Egzozdan Beyaz Duman ve Yoğun Buhar Neden Çıkar

Aracınızın egzozundan beyaz duman ve yoğun buhar çıkmasının sebebi nedir? Neden beyaz duman gelir? Egzozdan buhar çıkmasının sebebi nedir? Yaz ve kış beyaz duman buhar sebepleri nelerdir gibi sorulara yanıt arayacağız.

İçten yanmalı otomobillerin motorunda yanma meydana geldikten sonra ortaya çıkan gaz egzoz sistemi tarafından dışarı atılır. Bir otomobilin egzoz dumanının rengi arızanın kaynağı hakkında çok büyük bilgiler verebilir. Örneğin siyah duman hava/yakıt karışım oranında bir arıza olduğuna, mavi renkli duman ise yağ yaktığına işarettir. Peki ya beyaz ve yoğun buhar şeklindeki dumanın sebebi nedir?

Egzozdan Beyaz Duman ve Yoğun Buhar Neden Çıkar?

Öncelikle şunun ayrımını yapmanız çok önemlidir. Kış aylarında hava soğukken motor ısınana kadar egzozdan yoğun beyaz duman gelmesi çok normaldir. Çünkü egzoz borusu içinde donan su molekülleri sıcak egzoz gazıyla buharlaşır ve kuruyana kadar yoğun buhar çıkmasına neden olur. Ancak motor ısındıktan yani normal çalışma sıcaklığına geldiği zaman dumanın kaybolması gerekir. Ayrıca çıkan egzoz dumanının buhar olduğunu kontrol etmenin en iyi yolu dumanı gözlemlemektir. Çünkü buhar dumanı çok fazla yükselmeden gözden kaybolur gider. Ancak yazın ve motor sıcakken bile egzozdan beyaz duman ve yoğun buhar geliyorsa yanma odasına su sızdığı anlamını taşır. İşte burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus yanma odasına girerek suyun sebeplerini bulmanızdır.

1- Üst Kapak Contasının Yanması

Silindir kapak contası da denilen bu parça motor üst kapağı ile bloğu arasında yer alır. Görevi motor yağı ile suyun birbirine karışmasını engellemektir. Eğer üst kapak contası yanarsa su yanma odasına sızar ve aracınızın egzozundan beyaz duman çıkmasına neden olur.

2- Motor Blok Çatlağı

Motor bloğunun içinde küçük su kanalları vardır. Bu kanallardan su devirdaim olur ve motorun soğutulması sağlanır. Ancak aşırı hararete maruz kalan motor çatlayabilir. Bu küçük çatlaktan sızan su aracın yanma odasına girebilir. Sonuç olarak egzozdan beyaz duman çıkmasına neden olur.

3- Düşük Oktanlı Yakıt

Sürücüler çok bilmese de yakıtın oktanı ne kadar düşük olursa egzozdan beyaz duman çıkması çok olur. Çünkü oktan yakıt içerisindeki hidrokarbonları temsil eder. Ne kadar az olursa yakıtın egzoz dumanı rengi o kadar beyaz olur.

4- Üst Kapak Çatlaması

Motor üst kapağının içinde aynı blok gibi küçük su kanalları vardır. Eğer kapakta çatlak varsa bu su yavaş yavaş silindirlerin üstüne sızar ve egzozdan yoğun su buharı çıkmasına neden olur.

Sonuç olarak motoru sağlıklı bir arabanın egzoz gazı renksiz olmalıdır. Hangi renk olursa olsun egzozdan bir duman çıktığı gözle görülüyorsa bir arıza var demektir. Bunun için iyi bir ustadan yardım almanız sizin faydanıza olacaktır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top