Daewoo Arıza Lambaları Anlamları | Daewoo Uyarı ve İkaz Işıkları

Güney Koreli otomobil üreticisi Daewoo’nun ülkemizde en çok satılan modellerinden bir tanesi olan Nexia’nın gösterge tablosundaki arıza lambaları ne anlama geliyor. Nexia, uyarı ve ikaz ışıklarının anlamları nelerdir sorularına yanıt arayacağız.

Daewoo, Güney Kore’nin bir dönem en büyük sanayi kuruluşlarından bir tanesiydi. Otomobilden, gemiye, iş makinesinden ev aletlerine kadar pek çok sektörde dünyanın en büyük üreticilerinden bir tanesi konumundaydı. Ancak 1980’li yıllarda girdiği ekonomik kriz nedeniyle otomobil bölümü satışa çıkarttı. Talip ise Amerika’dan geldi. General Motor bünyesine katılan Daewoo araçlarında GM’in diğer markaları olan Opel ve Chevrolet parçaları kullanılmaya başladı. Daewoo Türkiye’de Chairman, Nexia, Nubira, Espero, Lanos, Leganza, Matiz, Racer, Super Saloon ve Tico modelleri ile satılmıştır. Şimdi gelin bir modellerin gösterge panelinde yer arıza işaretleri ne anlama geliyor bakalım. Ayrıca her işaret arıza değil bazıları uyarı ve ikaz ışığı olduğu için ayrımını iyi bilmeniz sizin faydanıza olacaktır. Daewoo otomobilleri Türkiye’de 1995 ile 2002 yılları arasında satılmıştır.

Daewoo Arıza Lambaları Anlamları (Uyarı ve İkaz İşaretleri)

Deawoo oldukça elektronik otomobillere sahip bir markadır. Tüm üretilen modellerinde motor kontrol ünitesi (ECU) sistemi vardır. Bu sebeple gösterge panelinde pek çok arıza işaretini gösterebilir. Bunların ayrımını bilmeniz aracınızı tanımanız açısından sizin faydanıza olacaktır.

1- Daewoo Yağ Lambası Arıza İşareti

daewoo yag lambasiEğer bu uyarı ışığının gösterge tablosunda yandığını görüyorsanız aracınızda yağ basınç problemi var demektir. Bir otomobilin motorunda mutlaka belirli bir basınç altında yağ olması gerekir. Çünkü hareketli parçaların sürekli olarak yağlanması gerekir. Eğer gösterge ekranında yağ lambasının yandığını görüyorsanız basıncın olması gerekenden daha düşük olduğunu anlamalısınız. Yağ lambasının motor çalışırken kesinlikle yanmıyor olması gerekir.

2- Daewoo El Freni Çekili ve Fren Yağı Eksik Uyarı Işığı

el freni cekili uyari isigiEğer kırmızı yuvarlak içinde ünlem işaretinin yandığını görüyorsanız aracınızda el freni çekili demektir. El freni kolunu aşağıya indirdiğiniz zaman sönmesi gerekir. Ancak inik olmasına rağmen el freni lambasının yandığını görüyorsanız aracınızın fren hidrolik yağı seviyesini kontrol etmelisiniz. Çünkü yağ azaldığı zaman el freni lambası yanmaya devam edecektir.

3- Daewoo Akü Işığı

daewoo aku isigiBir otomobilin yakıta ihtiyacı olduğu kadar elektriğe de ihtiyacı vardır. Motor çalışmadan önce tüm ihtiyaç duyulan elektrik akü tarafında sağlanır. Ancak motor çalıştıktan sonra alternatör devreye girer ve bir jeneratör gibi aracın elektrikli tüm her şeyini besler. Bu sırada akünün eksilen elektriğini de şarj eder. Eğer şarj sisteminde bir sorun meydana gelirse aracınızın gösterge panelinde motor çalışırken akü ışığının yandığını görürsünüz. Kesinlikle Daewoo aracınızı akü lambası yanarken kullanmamalısınız. Çünkü şarj olmayan akü kısa sürede bitecek ve sizin yolda kalmanıza neden olacaktır.

4- Daewoo Stop Yazısı Anlamı

daewoo stop yazisiAracınızın gösterge panelinde “STOP” yazdığını görüyorsanız hemen güvenli bir kenara çekip aracınızın motorunu durdurmalısınız. Çünkü ECU, aracınızda ciddi bir sorun algılamış ve size bunu göstermek için gösterge tablosunda bu ikaz ışığının yanmasını sağlamıştır. Stop yazısı genelde Daewoo Nexia modellerinde mevcut olan bir işarettir.

5- Daewoo Hararet Işığı

hararet isigi daewooTüm otomobillerin motor suyu sıcaklığının sürücü tarafından görülmesi gerekmektedir. Çünkü arabanın hararet yapması bir sürücünün başına gelebilecek en kötü şeylerden bir tanesidir. Daewoo araçlarında hararet göstergesinin hemen yanında bulunan kırmızı bir ışık yandığı zaman motorun aşırı ısındığını anlamalısınız. Eğer bu ışığı görüyorsanız hemen aracınızın kenara çekip bir ustadan yardım istemelisiniz.

6- Daewoo Benzin Işığı

daewoo benzin isigiAracınızın yakıt deposunda 6 litre ve altında benzin kaldığı zaman size bunu göstermek için benzin göstergesinin hemen alt köşesinde sarı renkli bir nokta yanacaktır. Bunu gördüğünüz zaman acilen aracınıza benzin almanız gerekir. Bir otomobil ustası olarak şunu söylemeliyim ki, aracınızda benzin ışığı yanarken kullanmaya devam etmeniz durumunda yakıt pompası ve enjektörler zarar görebilir. Bu sebeple aracınızı çeyrek deponun altında hiçbir zaman kullanmayın.

7- Daewoo ABS Arıza Lambası

abs isigi daewooBazı Daewoo modellerinde ABS fren sistemi bulunmaktadır. Motor çalışmadan önce akü açılacak kadar kontağı çevirdiğinizde bir kaç saniye boyunca yanması normaldir. Çünkü bu sırada ABS beyni sistemi kontrol etmektedir. Ancak ABS ışığı motor çalışırken yanıyorsa o zaman ABS devre dışı kalmış demektir. Şunu unutmayın ABS ışığının yanması frenlerin tutmayacağı anlamına gelmez. Sadece tekerlerin ani bir frenleme sırasında kızaklamasına neden olacaktır.

8- Daewoo Kapılar Açık İkaz İşareti

daewoo kapilar acik uyari isigiAracınızın gösterge tablosunda kapıları açık kırmızı renkli bir araba sembolü görüyorsanız kapılardan biri veya bir kaçı tam kapanmamış demektir. Kesinlikle bu uyarı lambası yanarken aracınızı hareket ettirmemelisiniz. Kapıları kontrol ettikten sonra ışık sönmüyorsa kapı içlerinde bulunan sensörlerde arıza var demektir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top