Direksiyonu Çevirirken Uğultu Sesi Gelmesinin Sebebi Nedir?

Hidrolik direksiyona sahip aracınızda direksiyonu çevirirken uğultu sesi neden gelir? Direksiyon kutusundan ses gelmesinin nedeni nedir? 

direksiyonu cevirirken ugultu sesi neden gelir

Eskiden otomobillerin direksiyonu araba hareket etmezken çevirmek büyük kas gücü gerektirirdi. Ancak bundan 30 kadar önce otomobillerin neredeyse tümünde hidrolik sistemli direksiyona sahip araçlar üretilmeye başladı. Hatta artık hidrolik bile bir miktar güç gerektirdiği için elektrikli hidrolik direksiyon (servo) sistemleri kullanılmaya başladı.

Hidrolik direksiyonun çalışma prensibi gayet basittir. Siz direksiyonu çevirmek için güç harcadığınızda direksiyon pompası (power) adı verilen hidrolik basınç motoru direksiyon kutusuna sıkıştırılmış yağ basar. Böylelikle aracınızın direksiyonu çok büyük kuvvet gerektirmeden çevirmiş olursunuz. Özellikle park etmelerde hidrolik direksiyon çok büyük avantajlar çıkartmaktadır.

İlginizi Çekebilir : “Dizel Araba Egzozundan Neden Siyah Duman Gelir

Ancak hidrolik direksiyon çok karmaşık sistemlerin bir araya gelmesiyle oluşur. Bu parçalara bakacak olursak. Direksiyon powerı, direksiyon kutusu, hidrolik yağ deposu gibi parçaların bir uyum halinde çalışması gerekmektedir. Sistem içerisinde sıvı olduğundan sızıntı yapmaya müsaittir. Eğer bir hidrolik direksiyon sisteminde direksiyon yağı kalmaz ise o zaman arıza çıkartabilir. Ayrıca eski sistem kara direksiyon araçlarda direksiyon sistemi tamiri basitken, hidrolik direksiyonlu araçların sistemlerinin tamiri çok daha fazladır. Bu sebeple sürekli olarak bakım gerektirmektedir. Ayrıca en ufak bir arızasında daha pahalı sonuçlar doğurmaması için hemen tamir ettirmelisiniz.

Hidrolik direksiyon sistemi bozulmadan önce bir takım belirtiler verir. Bunlardan en çok öne çıkanı ise direksiyonu döndürürken uğultu sesi gelmesidir. Bu sesin gelmesinin nedenleri ise şunlardır.

Direksiyon Çevirirken Neden Uğultu Sesi Gelir?

1- Direksiyon Hidrolik Yağının Azalması veya Bitmesi

Hidrolik direksiyonun en önemli parçası yağıdır. Çünkü basınç oluşturabilmesi için yağın sıkıştırılması gerekir. Ancak sistemde yağ kalmazsa boşluk oluşur. Bu da sistemin hava yapmasına neden olur. Sonuç olarak direksiyonu çevirirken uğultu şeklinde bir ötme sesi gelecektir. Direksiyon sistemi kapalı olduğundan hidrolik yağının azalmaması gerekir. Eğer yağ kaybı varsa mutlaka bir sızıntı var demektir. Sızıntının kaynağını mutlaka bulmalısınız.

2- Direksiyon Pompası (Power) Arızası

Direksiyon pompasının görevi, hidrolik yağını sıkıştırarak  direksiyon kutusuna baskı uygulamaktır. Sistemin içerisinde bıçak denilen kanatçıklar vardır. Bunlar zamanla aşınabilir ve direksiyonu çevirirken uğultu sesi gelmesine neden olabilir.

3- Direksiyon Hidrolik Hortumlarında Sızıntı Olması

Direksiyon hidrolik yağı, bir hortum tarafından basılır. Bu hortumda bir sızıntı meydana gelirse sistem hava alır ve boşluk yapmasına neden olur. Sonuç olarak direksiyonu döndürürken ötme sesi gelmesine neden olacaktır.

4- Rot Kolu Arızası

Rot kolları direksiyon hareketlerini tekerlere ileten parçalardır. Direksiyon kutusundan çıkan mil, rot kolu ile bağlıdır. Rot kolu bozulduğu zaman uğultu sesi gelmesine neden olacaktır.

Kaynak: otogenel.com

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top