa olsun akü lambası yandığını fark ederseniz hiç zaman kaybetmeden aracınızı bir oto elektrikçiye götürmelisiniz.


3- Chevrolet Cruze ESP Aktif Uyarı Işığı

esp uyari isigi cruzeESP açılımı “Electronic Stability Program” olarak bilinmektedir. ESP’nin görevi aracın virajlarda dengesini sağlayarak yanal kaymalarını engellemektir. Ayrıca ESP sürücü tarafından bir düğme yardımıyla aktif ve pasif edilebilir. Çünkü hızlı gidilecek bir yol ise ESP aracın hızlanmasını engelleyecektir. Eğer sürüş halindeyken gösterge panelinde sarı kayan araba işareti görüyorsanız ESP aktif demektir. Bu bir uyarı ışığı veya arıza lambası değildir. Eğer sürüş sırasında yandığını fark ederseniz aracınızda güvenlik olarak ESP çalışıyordur.


4- Chevrolet Cruze Traksiyon Kapalı (ASR) Uyarı İşareti

tc uyari isigi cruzeTraksiyon sistemi Chevrolet Cruze’un kalkış sırasında tekerlerinin patiye sarmasını engellemek için var olan bir şeydir. Lastik ambleminin içinde TC yazısı ve üstünde çizgi varsa traksiyon sistemi devre dışı kalmış demektir. Bu sistem ani hızlanmalar sırasında aracın çekiş tekerlerinin boşa dönmesini engellemeye yarar. Daha fazla bir tork kuvveti uygulayarak sistem çalışır. Cruze’un içinde bulunan bir düğme yardımıyla aktif edilebilir. Sistem çalışırken bu ikaz lambası yanmaz ama deaktif olduğu zaman sürücüyü uyarır.


5- Chevrolet Cruze Direksiyon Kilidi Aktif (İmmobilizer) İkaz Işığı

immobilizer uyari isigi cruzeArabanın üstünde asma kilit işaretinin anlamı direksiyon kilidinin aktif olduğunu göstermektedir. Tüm araçlarda kontak yerinden çıkartıldığı zaman direksiyonu hafif çevirmeye çalışırsanız kilitler. Bunun sebebi hırsızlıkların önüne geçebilmek içindir. Marşa basarken debriyaja basarken hafifçe direksiyonu çevirirseniz direksiyon kilidi açılır. Ancak mutlaka anahtarın takılı olması gerekmektedir. Cruze’da ise direksiyon kilidi gösterge panelinde bir işaret ile sürücüye uyarı lambası olarak gösterilir. Bu uyarı ışığının diğer bir anlamı ise immobilizer sisteminin çalıştığını göstermektedir. Motor çalışırken yanarsa immobilizer devre dışı kalmış demektir. Bu durum aracınızın kapılarının kilitlenmemesine veya kilitlense bile açılmamasına neden olacaktır.


6- Chevrolet Cruze Yağ Lambası Uyarı İşareti

yag lambasi isareti cruzeChevrolet Cruze aracınız benzinli veya dizel motorlu olabilir. Her ne olursa olsun motorun çalışması için yağa ihtiyacı vardır. Motor yağı normalde karter adı verilen bir depo içerisinde bulunur. Ancak yağ pompası tarafından motor parçalarının yağlanması için yukarıya basılır. Yağ basıncının olması gereken minimum bir basınç değeri vardır. Bunun için yağ basınç sensörü adı verilen bir kontrol bileşeni vardır. Eğer Cruze aracınızda kırmızı yağ lambası yanıyorsa yağlama sisteminde bir sorun vardır. Eğer yağ ışığı yanarsa aracınızı hemen durdurun. Çünkü yağsız kalan bir motor çok kısa bir süre içerisinde yatak saracaktır. Ancak her zaman en kötüsü değil, bazen yağ basınç müşürü arızası da yağ lambasının yanmasına neden olabilir.


