Chevrolet Kalos Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Ülkemizde bir dönem yüksek donanımıyla dikkat çeken Chevrolet’in ilk sürdüğü model olan Kalos nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Chevrolet Kalos test sürüşü, inceleme ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Kalos’u anlatmaya başlamadan önce biraz Chevrolet’ten bahsedelim. General Motor bünyesinde bulunan Opel, Daewoo ve Chevrolet tüm araçlarında ortak parçalar kullanmaktadır. Türkiye ve Rusya gibi ülkelerde ucuz ama yüksek donanımlı araçlar satmak isteyen marka Daewoo tarafından üretilen araçlara Chevrolet logosu takarak Türkiye’de satmaya başladı. Opel’in ülkemizdeki gücünü ve servis ağının genişliğinin gücüne güvenerek 2003 yılında Kalos modelini satışa sundu. 2006 yılında ise satıştan kaldırarak Aveo modeli ile yoluna devam etti.

İlginizi Çekebilir : Fiat Stilo Nasıl Bir Araba

Chevrolet Kalos Nasıl Bir Araba?

B segmenti bir model olan Kalos’un pazardaki en büyük rakipleri Hyundai Getz ve Honda Jazz modelleridir. Ancak satıldığı döneme baktığımız zaman fiyat olarak bunlardan çok daha ucuzdu. 5 kapılı hatchback ve sedan kasa modelleri ile satılmıştır. En çok tutulan kasası hatchback olanıdır. S, SE ve SX donanım paketleri vardır. “ABS, sürücü ve yolcu hava yastığı, elektrikli dört cam ve aynalar ve klima” gibi özelliklere sahiptir. Kalos’un 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzımanlı vites seçenekleri mevcuttur. Kalos motor teknik özelliklerine bakacak olursak;

1.2 Benzinli : Dönemine göre düşük yakıt tüketim seviyesi ile dikkat çeken bir motordur. 72 beygir ve 105 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motor olup şehir içinde 8.5, şehir dışında 5 litre yakıt tüketmektedir. Çok performanslı değildir ancak dediğimiz gibi ekonomik bir motordur.

1.4 Benzinli : Opel’in pek çok aracın kullandığı Dünya’nın en sessiz çalışan motorlarından bir tanesidir. LPG ile uyumlu olup 94 beygir ve 130 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 10, şehir dışında 6 litre yakıt tüketimi vardır. 0-100 hızlanması ise 11.5 saniye olarak ölçülmüştür.

chevrolet kalos arka ve yandan

Chevrolet Kalos Kullanıcı Yorumu

Kendim genelde şehir içinde kullanmak için b segmenti hatchback bir otomobil arayışı içindeydi. Aslında Getz bakarken ondan çok daha ucuz olan ama en az onun kadar kaliteli ve donanımlı olan 2006 model bir Kalos aldım ve 5 yıl boyunca kullandım. Bu arabadan sonra Getz aldım ama emin olun Kalos daha kaliteli. Öncelikle içinde anlatmaya başlayacak olursam, dışardan bakıldığında küçük gibi görünüyor olsa da iç hacmi çok geniştir. Özellikle arka diz mesafesi sınıfının en uzunlarından bir tanesi. Ön göğsüne ayrı bir parantez açmak istiyorum. Öyle derin ve uzun ki koltukta otururken ön cama uzanamıyorsunuz bile. Ön göğüs ve torpido üstünde sert plastik malzemeye yer verilmiştir. Ancak öyle çatlama ve solma gibi şeyler olmuyor. Koltuklarında kullanılan sünger kalitesi ortalama düzeyde. Kapı içlerinde de aynı torpido gibi sert plastik kullanılmış. Oldukça sessiz çalışan bir motora sahiptir. Rölantide çalışırken çoğu zaman motorun durduğunu düşünüyordum. Motor performansı ise fena sayılmaz. 1.4 motoruyla şehir içinde ara hızlanmalarda biraz hantal kalıyor. Özellikle arabanın içinde 4 kişi varken birde yokuş çıkmak isterseniz baya bir bayılıyor. Yol tutuşu çok güzeldir, virajlarda arkasını öyle kolay kolay savurmuyor. Ama yine de bu arabanın hafif ve b sınıfı olduğunu asla unutmayın. Motor sesini çok fazla almıyor ama ses yalıtımı biraz zayıf. Yol sesi hızlandıkça çok rahatsız edici bir hal almaya başlıyor.

chevrolet kalos ici

Chevrolet Kalos Alınır Mı?

Evet bu araba çok uzun süre satılmadı. Ama satışta olduğu dönemlerde güzel satış rakamları yakalamıştır.  Kalos’un bana göre en kötü yanı güvenliğinin zayıf olmasıdır. Euroncap testinde 3 yıldız almıştır. Diğer taraftan kullanırken kaportasının çok zayıf olduğunu hissedebiliyorsunuz. Öyle çok güven veren bir yapısı yok. Yine de fiyatına göre alınabilecek bu sınıftaki en iyi arabalardan bir tanesidir. İkinci eli çok hızlı değil ama öyle elde kalıp satılmayacak arabalardan değildir. Yedek parça fiyatları ise motor ve mekanik aksamı açısından çok ucuz. Ama kaporta, aksesuar ve plastik aksamları biraz pahalı. Sonuç olarak her arabada olduğu gibi temiz kullanılmış bir tanesi gönül rahatlığıyla alınabilir.

Kaynak: otogenel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir