Egzoz Askı Lastiği Değişim Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

Egzoz askı lastiği ne kadara değişir? Egzoz askı lastiği fiyatları ne kadardır? Egzoz askı lastiği değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2023 yılı için egzoz lastiği değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

egzoz aski lastigi degisimi

İçten yanmalı motorların egzozlarının aracın arkasında olması gerekir. Çünkü egzoz gazının arabanın içine dolmasını kimse istemez. Egzoz borusu arabanın altına sabit bir şekilde arkaya doğru gider. Ancak egzoz borusu demirdendir. Arabanın tabanı da demir olduğu için çukurlardan geçişlerde ikisi birbirine vurduğundan çok ses çıkardı. Üreticilerde bunun önüne geçebilmek için egzozu arabanın tabanına kauçuk bir askı aparatı ile sabitlemişlerdir. Kauçuk yumuşak olduğu için egzoz borusunun burma sesini emer. Böylelikle ses çıkmamış olacaktır. Ancak egzoz borusu çok yüksek sıcaklıklarda çalıştığı için askı lastiğinin zamanla yıpranmasına ve kopmasına neden olur. Bu durumda değiştirilmesi gerekecektir. Egzoz lastiğinin diğer bir görevi ise borunun sallanmasını engellemektir. Eğer egzoz borusu en ufak bile sallanırsa bu zamanla daha büyür ve borunun kopmasına neden olabilir. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için egzoz askı lastiğini değiştirmeniz gerekecektir.

Egzoz Askı Lastiği Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti – 2023

Askı lastiğini değiştirmek için bir oto egzozcudan yardım almanız sizin faydanıza olacaktır. Usta hem işinin ehli olacak hem de sağlam iş yapacaktır. Askı lastiği fiyatı aracınızın marka ve modeline göre değişiklik gösterse de piyasada  50 ile 150 lira arasında bir parça fiyatına satılmaktadır. Ustanız ise askı lastiğinin değişimi için 75-100 lira arasında bir işçilik ücreti alacaktır. Kısaca 2023 yılı için egzoz askı lastiğini değiştirmenin maliyeti 125 ile 250 lira arasında bir para tutacaktır.

Egzoz askı lastiği aracınızda konfor ve ses yalıtımı açısından çok önemli bir rol oynamaktadır. Lastik esnediği zaman egzoz borusu aracın taban sacına çarpacak ve ses çıkartmasına neden olacaktır. Ayrıca egzoz lastiği koptuğu zaman egzoz borusu sürekli sallandığı için sağa sola çarpmasına neden olabilir. Bu durum bu kadar ucuz fiyatlı bir parçanın daha fazla maliyetli arızalar çıkartmasına neden olacaktır.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top