Conta Yakan Motor Nasıl Anlaşılır? Yanık Conta Belirtileri Nedir?

Üst kapak contası bir otomobil motorunda bulunan en önemli sızdırmazlık parçalarından bir tanesidir. Peki ya silindir kapak contası yanarsa ne olur? Conta neden yanar? Üst kapak contası yandığı nasıl anlaşılır? Conta yakan araba belirtileri nedir gibi sorulara yanıt arayacağız.

Bir otomobilin motoru iki ana parçadan meydana gelir. Bunlar üst kapak ve motor bloğudur. Motor bloğu içerisinde yanma meydana gelir ayrıca pistonlar, piston kolları ve krank mili gibi parçalar vardır. Üst kapakta ise eksantrik mili, subaplar, iticiler ve bujiler vardır. Eksantrik mili ve valflerin çalışırken yağlanması gerekir. Bu sebeple üst kapağın sürekli olarak yağ bulundurması lazımdır.

Üst kapak ile motor bloğu arasında sızdırmazlık sağlaması için metal bir conta bulunur. Yüksek sıcaklıklara dayanıklı olsa da özellikle motorun hararet yapması ve zamanın verdiği aşınma nedeniyle üst kapak contası sızdırabilir. Buna halk arasında ve sanayi ağzında arabanın conta yakması adı verilir. Eğer aracınız conta yakarsa bunu hemen anlarsınız. Ayrıca conta yakan bir otomobile binmeye devam etmek daha ciddi sorunlara neden olacaktır. Bu sebeple aracınızda conta yandığını düşünüyorsanız bile ustadan yardım almanızda fayda var. Ancak sizin de yanık contayı anlama yolları vardır.

Yanık Conta Nasıl Anlaşılır?

Aracınızın motorunun conta yaktığını anlamak çok zor değildir. Bu yüzden bazı kontroller sayesinde sizde contanın yanıp yanmadığını anlayabilirsiniz.

1- Arabanın Özellikle Yokuş Çıkarken Hararet Yapması

Aracınız sebepsiz yere hararet yapıyor yani motoru ısınıyorsa conta yanmış olabilir. Özellikle yokuş çıkarken hararet olması gerekenden çok daha fazla artıyorsa contanın yanık olmasından şüphelenebilirsiniz.

2- Motor Radyatör Suyunda Köpüklenme ve Yağlanma

Aracınızda motor soğutma sistemi olarak antifrizli su kullanılır. Üst kapak contasının asıl görevi bu suyun motor yanma odasına girmesini ve yağa karışmasını engellemektir. Ancak conta yandığı zaman su ile yağ birbirine karışır. Radyatör suyunu kontrol ettiğinizde suyun içinde köpüklenme ve kremsi bir tabaka varsa üst kapak contası yanmış demektir.

3- Motorda Patlama

Aracınızın motorunda hızlanma sırasında veya gaz verince hafif patlamalar oluyorsa bunun sebebi yanma odasına su sızması olabilir. Yanma odasına suyun girmesinin en büyük sebebi ise üst kapak contasının yanmış olmasıdır.

4- Radyatör Hortumunun Şişmesi

Yanık bir conta soğutma sisteminde yüksek basınca neden olacaktır. Bu basınç aracın hortumlarında kendi belli eder. Aracınızın radyatörüne gelen hortumu sıkmaya çalıştığınızda taş gibi sert bir durumdaysa aracınız üst kapak contası yakmış olabilir. (Ayrıca Bkz: Radyatör Hortumu Neden Şişer)

5- Motor Karterinde Su Olması

Yanmış bir conta suyun motor yağı ile karışmasına neden olur. Yağdan çok daha hafif olduğu için üst tarafta kalır. Karteri açtığınızda yağın üstünde su görüyorsanız üst kapak contası yanmış demektir.

6- Egzozdan Su Damlası Gelmesi

Yanma odasına giren suyun hepsi buhar olmaz. Bunun yerine egzoz manifoldundan egzoz borusuna doğru gönderilir. Eğer aracınızın egzozundan motor çalıştığı süre boyunca su geldiğini görüyorsanız conta kaçırıyor olabilir. Ancak şunu unutmayın ki, motor ilk çalıştığında özellikle soğuk havalarda donan egzoz borusu yoğunlaşma sebebiyle su gelmesine neden olabilir. Bu normal bir durumdur.

7- Motorda Çekiş Güçlüğü ve Performans Kaybı

Aracınızın silindir kapak contası yandığı zaman yanma odasına su girer. Bu hava/yakıt karışım oranının değişmesine neden olur. Sonuç olarak motor eskisi gibi performans göstermeyecektir.

8- Yedek Su Deposunda (Genleşme Kabında) Kaynama ve Forkurdama

Aracınızın motoru conta yaktığı zaman motor soğutma suyu muazzam derecede ısınır. Bu o kadar yükselir ki artık kaynama noktasını geçer. Eğer otomobilinizin motorunda su kaynatma ve fokurdama varsa üst kapak contası büyük ihtimal yanıktır.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top