Dacia Logan Arıza Lambaları Anlamları | Logan Uyarı ve İkaz Işıkları Anlamı

Renault’un bir alt markası olan ve ucuz otomobilleriyle dikkat çeken bir marka olan Dacia’nın Logan modelinde arıza lambaları ne anlama geliyor. Logan arıza, uyarı ve ikaz ışıklarının anlamları nelerdir.

Dacia ülkemizde ilk önceleri Pick-up tarzı modelleri ile satılmaktaydı. Ancak Renault ile birleştikten sonra otomobillerinde tamamen Renault parçaları kullanmaya başladı. Logan ülkemizde ilk olarak 2004 yılında satılmaya başlamıştır. Ucuz otomobiller sınıfında ciddi satış rakamları yakalamıştır. Logan, bir sürücünün sahip olması gereken en asgari düzeyde donanımları barındırmaktadır. Bu sebeple öyle çok fazla özelliği olmadığı için gösterge panelinde yanan arıza lambaları ile uyarı ve ikaz ışıkları sayısı çok azdır. Her ne olursa olsun aracınızın motoru çalışırken gösterge tablosunda hiçbir ışığın yanmaması gerekir. Şimdi gelin Dacia Logan arıza lambaları ne anlama bakalım. Ayrıca uyarı ve ikaz ışıklarının anlamlarına da bakalım.

Dacia Logan Arıza Lambaları ile Uyarı ve İkaz Işıkları

1- Dacia Logan Vites Küçült veya Vites Büyült Uyarı Işığı

vites kucult vites buyult uyari isigiDacia Logan aracınızın gösterge panelinde vites kolunun yanında yukarı ok işareti görüyorsanız vites yükseltmeniz gerekiyor demektir. Eğer vites kolunun yanında aşağı ok işareti varsa vites küçülmeniz yönünde bir ikaz lambasıdır.

 


2- Dacia Logan El Freni Çekili Uyarı Işığı

el freni cekili uyari isigi 1Tüm otomobillerde olduğu Dacia Logan’da da el freni bulunmaktadır. Bunun diğer adı park freni demektir. Eğer aracınızın gösterge tablosunda kırmızı yuvarlak içinde ünlem işareti görüyorsanız aracınızın el freni çekili demektir.


3- Dacia Logan Kritik Arıza Lambası

kritik ariza lambasi dacia loganDacia Logan aracınızın gösterge tablosunda kırmızı veya sarı renkli zigzag şeklinde bir ışık yanarsa aracınızı acilen durdurmalısınız. Çünkü motor ve bileşenlerinde çok ciddi bir arıza tespit edilmiş demektir. Bu uyar ışığı yanarken arabanızı kullanmaya devam etmeniz çok daha fazla zarar verebilir.


4- Dacia Logan Hararet Uyarı Işığı

motor hararet uyari isigi dacia loganTüm otomobillerde olduğu gibi Dacia Logan’da da motor soğutma suyu sıcaklığını ölçen bir sensör vardır. Eğer aracınızın gösterge panelinde hararet ikaz lambası yanarsa, motor aşırı ısınmış demektir. Bu şekilde kullanmanız önce motorun conta yakmasına daha sonraları ise motorun ölmesine hatta aracınızın yanmasına bile neden olabilir. Eğer gösterge panelinde bu arıza lambası yanarsa hemen aracınızı güvenli bir yere çekip motoru durdurmalısınız.


5- Dacia Logan Motor Arıza Lambası

dacia logan motor ariza lambasiEğer bu arıza ışığının yandığını görüyorsanız motor üzerinde bulunan sensörlerden bir veya birkaçında yanlış okuma var demektir. Bu arıza lambasının yanmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi egzoz sisteminde (EGR ve Katalitik Konvertör) gibi parçalarda bir sorun olmasıdır.


