Egzozdan Neden Mavi Duman Gelir? Motor Neden Yağ Yakar?

Aracınızın egzoz dumanı rengi arızanın kaynağını da gösterebilir. Bu yazımızda egzozdan mavi renge yakın gri duman neden gelir, egzozdan mavi duman atma sebebi nedir sorusuna yanıt arayacağız.

Otomobilimizin motoru çalışmaya başladıktan sonra piston yanma odasında hava/yakıt karışımı yanar. Bu yanma sonucunda ortaya bir gaz çıkar. Çoğunluğu karbon monoksit olan bu gaz egzoz manifolduna itilir. Oradan da egzoz borusu yardımıyla atmosfere salınır. Isınmış bir motorun egzoz gazı rengi neredeyse hiç yoktur. Ancak bazı arızalarda egzozdan farklı renklerde duman çıkar. Örneğin siyah duman zengin karışımla yanan motora işaretken, gri duman daha farklı arızaları gösterir. Ancak bu duman renklerinden en kötüsü ise mavi renkte olanıdır. Çünkü motor yağının yanması sonucunda ortaya mavi renkli egzoz dumanı çıkar. Aslında gri bir duman olmasına rağmen mavi tona çalmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Direksiyonu Çevirirken Uğultu Sesi Gelmesinin Sebebi Nedir

Normal egzoz gazı dışarı çıktıktan sonra hemen kaybolmalıdır. Çünkü bu genelde buhara işarettir. Ancak yağ yakan motorun egzoz gazı uzun süre orada kalır. Böylelikle çabuk kaybolmaz. Dediğimiz gibi mavi renkli dumanın sebebi motorun yağ yakmasıdır.

Motorun Yakmasının Sebebi Nedir?

Motor yağı, bloğun hemen altında yer almalıdır ve asla yanma odasına geçmemelidir. Çünkü sağlıklı bir motorun piston yanma odasında sadece hava ve yakıt bulunmalıdır. Yağlama motorun alt kısmında olur. Pistonlar her aşağı indiğinde yağa batar ve yukarı çıkar. Böylelikle yağlanma sağlanmış olur. Peki yanma odasına yağ sızıntısı neden olur gelin şimdi madde madde inceleyelim.

1- Piston Segman Aşınması

Pistonların etrafında sızdırmazlık sağlaması için 3 adet segman vardır. Bunlar bir çeşit metal contadır. Bu segmanlar zamanla aşınır ve sızdırmazlık özelliğini kaybeder. Bunun sonucunda aracınızın motoru yağ yakar. Sonuç olarak egzoz gazının rengi mavi olacaktır. Ayrıca uzun süre müdahale edilmezse yağ eksiltmenin oranı giderek artacaktır. Bu durumun tamirine motor yaptırma veya segman attırma adı verilir.

2- Subap (Valf) Contalarından Kaçırma

Aracınızın motorunun üst kapağında eksantrik mili ve subaplar bulunmaktadır. Sürekli hareket ettikleri için mutlaka yağlanmaları gerekmektedir. Motor içerisinde bulunan kanallardan yukarı doğru basılan yağ mil ve valfleri sürekli yağlar. Valfleri ise yanma odası arasında yağın sızmasını engellemek için contalar bulunur. Ancak zamanla bu contalar aşınır ve sızdırmaya başlar. Subap kenarlarından yanma odasına sızan yağ yanarak egzozdan mavi duman atmasına neden olur.

3- Yanlış Viskozite (Numara) Yağ Kullanmak

Otomobil motorlarında kullanılan yağın kaç numara olacağı üretici tarafından belirlenmiştir. Örneğin 10W40 yağ olması gereken bir motora 0W30 yağ koyarsanız daha akışkan olur. Bu da conta ve segmanlarda bir sorun olmamasına rağmen yanma odasına yağ sızmasına neden olur. Sonuç olarak bir tür yağ olduğu için yandığı zaman mavi renkli duman çıkartır.

4- Yağ Pompası Basıncının Yüksek Olması

Motorun içerisinde yağ gönderen bileşene yağ pompası adı verilir. Ancak bazen arıza yaptığı zaman oluşturması gereken basıncı kat kat artırır. Bu da yağın segmanların sızdırmazlık derecesini bozacak kadar yüksek basınçla gönderilmesine neden olur. Sonuç olarak yüksek basınçlı yağ yanma odasına girer ve yanar. Bu durum egzozdan mavi duman çıkmasına neden olur.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top