Debriyaja Basınca Kesilen Şıkırtı ve Uğultu Sesi Sebebi Nedir?

Manuel vitesli otomobillerde rastlanılan arızalardan bir tanesi olan debriyaja basınca kesilen şıkırtı, gıcırdama ve uğultu şeklindeki sesin sebebi nedir sorusuna yanıt arayacağız. 

Manuel şanzımana sahip otomobillerde vites değiştirmek için debriyaj pedalına ihtiyaç vardır. Ancak bu debriyaj pedal sisteminin kesinlikle bir ses yapmaması gerekir. Çünkü debriyaj, motor ile şanzıman arasındaki bağlantıyı sağlayan parçadır. Eğer debriyaj pedalına bastığınızda aracınızda farklılıklar hissediyorsanız bu muhakkak bir arızadan dolayı meydana gelmektedir. Bu sebeple sorunun kaynağını hemen bulmalısınız.

Bizde bu yazımızda debriyaja basınca kesilen ötme sesi gibi yani şıkırtı ve gıcırdama sesi gibi şeylere neden olabilecek arıza hakkında bilgi vereceğiz. Şimdi gelin Aracınız rölantide çalışırken ön taraftan gelen ancak debriyaja basınca kesilen sesin sebebi hakkında bilgi açıklama yapalım.

Debriyaja Basınca Kesilen Sesin Sebebi Nedir?

Otomobilimizin motoru ile şanzımanı arasında kavrama yapabilmesi için debriyaj balatası kullanılır. Debriyaja bastığınız zaman şanzıman mili ile bağlantı kesilir ve rahat vites geçişleri sağlanır. Motor, şanzıman devriyaj sistemi sürekli olarak dönen parçalar oldukları için bir bilya yani rulman olmak zorundadır. Bu rulmanlar debriyaja basmadığınız zamanlarda sürekli olarak dönerler. Ancak zamanla debriyaj çatalı ile balata arasındaki bilyalarda boşluk oluşabilir. Bu durum debriyaja basmadığınız zaman ötme sesi gibi ses gelmesine neden olacaktır. Debriyaja bastığınız zaman bu bilyanın üzerine yük bindiği için daha sıkı bir hal alır. Ancak tersi durumda boşluk yaptığı için şıkırtı sesi gelmesine neden olacaktır.

Debriyaja Basınca Kesilen Ses Nasıl Tamir Edilir?

Evet arızanın kaynağının debriyaj bilyasından meydana geldiğini söyledik. Debriyaj bilyasının değişimi için şanzımanın aşağı inmesi gerekir. Bu bilyanın arıza vermesinin en büyük neden bakımsızlıktır. Yani normalde debriyaj balatası değiştirirken, debriyaj rulmanının da değiştirilmesi gerekir. Ancak araç sahipleri maliyetten kaçmak için nasılsa daha bozulmadı diye değiştirmezler. Bu durum fazladan masraf yapmanıza neden olur. Çünkü debriyaj bilyasının değiştirilmesi için şanzımanın indirilmesi ve ortasında bulunan rulmanın değiştirilmesi gerekmektedir. İşçiliği zor bir arıza olduğu için genellikle bu arıza görmezden gelinir. Ancak şunu unutmayın, bu bilya dağıldığı zaman şanzıman ve baskı balataya zarar verebilir. Çünkü mili kilitlediği zaman debriyaj sistemi elemanlarının çok ağır ve maliyetli zararlar görmesine neden olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir