Chrysler 300 M 3.5 Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Amerikan otomobil üreticisi Chrysler’in bir dönem ülkemizde de satılan gemi gibi modeli olan 300 m nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Chrysler 300 M inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Amerikalılar her zaman büyük, gösterişli ve güçlü motorlara sahip otomobiller kullanmışlardır. Ne de olsa onlar için yakıt tüketiminin bir önemi yoktur. Chrysler ise safkan bir Amerikan markası olup, tam kendi vatandaşlarına uyan araçlar üretmektedir. Ancak Avrupa ve Türkiye pazarına da ihraç edilmişlerdir. 300m 1999 ile 2004 yılları arasında ülkemizde satılmıştır.

İlginizi çekebilir: Chevrolet Epica Nasıl Bir Araba, Alınır Mı?

Chrysler 300 M Nasıl Bir Araba?

Chrysler 300M, Amerikan otomobil üreticisi Chrysler tarafından 1998 yılından 2004 yılına kadar üretilen bir lüks sedan modelidir. 300M, Chrysler LHS modelinin yerini almıştır. 300M, 1998 yılında üretime başladığında, Chrysler’in o zamana kadar ürettiği en lüks sedan modeli olarak tanıtıldı. Araba, aerodinamik bir tasarıma sahiptir ve krom kaplamalı bir ızgara, özel 17 inç jantlar ve arka tekerleklerdeki çamurlukları kaplayan çamurluk çizgileri ile dikkat çekici bir görünüme sahiptir. Aracın iç mekanı da oldukça lüks ve konforlu olarak tasarlanmıştır. Otomatik iklim kontrollü dijital klima, deri döşeme, 8 yönlü elektrikli ayarlanabilir ön koltuklar, deri kaplı direksiyon simidi ve şanzıman topuzu gibi özellikler standart olarak sunulmaktadır. Aracın arka koltukları da oldukça geniş ve rahattır.

300M, önde çift salıncaklı ve arkada çoklu bağlantılı bir süspansiyon sistemi ile donatılmıştır.. Kaputunun altında , bir 3.5 litrelik V6 motorla vardır. Bu motor, 253 beygir gücü üretirken, 255 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 22, şehir dışında 14.5 litre yakıt tüketmektedir. 5 ileri manuel ve 4 ileri tam otomatik şanzıman seçenekleri mevcuttur.  Aracın performansı oldukça iyiydi. 0-100 hızlanması yaklaşık 7,5 saniyede gerçekleşirken, maksimum hızı 225 km/saate kadar çıkabilmektedir.

Güvenlik açısından da, 300M oldukça iyi bir performans sergiledi. Standart olarak ön iki hava yastığı, yan hava yastıkları, fren destek sistemi, traksiyon kontrolü ve arka park sensörleri gibi pek çok özelliğe sahiptir. 300M, 2004 yılına kadar üretildi ve 2005 yılında yerini Chrysler 300 modeline bıraktı. Ancak, lüks sedan segmentindeki popülerliği hala devam ediyor ve klasik bir otomobil olarak kabul ediliyor.

chrysler 300 m arka ve yandan

Chrysler 300 M Kullanıcı Yorumu

Aslında orta halli çok tutulan bir otomobil alabilecekken ben konfor, donanım ve güç istediğim için 2004 model bir 300 M aldım ve 1 yıl kadar dayanabildim. Neden dayanabildim dediğim konusuna aşağıda alınır mı başlığında değineceğim. Öncelikle hayatınızda görebileceğiniz en büyük otomobillerden bir tanesi olduğunu unutmayın. AVM altındaki kapalı otoparkların bir çoğuna sığmıyordu bile. İç hacmi ise bir salon kadar geniştir. Ön tarafa bile ikinci bir koltuk konulsa olabilirdi. Arka diz mesafesi o kadar geniştir ki ben ön koltuğu en arkaya kadar ittirdiğimde bile dizlerim değmiyordu. Devasa bir bagaj hacmi vardır ve bir çok çantayı aynı anda sığdırabilirsiniz. Koltuklarında deri döşemeye yer verilmiştir ve ön göğüs, kapı içleri ve torpido üstü gibi yerlerde de yine der yumuşak bir kaplama kullanılmıştır. Motor performansı ise kocaman bir araba olmasına rağmen çok güzeldir. 6 silindirli olduğundan arabanın kasası ile çok uyumlu. Şehir içinde ara hızlanmalarda falan güzel ivmeleniyor. Çok defa otobanda hız testi yaptım ve 200 km/s hıza kadar rahatlıkla çıktı. Çok ağır olmasına rağmen yol tutuşu beni tatmin etmiyordu. Özellikle sert virajlarda yana biraz fazla yatıyordu. Frenleri çok güçlüdür ki zaten güçlü olmak zorunda çünkü bu ağırlıkta bir arabayı durdurmak zor olurdu. Motor ve yol sesini 120 km/s hızdan sonra içeriye almaya başlıyor.

Chrysler 300 M Alınır Mı?

Evet fiyatına baktığınız zaman çok şey alacağınızı görüyorsunuz. Tank gibi bir otomobil olduğunu zaten herkes biliyor. Ancak buz dağının birde görünmeyen yüzü var. Bu arabaların Türkiye’de ustası yok. Arıza yaptığı zaman bir tarafını yaptırırken usta diğer iki tarafını bozuyor. Durum böyle olunca artık bu arabalar sorunlu bir hale geldiler. Diğer taraftan birde yedek parça problemi var. Çok kişi bana 300 m kullanırken yedek parçalarını bulabiliyor musun diye soruyordu. Ben Ankara’da olmama rağmen zorda olsa buluyordum ama artık yılmıştım. Özellikle elektrik aksam konusunda çok fazla arıza çıkartıyor. İkinci el piyasası ise hızlı değildir. Diğer taraftan yakıt tüketiminin çok fazla olması arabanın alınmaması gerektiğinin diğer bir yönü.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top