Daewoo Nexia 1.5 Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumu

Güney Koreli otomobil üreticisi Daewoo’nun Türkiye’de en çok satılan modeli olan Nexia nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Daewoo Nexia test sürüşü, inceleme ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz. 

Nexia’yı anlatmadan önce Daewoo tarihine biraz bakalım. Güney Kore’nin en çok yönlü şirketi olan Daewoo, otomobil bölümünde 1980’li yıllarda ciddi bir ekonomik kriz içine girmişti. 90’lı yıllarda ise şirketin içini boşaltan yöneticiler adeta Daewoo’nun sonunu hazırlamıştı. Hatta borçlarını bile Güney Kore hükümeti ödemek zorunda kalmıştı. 1999 yılında tamamen iflas eden şirketin otomobil kısmı diğer bir Amerikan otomobil üreticisi General Motors tarafından satın alındı. Zaten o yıldan sonra GM Daewoo adı altında satışlara başladı. Ancak bu ortaklık otomobil grubunda 1989 yılında başlamıştı. Bu yıldan sonra üretilen Daewoo araçları Opel ile aynı platformlarda üretilmeye başladı.

Konumuza dönecek olursak Opel Kadett modeli ile Avrupa’da bir hayli yüksek satış rakamları yakalamıştı. Bu modelin başarısını sürdürmek isteyen GM firması, Kadett platformunu kullanarak Daewoo Nexia’yı üretmeye başladı. İlk olarak 1994 yılında üretilmesine rağmen Türkiye’de 1996 yılında satışa sunulmuştur. Sadece 1 yıl satışta kaldıktan sonra 1997 yılında satıştan kaldırılmıştır. Ancak Dünya’da 2017 yılına kadar sıfır olarak üretilip satılmıştır.

Daewoo Nexia Tek Kapılı Hacthback
Daewoo Nexia Tek Kapılı Hacthback

Daewoo Nexia Nasıl Bir Araba?

C segmenti yani küçük aile otomobili olarak üretilen Nexia, 1 yıllık Türkiye macerasında ciddi bir satış rakamları yakalamıştır. Hatta o dönem Avrupa’da en çok satılan Daewoo aracı olmuştur. Nexia’nın sedan ile 3 ve 5 kapılı hatchback kasa tipleri vardır. Sıfır olarak satıldığı dönemlerde az para ile yüksek donanım ve kalite sunan otomobil olarak anılmıştı. Öyle ki Nexia’da “hidrolik direksiyon, klima, elektrikli camlar ve aynalar ile içerisinden açılabilen bagaj ve depo kapağı” gibi özelliklere sahiptir. Yine Opel araçlarında kullanılan 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzıman seçenekleri yer almıştır.

Daewoo Nexia İçi
Daewoo Nexia İçi

Daewoo Nexia’nın motor teknik özelliklerine bakacak olursak. GM üretimi olan 1.5 litrelik doch motoru 90 beygir ve 137 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motordur. Şehir içinde 10, şehir dışında 6 litre yakıt tüketmektedir.

Daewoo Nexia Kullanıcı Yorumu

Elimde Tofaş alacak kadar param varken ben daha kaliteli, modern ve donanımlı bir araç almak istiyordum. Bunun için Türkiye’de az tutulan bir aracı tercih etmeliydim. Uzun araştırmalarım sonucunda Daewoo Nexia almakta karar kıldım. 4 yıl boyunca kullandığı bu arabadan oldukça memnundum. Bugün yine o fiyatlara bir otomobil alacak olsam tercihim Nexia’dan yana olurdu. Öncelikle içinden anlatacak olursak, ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde kaliteli bir kaplama malzemesi kullanılmıştır. Öyle hemen çatlama ve solma gibi şeyler olmuyor. Oldukça modern bir ön konsola sahiptir. Ön tarafının genişliği güzeldir. Ancak arka diz mesafesi çok uzun değil. Ben 1.80 boyuma göre ön koltuğu ayarladığımda dizlerim ön koltuğun arkasına geliyor. Ancak enine göre bakıldığında 3 yetişkin rahatlıkla oturabilir. Sedan olanlarının bagaj hacmi gayet büyüktür. Ben bebek arabası bir kaç çantayı sığdırabiliyordum. Motoru oldukça sessiz ve performanslıdır. Bazen rölantide çalışırken arabanın motorunun stop ettiğini bile düşünüyordum. Performans olarak bir spor otomobil beklemeyin. Ancak aile için yeterli bir motor seriliğine sahip. Klima açıldığı zaman arabanın içinde 3-4 kişi varsa yokuşlarda geldiğinde biraz çekiş kaybı oluyor. Yolda giderken hızlanmasına rağmen motor, yol ve rüzgar sesini içine almıyor. Yol tutuşu kendinden beklenmeyecek derecede üstündür. Uzun yolda çok defa 180 km/s hıza çıktım ve bana mısın demedi. Frenleri gayet güçlüdür ve arabayı kısa mesafede düz bir zeminde durdurabiliyor. Ayrıca öyle kolay kolay kızaklamıyor. Kaporta olarak çok kalın sacı yoktur. Ancak çürümeye karşı çok dayanıklı bir malzemeden yapılmıştır.

Daewoo Nexia Alınır Mı?

Evet buraya kadar arabanın hep iyi yönlerinden bahsettim. Şimdi sizin aklınızda Daewoo Nexia yedek parçaları bulunuyor mu sorusu var. Evet motor ve mekanik aksam parçalarını bulmakta zorlanmıyorsunuz. Ancak iş kaporta ve aksesuar gibi plastik parçalara geldiğinde Ankara gibi büyükşehirde bile bulmakta zorlanıyordum. Bir arka stop farını kırmıştım, hurdacıdan çıkmasını dünyanın parasına almıştım. İkinci el piyasası çok hızlı olmasa da bu arabayı bilenler alıyor. Yine de Tofaş veya Reno 9 gibi arabalara binmek istemeyenler Daewoo Nexia’yı tercih ediyorlar. Uzun lafın kısası eğer bir Nexia alacaksanız mutlaka daha öncesini bildiğiniz bir tanesini arayın. Temiz kullanılmış bir Nexia uzun yıllar daha yollarda gezebilir.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top