7- Chevrolet Cruze El Freni Uyarı Işığı

el freni uyari lambasi cruzeHer otomobilde el freni bulunmak zorundadır. Çünkü aracınızı park ettiğiniz zaman ileri veya geri kaymasını engellemek için buna ihtiyaç vardır. Chevrolet Cruze gösterge tablosunda “kırmızı yuvarlak içinde ünlem işareti ve altında Brake yazısı” varsa bu el freninin çekili olduğu anlamına gelmektedir. El freni çekili halde aracınızı ilerletemezsiniz. Çünkü frenler aracın gitmesini engeller. Bunu sürücüye göstermek için el freni lambası gösterge panelinde yanar. Ancak el freni inik olmasına rağmen bu ikaz ışığı yanmaya devam ediyorsa müşür arızası en olasıdır. Hatta el freni halatı sıkışmış olabilir ve frenleri bırakmıyordur. Tüm bunlar el freni lambasının sönmemesine neden olan etkenlerdendir.


8- Chevrolet Cruze Hız Sabitleyici Uyarı Işığı

hiz sabitleyici aktif cruzeChevrolet Cruze oldukça yüksek donanıma sahip bir otomobildir. Hız sabitleyici diğer adıyla cruise control sistemi vardır. Anlatmaya gerek yok ama aracın hızının belirli bir hızda gaza basılmasa bile sabit tutulmasını sağlar. Hız sabitleyici Cruze’da direksiyon üstünde bulunan bir düğme ile aktif edilmektedir. Eğer Chevrolet Cruze’da hız sabitleyici aktif ise aracınızın gösterge tablosunda bu işaretin yandığını göreceksiniz. Frene veya debriyaja bastığınız anda otomatik olarak devreden çıkacak ve bu ikaz lambası sönecektir. Sürüş halinde yandığını gördüğünüz süre boyunca hız sabitleyici çalışıyor demektir. Ancak şu asla unutulmamalıdır. Hız sabitleyici bazen kazalara sebep olabilmektedir. Bu sebeple özellikle şehir içi kullanımlarda asla hız sabitleyiciyi aktif etmemelisiniz.


9- Chevrolet Cruze Hidrolik Direksiyon Arızası Uyarı Işığı

hidrolik direksiyon ariza lambasi cruzeChevrolet Cruze, son 20 yıldır üretilen çoğu otomobil gibi hidrolik direksiyon sistemine sahiptir. Bu sistem basınçlı bir yağın gücüyle, sürücünün çok fazla efor sarf etmeden direksiyonu kolaylıkla çevirmesini sağlar. Eğer Chevrolet Cruze “Direksiyon yanında ünlem işareti” varsa bu direksiyon sisteminde bir arıza olduğunun uyarı ışığıdır. Arıza lambaları sürücünün aracın pek çok yerinde olan arıza hakkında bilgi edinmesini sağlamaktadır. Chevrolet Cruze’da bu arıza lambası yandıysa ilk olarak direksiyon hidrolik yağının seviyesini kontrol etmelisiniz. Eğer yağ miktarında bir sorun yoksa, diğer bileşenleri kontrol etmeniz gerekecektir.


10- Kısa Farlar Açık Uyarı Işığı

kisa farlar acik cruzeBir otomobil ne kadar kaliteli ve pahalı olursa olsun gece karanlıkta ilerlemesi için bir aydınlatma sistemine sahip olması gerekir. Eğer farlar açıksa bunun sürücüye gösterilmesi için bir ışık yanar. Cruze’da yeniş renkli bu uyarı ışığı yanıyorsa aracınızın kısa farları açık demektir.


