Daihatsu Applause Nasıl Bir Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Japon otomobil üreticisi Daihatsu’nun ülkemizde en çok satılan modeli olan Applause nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Daihatsu Applause inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

daihatsu applause

Tofaş almak istemeyenlerin Japon kalitesi ve Toyota ortaklığıyla ürettiğini bildiği Applause modellere yönlenmesi bu arabaları hala daha satılır kılmaktadır. Applause ülkemizde ilk  olarak 1990 yılında satılmaya başlamış ve 1995 yılına kadar devam edilmiştir. Daha sonra 3 yıl ara verildikten sonra tasarımına sadık kalınarak 1998-1999 yılları arasında tekrardan satılmıştır.

Daihatsu Applause Nasıl Bir Araba?

C segmentinde sedan bir model olan applause’ye geçmeden önce Diahatsu’nun tarihinden biraz bahsetmek istiyorum. Daihatsu, Japonya’da kendi başına bağımsız otomobiller üretirken 1960’lı yıllarda girdiği ekonomik kriz nedeniyle Toyota tarafından satın alındı. O zamanda sonra sadece sahibi Toyota oldu. Hatta bazı modellerinde Toyota parçaları kullanılmaya başladı. Ancak daihatsu böyle değildir. İlanlarda çok defa görüyorum. Toyota motorlu satılık Daihatsu Applause diye. Ancak gerçek böyle değildir. Applause’nin motor gücü dışında motorunun hiçbir parçası Toyota Corolla ile aynı değildir. Bu tamamen insanları kandırma yollarından bir tanesidir.

Özelliklerine geçecek olursak Li, X ve Xi donanım paketleriyle satılmıştır. “hidrolik direksiyon, klima, elektrikli camlar, elektrikli aynalar ve dijital saat” gibi özelliklere sahiptir. Applause’da 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik vitesli şanzıman seçenekleri vardır. Otomatik şanzımanı tamamen sorunsuzdur. Ancak bir arıza verirse o zaman vay halinize derim. Şanzımanının hiçbir şekilde Türkiye’de parçası bulunmuyor. 1990 – 1995 model yılları arası olanlarında 1.6 litrelik karbüratörlü motora yer verilmiştir. Bu motor 105 beygir ve 145 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motordur. 1998-1999 yılları arasında satılanlarda yer alan motorun gücü yine 105 beygirdir. Ancak bu sefer dört nokta enjeksiyonlu sistem kullanılmıştır.  Ayrıca 1998 yılından sonra satılanlarında ABS ve hava yastığı özellikleri gelmiştir.

Daihatsu Applause Arkadan Görünümü
Daihatsu Applause Arkadan Görünümü

Daihatsu Applause Kullanıcı Yorumu

2 yıl boyunca 1992 model bir tanesine sahip oldu. Öncelikle anlatmaya içinden başlayacak olursa. Altı yere çok yakın olduğu için otururken sanki yol hizasında hissediyorsunuz. Ön tarafının genişliği güzeldir. Arka diz mesafesi ise yeterli seviyededir. Ön göğsü diğer otomobillere benzemez. Bir raf gibi girinti vardır. Koltuklarında kullanılan sünger kaliteli değildir. Yılların verdiği yorgunlukla çok çabuk eziliyorlar. Bu da rahatsız bir oturuma neden oluyor. Applause aslında sedan değildir. Bagaj kapağı arka camla birlikte açıldığından liftback yani sedan, hatchback karışımı bir arabadır. Bagajı oldukça geniş olup, camla birlikte açıldığı için pek çok şeyi sığdırabiliyorsunuz. Birazda performans ve diğer yönlerinden bahsedelim. Motor performansı çok güzeldir. Bastım mı gitmem demeyen arabalardan. Otobanda çok defa hız testi yaptım ve 180-200 km/s hızlara kadar çıkabildi. Yine Tofaş’a çok çok üstün bir yol tutuşuna sahiptir. Arkasını öyle kolay kolay savurmaz. Ayrıca önden çekişli olması yol tutuşunda çok büyük avantaj sağlıyor. Motor sesini içeriye alırken şaşırtıcı şekilde yol sesini çok az alıyor. Yan rüzgarlardan çok fazla etkilenmiyor. Ancak köy yollarında kullanırken çok dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü altı yere yakın olduğundan kolayca çarpabiliyorsunuz.

Daihatsu Applause İçi
Daihatsu Applause İçi

Daihatsu Applause Alınır Mı?

Evet geldik en can alıcı soruyor. Şimdi sizin aklınızda kardeşim Tofaş almaktansa o paraya çok daha kaliteli olan applause alabilirim diyebilirsiniz. Ancak applause sandığınız gibi kaliteli bir araba değildir. Bir defa motoru sorunludur. Özellikle hararet yapması kronik arızasıdır. Ne yaparsanız yapın o motor aşırı ısınır ve su kaynatır. Zaten internette araştırma yaparsanız pek çok kullanıcısının hararet nedeniyle saç baş yolduğunu görürsünüz. Applause yedek parçaları kolay bulunuyor mu diye soranlar olacaktır. Bunun parçalarını bulmak samanlıkta iğne aramakla eş değer. Sanayide ustalar bu arabayı tamir için uğraşmıyorlar. Bir parça ihtiyacınız olduğunda genelde hurdacılarda ve internette çıkma parça arıyorsunuz. İkinci eli çok güçlü değildir ama uygun fiyat yazıldığı zaman satılmayacak bir araba değildir. Bence kendinize hiç macera aramayın. Eğer özel bir merakınız yoksa başınıza beladan başka bir şey almazsanız.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top