El Freni Neden Tutmaz ve Kaçırır? El Freni Nasıl Sıkı Tutar?

Aracınızın el frenini sonuna kadar çekmenize rağmen tutmuyor ve arabanızın geri veya ileri kaçırmasına neden oluyorsa bunun sebebi nedir? El freni nasıl sıkı yapılır sorularına yanıt arayacağız.

Otomobillerde park freni olması zorunlu bir şeydir. Çünkü aracınızı yokuşlarda park ettiğinizde ileri veya geri gitmemesi gerekir. Normalde sürücüler araçlarını vitese takılı halde park ettikleri için el freninin tutmadığını fark etmeyebilir. Ancak el freni tutmazsa ve aracınızın vitesi boştaysa ileri ve geri hareket edebilir. Bunun için sıkı bir el freni olması çok önemlidir.

El freninin diğer bir görevi ise aracın kalkışlarda geri kaçmasını engellemektir. Ama ne olursa olsun aracınızın el frenini sadece park halinde kullanmalısınız. Zaten günümüz araçlarında el freni düğme ile aktif edilebilen ve motor durduğu zaman devreye giren bir sistem halini almıştır.

El Freni Neden Sıkı Tutmaz ve Kaçırır?

Aracınızın vitesini boşa alın ve el frenini çekin. Eğer yokuş aşağı hareket ediyorsa el freni sıkı tutmuyor demektir.  Peki el freninin kaçırmasına neden olan arızalar nelerdir.

1- El Freni Halatının Gevşemesi veya Kopması

El freninin tutmamasının en büyük sebebi fren telinin gevşemesi ya da kopmasıdır. Freni çektiğiniz zaman çelik bir tel gerilir ve arka frenlerin sıkışmasını sağlar. Ancak halat esner ve gevşerse el freninin tutmamasına neden olur. Ayrıca kopması durumunda el freni hiç tutumayacaktır.

2- Fren Merkezi Arızası

El freninin sürekli olarak aktif kalması için sisteme hidrolik yağı basınçlı halde tutan merkez adı verilen parça vardır. Eğer fren merkezi arızalı olursa balataları sıkmaz ve arabanın el freni çekiliyken kaymasına neden olur.

3- El Freni Cırcır Ayarının Bozulması

El freni kolunu yukarı doğru kaldırırken tıktık ses çıkarttığını görürsünüz. Bu el freni kademeleridir. Ancak gevşeme olması durumunda kol en yukarıya bile kalksa tutacak kadar genleşme sağlanamaz. Bunun sonucunda aracınızın el freni tutmayacaktır.

4- Kampanaların Eskimesi ve Kampana Eskimesi

Bazı araçların arka tekerlerinde kampana fren sistemi bulunur. Kampana fren sistemi “yay, balata ve pabuç” gibi parçalardan oluşmaktadır. Bunlardan bir tanesi bile arıza yaparsa aracınızın el freni tutmayacaktır.

El Freni Tamiri Nasıl Yapılır? Nasıl Sıkı Tutması Sağlanır?

Aracınızın el freninin kaçırmasının en büyük sebebi halat olmaktadır. Öncelikle fren halatında bir gevşeme olup olmadığını kontrol edin. Eğer halatta bir sorun yoksa bu sefer fren sisteminin diğer bileşenleri olan “fren balataları, merkez ve kampana” gibi şeylere bakın. Tüm bunlar tamam olduğu zaman aracınızın el freni tutacaktır. Çoğu el freni ayar yapıldıktan sonra tutacaktır.

Kaynak: otogenel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir