Direksiyon Avara Kolu Nedir ve Ne İşe Yarar? Değişim Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

Otomobillerin direksiyon sisteminin az bilinen parçalarından bir tanesi olan avara kolu nedir ve ne işe yarar? Avara kolu fiyatı ne kadardır? Avara kolu değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca 2023 yılı için avara kolu değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

avara kolu

Eğer direksiyon sistemi olmasaydı aracınızda sağa ve sola dönüşler olmayacak ve sadece düz bir şekilde gidecekti. Ancak aracınızı yönlendirmek için direksiyon icat edilmiştir. Direksiyon sisteminin elemanları “direksiyon simidir, direksiyon mili, avara kolu, direksiyon kutusu, rot kolları” olarak bilinmektedir. Bu elemanlardan en az bilineni ise avara koludur.

Avara Kolu Nedir ve Ne İşe Yarar?

Direksiyon milinin ucunda bir dişli bulunur. Bu dişli avara kolunun içine girer. Avara kolunun görevi direksiyon sistemindeki tüm dişlilerin bir arada bağlantısını sağlayan parçadır. Çok fazla arıza yapabileceği bir şey olmadığı için genelde adı çok fazla bilinmez. Avara kolu genel itibariyle eski kara direksiyonlu araçlarda bulunur. Yeni nesil araçlarda ise avara kolu yerine direksiyon power sistemi yer almaktadır. Avare kol olarak bilinen bu parça günümüzde çok az araçta yer almaktadır.

Avare Kolu Değişimi Ne Kadar? 2023 Yılı

Avara kolu öyle kolay kolay arıza yapmaz. Çünkü eski sistem araçlarda direksiyon sisteminin arıza yapmasını gerektirecek bir yağlama kullanılmaz. Arıza yapması için genelde kırılması veya dişlilerinin sıyırması gerekmektedir. Avara kol değiştirme için önce direksiyon kutusunun yerinden sökülmesi gerekir. Daha sonra kol yerinden çıkartılır ve yenisi takılır. Avara kol fiyatı 300 ile 1.000 lira arasında değişmektedir. Avare kol değişimi işçilik ücreti ise 300 lira civarında alınmaktadır. Kısaca avare kol değişimi maliyeti 2023 yılı için 600 ile 1.300 lira arasında değişen bir paraya yapılmaktadır.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top