6- Dacia Logan Emniyet Kemeri Takılı Değil Uyarı Işığı

emniyet kemeri takili degilDacia Logan aracınızda her otomobilde olduğu gibi emniyet kemeri takılı olmadığı zaman uyarı lambası vermektedir. Emniyet kemeri takılı olmadan yolculuk etmeniz sizin ve yolcuların can güvenliği açısından tehlikelidir. Dacia Logan’da emniyet kemeri takılı değilse gösterge panelinde uyarı ışığının yanı sıra sesli ikaz sistemi vardır.


7- Dacia Logan Yağ Basınç Uyarı Lambası

yag basinci lambasi dacia loganEğer aracınızda yağ lambası yanıyorsa, yağ basıncında bir sorun var demektir. Bir motorun yağsız kalması demek kısa süre içerisinde yatak sarması demektir. Bu sebeple aracınızın gösterge panelinde yağ lambası yanıyorsa mutlaka motoru durdurup aracınızı servise götürmelisiniz. Yağ lambasının yanmasının sebepleri arasında yağ filtresinin dolması, motor yağının azalması, yağ pompasının zayıflaması ve son olarak aracın motor istemesi gibi şeyler gösterilebilir.


8- Dacia Logan 1.5 Dci Kızdırma Bujisi Uyarı Işığı (Dizel Motor)

dacia logan dci kizdirma bujisi uyari isigiDacia Logan, Renault tarafından üretilen 1.5 dci motorları kullanmaktadır. Bu dizel motor çalışmadan önce bir müddet ısıtma bujilerinin yanma odasını beklemelidir. Bu sebeple aracınızın gösterge panelinde sarı burgu çizgi şeklinde bir ikaz lambası yanar. Kontağı akü açılacak kadar bir tur çevirdiğinizde bu ışığın sönmesini beklemeli ve söndükten sonra marşa basmalısınız. Ancak motor çalışırken yanıyorsa kızdırma bujilerinde bir arıza var demektir. Yanmasının sebebi ise büyük ihtimal ısıtma bujilerinin eskimiş olmasıdır.


9- Dacia Logan Hava Yastığı (Airbag) Arıza Lambası

airbag uyari isigi dacia loganDacia logan araçlarda bir veya iki adet hava yastığı bulunmaktadır. Kontağı bir tur akü açılacak kadar çevirdiğinizde airbag ışığının yanması normaldir. Ancak daha sonra sönmelidir. Eğer motor çalışırken ve yolda giderken hava yastığı ışığı yanıyorsa aracınızın airbag sistemi devre dışı demektir. Bu şekilde kullanmanız tehlikelidir çünkü bir kaza sırasında hava yastıkları açılmayacaktır.


10- Dacia Logan Akü Arıza Lambası

dacia logan aku lambasiDacia Logan aracınızın gösterge panelinde akü lambasının yanması kontağı bir tur çevirdiğiniz zaman çok normaldir. Ancak motor çalıştığında akü ışığının mutlaka sönmesi gerekir. Eğer akü lambası motor çalışıyorsan yanıyorsa şarj etmiyor demektir. Şarj dinamosu arızası, konjektör arızası veya akünün bitmiş olması akü lambasının yanmasına neden olabilir. Eğer akü uyarı ışığı yanarken aracınızı kullanmaya devam ederseniz akü bittiğinde yolda kalacaksınız.


11- Dacia Logan ABS Arıza Lambası

dacia loga abs uyari lambasiABS fren sistemi 10 yıldan fazla bir zamandır otomobillerde zorunlu olan donanımdır. Logan’da da ABS bulunmaktadır. Motor çalıştığı zaman ABS ışığı yanmaya devam ediyor veya yanıp sönüyor diyorsanız ABS devre dışı kalmış demektir.


12- Dacia Logan Yakıt Az Kaldı Uyarı Işığı

dacia logan benzin isigiBu bir arıza lambası değildir. Benzin ışığı adı verilen bu lamba aracınızın yakıt deposunda az miktarda benzin veya mazot kaldığını göstermektedir. Bu ışık yandıktan sonra en fazla 100 kilometre kadar yol gidebilirsiniz. Bu sebeple aracınıza mümkün olan en kısa sürede yakıt almalısınız. Ayrıca aracınızın düşük yakıt seviyesi ile kullanmanız benzin pompasına zarar vereceğinden tehlikelidir.


13- Dacia Logan ESP Uyarı Lambası

dacia logan esp uyari lambasiBazı Dacia Logan modelerinde ESP ve ASR sistemleri bulunmaktadır. Eğer aracınızın gösterge panelinde sarı renkli kayan araba işareti görüyorsanız ESP ve ASR aktif demektir. Bunu bir düğme yardımıyla devre dışı bırakabilirsiniz. ESP’nin görevi aracın virajlarda yanal savrulmasını engellemektir. Bu sebeple yolculuk sırasında çalışır halde tutmanız güvenliğiniz açısından çok önemlidir.


14- Dacia Logan Kapılar Açık Uyarı Lambası

dacia logan kapilar acik uyari lambasiDacia Logan’ın gösterge panelinin ortasında aracın tüm kapılarının kapalı olup olmadığı gösteren bir ikaz lambası bulunmaktadır. Eğer gösterge panelinde bu uyarı ışığını görüyorsanız aracınızın kapılarından bir veya bir kaçı açık kalmış demektir. Kesinlikle bu ışık yanarken aracınızı hareket ettirmemelisiniz.


15- Dacia Logan ECO Modu Uyarı Işığı

dacia logan eco uyari isigiECO modu aracınızda sürüş sırasında yakıt tasarrufunu en üst düzeye çıkartmak için kullanılan bir sistemdir. Gösterge panelinde yeşil ECO yazsının anlamı ekonomi modu demektir. ECO sürüş modunun anlamı otomatik şanzımanlı araçlarda olabildiğince fazla çevreci ve düşük yakıt ile sürüş demektir. Vites değişim aralıkları genelde daha düşük devirlerde olacaktır.


16- Dacia Logan Hız Sabitleyici (Cruise Control) Uyarı Işığı

dacia logan hiz sabitleyici uyari isigiÇok nadir olsa da bazı Logan modellerinde hız sabitleyici sistem vardır. Aracınızın gösterge panelinde bu yeşil renkli ikaz ışığını görüyorsanız aracınızda cruise control aktif demektir.


17- Dacia Logan Yakıt Deposunda Çok Fazla Su var Uyarı Işığı

dacia logan yakit deposunda su uyari isigiMazot içerisinde bir miktar su olması çok normaldir. Ancak aracınızın gösterge panelinde bu işaret yanıyorsa yakıt deposu veya filtresinde olması gerekenin çok üstünde su var demektir.


18- Dacia Logan Yolcu Hava Yastığı Kapalı Uyarı Işığı

dacia logan yolcu hava yastigi ariza lambasiAracınızda genelde tek başınıza yolculuk yapıyorsanız yolcu hava yastığını bir anahtar yardımıyla kapatabilirsiniz. Çünkü bir kaza sırasında boştan yere açılması boştan yere para harcamanıza neden olabilir. Ancak yolcu bindiği zaman tekrar açmalısınız. Eğer yolcu hava yastığı kapalı ise gösterge tablosunda airbag 2 uyarı ışığı yanacaktır.


19- Dacia Logan Lastik Basıncı Düşük Uyarı İşareti

dacia logan lastik basinci dusuk uyari isigiDacia Logan araçlarında lastik basınç sensörü bulunmaktadır. Eğer aracınızın lastik havası düşerse bunu sürücüye göstermek için gösterge tablosunda lastik basınç uyarı lambası yanacaktır. Ancak bazen çukurlardan sert geçtiğiniz zaman sensör yerinden çıkabilir veya lastik basınç uyarı lambasının yanmasına neden olabilir.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top