Daewoo Espero Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Güney Koreli otomobil üreticisi Daewoo’nun ülkemizde çok satılan modeli olan Espero nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Daewoo Espero inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Güney Kore devletinin destekleriyle kurulan Daewoo, 80’li yıllarda büyük ekonomik krizler yaşıyordu. Bu sebeple otomobil bölümünü satışa çıkarttıktan sonra Amerikan devi General Motor tarafından satın alındı.  Gm bünyesinde ise Opel, Chevrolet ve Daewoo olmuş oldu. Bu zamanda sonra üretilen Daewoo araçlarında Opel parçaları ve platformları kullanılmaya başladı. Opel Vectra A, kasa ile ikiz olan Espero zaten bu modelin platformunda üretilmiştir. Espero 1990-1997 yılları arasında üretilmiştir.

Daewoo Espero Nasıl Bir Araba

D segmentinde yer alan Espero, büyük aile otomobilidir. Donanım olarak “ABS, hidrolik direksiyon, klima, elektrikli camlar ve aynalar” gibi özelliklere sahiptir. Yine Opel Vectra A kasada kullanılan motor ile satılmıştır. 2.0 litre hacimli enjeksiyonlu olan bu motor 105 beygir ve 164 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile güzel bir montaj ile uyumludur. Şehir içinde 11, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketim verisi vardır. 0-100 km hızlanması ise 11 saniye olarak ölçülmüştür.

Daewoo Espero Kullanıcı Yorumu

Elimde Tofaş alacak kadar param varken ben daha oturaklı, donanımlı ve kaliteli bir otomobil almak istiyordum. Bu yüzden 1997 model Daewoo Espero aldım ve 2 yıl boyunca kullandım. Öncelikle size pozitif yönlerinden bahsetmek istiyorum. İçi oldukça geniştir. Arka koltuklarına 3 yetişkin rahat bir şekilde oturabilir. Koltuklarında kadife bir döşemeye yer verilmiştir. Ön göğüs ve torpido üstü gibi yerlerde yumuşak deri benzeri bir kaplamaya yer verilmiştir. Üretilmesinin üstünden 25 yıldan fazla bir zaman geçmesine rağmen en ufak bir çatlama ve solma gibi şeyler yok. Motoru oldukça sessiz çalışmaktadır. Bazen motor çalışırken sesini hiç duymadığımdan tekrardan marşa bastığım bile olmuştur. Şehir içinde ara hızlanmalarda biraz hantal kalıyor olsa da uzun yolda çok konforlu ve performanslıdır. Rahatlıkla 150-160 km/s hızın üstünde yolculuk yapabilirsiniz. Yol tutuşu gayet güzeldir. Çok sert virajlarda bile arkasını öyle kolay kolay savurmaz. Bagaj hacmi çok büyüktür. Ben iki bebek arabası ve birkaç çantayı koyabiliyordum. motor, yol ve rüzgar sesini modeline göre içine en az alan araçlardan bir tanesi.

Daewoo Espoero Alınır Mı?

Buraya kadar arabanın hep iyi yönlerinden bahsetmeye çalıştım. Ancak bunun birde görünmeyen yüzü var. Pek çok kişi yedek parçaları bulunuyor mu diye soruyor. Hayır kesinlikle yedek parçaları kolay bulunmuyor. Tamam motor ve mekanik aksam parçaları Opel ile uyumlu olduğu için bir nevi bulunuyor. Ancak kaporta aksamından bir parça ihtiyacınız olursa çıkma aramak zorunda kalıyorsunuz. Ayrıca sürekli bir sensör ve elektrik arızaları ile uğraşıyorsunuz. İkinci el piyasası yok denecek kadar azdır. Ben satmak istediğimde göbeğim çatlamıştı. Hiç uğraşmaya değecek bir araba değil.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top