Daihatsu Cuore Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Japon otomobil üreticisi Daihatsu’nun minik otomobili olan Cuore nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Daihatsu Cuore inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Cuore’yi anlatmaya başlamadan önce biraz Daihatsu tarihinden bahsetmek istiyorum. Japonya’nın eski ve köklü markalarından olan Daihatsu, girdiği ekonomik kriz nedeniyle 1960 yılında Toyota tarafından satın alınmıştır. O günden sonra kendi özellikle Asya pazarında ciddi satış rakamları yakalamıştır. Türkiye’de de bir dönem resmi olarak satılan Daihatsu’nun A segmentinde minik modeli ise Cuore olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde ilk olarak 1990 yılında satışa çıkmış ve 1994 yılında sonlanmıştır. 2003 yılında makyajlı ve yeni kazalar gelmiştir. Ancak istenilen satış rakamlarını yakalayamadığı için 2007 yılının sonlarında satıştan kaldırılmıştır.

İlginizi çekebilir: Daihatsu Cuore Nasıl Bir Araba, Alınır Mı

Daihatsu Cuore Nasıl Bir Araba

Daihatsu, Japonya’da küçük otomobil üreticilerinden biridir ve Cuore adlı modelleri, düşük maliyetli, pratik ve ekonomik olarak tanımlanabilir. 1996 yılında ilk kez piyasaya sürüldü ve o zamandan beri popülerliğini koruyan bir modeldir. Cuore, Japonya dışında da birçok farklı ülkede satılmaktadır ve özellikle Avrupa, Orta Doğu ve Afrika gibi bölgelerde popülerdir. Arabaların küçük boyutları, manevra kabiliyeti ve park etme kolaylığı nedeniyle, şehir içinde sürmek için idealdir. Aynı zamanda, benzin tasarruflu motorları ve düşük bakım maliyetleri nedeniyle, aileler için de cazip bir seçenek olabilir. Daihatsu Cuore, Japon tasarımının tipik özelliklerini taşır ve çizgileri hafif ve aerodinamiktir. İç mekan ise rahat ve ferahtır ve sürücü ve yolcular için yeterli boşluk sunar. Standart olarak manuel veya otomatik vites seçeneği sunar ve birçok farklı renk ve bez seçeneği bulunur. Cuore, güvenliği de öncelik alan bir modeldir ve standart olarak çarpışma testi sonuçları iyi olan bir güvenlik paketi sunar. High Grade, Low Grade ve Thrifty donanım paketleri vardır. Ayrıca pek çok özelliği mevcuttur. Örneğin airbag, ABS fren sistemi ve hız sabitleyici gibi donanımları içerir. Sonuç olarak, Daihatsu Cuore, düşük maliyetli, pratik ve ekonomik bir otomobil olarak tanımlanabilir. Şehir içinde sürmek için idealdir ve güvenli, konforlu ve benzin tasarruflu bir seçenek sunar. Japon tasarımının tipik özelliklerini taşır ve çizgileri hafif ve aerodinamiktir. Cuore, aileler ve şehir içinde sürmek isteyenler için cazip bir seçenek olabilir.  Cuore’nin motor teknik özellikleri ise şu şekilde;

0.9 Benzinli : Türkiye’ye gelen ilk versiyonlarda yer alan motordur. 0.9 litre hacminde 3 silindirli bir motordur. Bu motor 41 beygir güç üretmektedir. Türkiye’de satılmış olan en güçsüz motordur. Motosiklet motorundan biraz daha hallice diyebiliriz. Şehir içinde 6.5, şehir dışında 3.5 litre yakıt tüketimi vardır.

1.0 Benzinli : 2003 – 2007 yılları arasında satılan versiyonlarda yer almıştır. Bu motor 3 silindirli olup 58 beygir ve 94 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 5.8, şehir dışında 3.5 litre yakıt tüketmektedir. Minicik bir motor olmasına rağmen 0-100 hızlanması 11.2 saniyedir. Ayrıca 160 km/s son hızıdır.

Daihatsu Cuore Kullanıcı Yorumu

Eşim için şehir içinde kullanmalık bir otomobil ararken uygun fiyatı nedeniyle 2006 model bir Cuore aldım. Öncelikle arabanın içinden anlatmaya başlayacak olursak dışardan küçük gibi görünüyor ama içi o kadar dar değil. Özellikle aracın ön tarafının genişliği çok güzel. Ancak arka taraf için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Arka koltuk diz mesafesi çok dar olduğu için çok fazla sıkışıyorsunuz. Benim gibi 1.80 boyundaki birisi için arka koltuklarına oturmak resmen eziyet oluyor. Ön göğüs ve torpido üstü gibi yerlerde sert plastik malzeme kullanılmış. Ancak solma veya çatlama gibi şeyler olmuyor. Cuore yerden yüksek bir araba olduğundan kullanırken sanki bir küçük cip kullanıyormuş hissine kapılıyorsunuz. Motor performansı idare eder. Ama zaten bu arabanın bir performans aracı olmadığını unutmayın. İçinde 3 kişi varken yokuşa geldiğinizde hafif bir bayılma oluyor. Yol tutuşu ise dikkatli olmakta fayda var. Kasasının hafif olması sebebiyle yola çok iyi basmıyor. Ayrıca frenleri de ıslak zeminlerde çabuk kızaklamaya müsait. ABS bile bu durumlarda can sıkıcı bir hal alabiliyor.

Daihatsu Cuore Alınır Mı?

Herkesin aklında Cuore’nin yedek parçaları bulunuyor mu sorusu var. Ankara’da parça ihtiyacımız olduğundan biraz zorlanıyordum. Çok defa İstanbul’dan parça gelmesini bekledim. Ancak kesinlikle öyle sorun çıkartan bir otomobil değildir. İyi kullandığınız zaman bakımlarını da aksatmazsanız sizi daha uzun yıllar götürebilir. Bana göre şehir içi kullanmalık en kadın arabalarından bir tanesi. Ancak bu arabayı alacaksanız bagajı unutmalısınız. Çünkü bagajı sembolik düzey denilecek kadar küçük ve dar.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top