11- Chevrolet Cruze Hararet Göstergesi

hararet gostergesi cruzeHer otomobilin motor sıcaklığının ortalama 90 derece civarlarında olması gerekmektedir. Gösterge tablosunda en önemli ibre hararet göstergesidir. Eğer yükselmeye başladığını fark ederseniz anında aracınızın kenara çekin ve motoru durdurun. Çünkü hararet yapmış bir motor öncelikle conta yakacak, eğer fark etmezseniz motorun yatak sarmasına yani ölmesine neden olacaktır. Bu açından baktığınız zaman bir sürücünün başına gelebilecek en kötü şeylerden bir tanesi motorun aşırı ısınmasıdır. Bu ibre yukarı doğru çıkıyorsa soğutma sisteminde bir takım sorunlar var demektir. Örneğin hortum patlamış olabilir, radyatörde sızıntı olabilir veya devirdaim pompası arızalanmış olabilir. Her ne olursa olsun arızanın kaynağını hemen çözmelisiniz.


12- Chevrolet Cruze Yakıt Göstergesi

yakit gostergesi cruzeHer araçta olduğu gibi Chevrolet Cruze’da da depoda bulunan yakıtın ne kadar kaldığını göstermek için bir ibre vardır. Eğer aracınızdaki yakıt 75 km götürecek kadar kaldıysa sarı nokta ışığı yanacaktır. Eğer bu benzin ışığı yandıktan sonra kullanmaya devam ederseniz her an yolda kalabilirsiniz.


13- Chevrolet Cruze ABS Uyarı Işığı

abs uyari isigi cruzeCruze model araçlarda ABS fren sistemi vardır. ABS’nin görevi aracın ani bir frenleme sırasında tekerlerin kilitlenmesini önleyerek sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesinin önüne geçilmesidir. Motor çalışmadan önce kontağı aküyü açacak kadar çevirdiğiniz ABS ışığının yanması normaldir. Ancak motor çalıştıktan sonra mutlaka sönmesi gerekir. Eğer yanmaya devam ediyorsa ABS sistemi çalışmıyor demektir. ABS ışığı”sarı yuvarlak içinde ABS” yazısıdır.


14- Chevrolet Cruze Lastik Basınç İkaz Lambası

lastik basinc uyari isigi cruzeChevrolet Cruze’un lastiklerinde lastik basınç sensörü bulunmaktadır. Bu sensörler aracın lastiktlerinin belirli bir basınç değerinin altına düştüğünde sürücüye haber vermesi için vardır. Çünkü yolda giderken aracınızın lastiğinin patladığını fark etmemeniz ciddi kazalara neden olabilir. Eğer chevrolet cruze aracınızda “yarım daire içinde ünlem işareti” varsa lastik basınçlarını kontrol etmeniz gerekir. Ancak bazen lastik havası tam olmasına rağmen yanabilir. Bu da sensörün yerinden çıkması sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Sonuç olarak lastik basınç arıza lambası yanıyorsa mutlaka havayı ve sensörleri kontrol etmeniz gerekmektedir.


15- Chevrolet Cruze Motor Arıza Lambası (Check Engine İkaz Işığı) 

motor ariza isigi cruzeChevrolet Cruze’da bir bilgisayar sistemi bulunmaktadır. Bu sisteme aracın beyni teknik adıyla motor kontrol ünitesi (ECU) adı verilir. Motor ve bileşenlerinde bulunan sensörler çalışmayı sürekli olarak kontrol eder ve kesintisiz olarak ECU’ya bilgi verirler. Sensörlerden gelen veriler daha önce programlanan değerlerin dışına çıkarsa, o parçada bir arıza var demektir. Bunun sonucunda motor arıza lambası yanacaktır. Cruze’de sarı motor işareti, ECU’nun bir parçada çalışma bozukluğu fark ettiği anlamına gelmektedir. Eğer aracınızı bilgisayara bağlatırsanız hangi parçanın arızalı olduğu hakkında kolayca bilgi sahibi olabilirsiniz.


16 – Chevrolet Cruze ESP Kapalı Uyarı Işığı

esp off cruzeESP sistemi aktif ve pasif edilebilen bir donanımdır. Açık ve kapalı olduğunda bunu sürücüye gösterge tablosunda gösteren işaretleri vardır. “sarı kayan araba altında OFF yazısı” ESP’nin kapalı olduğu anlamına gelmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir