Dizel Partikül Fitresi (DPF) Temizliği Fiyatı Ne Kadar? – 2023

Dizel motorlu araçlarda zorunlu olarak bulunması gereken bir parça olan dizel partikül filtresi kısa adıyla DPF ne kadara temizlenir. DPF temizleme fiyatı ne kadar? Bu yazımızda 2023 yılı için DPF temizle maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

dizel partikul filtresi dpf

Türkiye uzun yıllardır Avrupa birliğine girmekle uğraşan bir ülkedir. Bu yüzden Avrupa standartlarına çıkmak için hemen her alanda katı kurallar koymaktadır. Dizel motorlu araçların çevreyi çok fazla kirletmesi nedeniyle üreticiler egzoz gazlarını süzmenin bir yolunu aradılar. Sonuç olarak ortaya çok pahalı bir seramik maddeden yapılan partikül filtresi ortaya çıktı.

Dizel partikül filtresi (DPF) “seramik, silisyum karbür veya kordiyerit” maddelerinden yapılmıştır. Bunlar çok pahalı oldukları için DPF fiyatı da pahalıdır. Çalışması için ise yüksek sıcaklık gereklidir. Dizel egzoz gazı içinde bulunan zehirli gazlar bu petek yapıda bulunan filtrenin içinden geçerken tepkimeye uğrar. Sonrasında o şekilde atmosfere salınır.

dpf temizlik oncesi ve sonrasi

Bir çeşit süzgeç olan DPF zamanla dolabilir ve tıkanır. Bu durumda ya değiştirilmesi ya de temizlenmesi gerekecektir. DPF parça fiyatı olarak çok pahalı olduğundan genelde araç sahipleri temizletmenin yolunu ararlar. Ancak bunlara hiç gerek duymayabilirsiniz. Eğer aracınızın sürekli sıkışık trafikte kullanıyorsanız DPF çok kısa zamanda dolacak ve tıkanacaktır. Bu yüzden haftada en az 1 kere ve yarım saat aracınızı 3 bin devir üstünde kullanmalısınız. Böyle egzoz gazındaki basınç DPF’nin temizlenmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca satılan DPF temizleyici ürünler tıkanmanın önüne geçebilir. Sonuç olarak ihmal veya arıza nedeniyle aracınızın DPF’si çok fazla tıkandıysa temizletmeniz gerekecektir.

Dizel Partikül Filtresi Temizleme Makinesi
Dizel Partikül Filtresi Temizleme Makinesi

Dizel Partikül Fitresi (DPF) Temizlik Fiyatı – 2023 

Eğer yüksek devirde kullanımınıza veya enjektör temizleyici eklemenize rağmen DPF tıkalı olarak devam ediyorsa temizletilmesi gerekmektedir. Bunun için bir oto egzoz işyerine gitmeniz gerekecektir. Ustanız aracınızın egzozunun ortasında bulunan DPF’yi sökecektir ve yerinden çıkartacaktır. Ardından makineye takılarak özel bir ilaç ile tıkanıklık açılacaktır. Son olarak iyice temizlenmesi için DPF’nin içinde tazyik su verilecektir. Böylelikle aracınızın dizel partikül filtresi temizlenmiş olacaktır. Bu işlem yaklaşık olarak 3-4 saat bir süre almaktadır. Fiyat olarak ise 2023 yılı için 1.000 ile 1.500 lira arasında bir işçilik ücreti alınmaktadır.

Kaynak: otogenel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir