El Freni Teli Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

El freninin çalışması için en önemli parçalardan bir tanesi olan el freni teli fiyatı ne kadar? El freni halatı ne kadara değişir? El freni teli değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2022 yılı için el freni teli değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

el freni teli degisimi

El freni bir otomobilin en önemli güvenlik ekipmanlarından bir tanesidir. Görevi otomobil park halinde dururken, aracın ileri ve geri gitmesini engelleyerek sabit kalmasını sağlamaktır. El freni teli, arka fren balataları ile el freni kolu arasında bağlantı kurmaktır. Siz el freni kolunu çektiğiniz zaman halat gerilir ve balataların sıkışmasını sağlar. Böylelikle aracınız ileri ve geri gitmekten kurtulmuş olacaktır. Günümüzde otomobiller artık elektrikli el freni üretilmektedir. Ancak çalışma prensibi aynıdır. Sadece kol yerine elektrikli bir motor tarafından halat gerilir. El freni halatı zamanla esneyebilir veya kopabilir. Bu durumda değiştirilmesi gerekmektedir.

el freni halati yeri

El Freni Teli Ne Kadara Değişir?

Hiç ihmale gelmeyecek bir şey olan el freni halatı araba park halindeyken bile kopabilir. Örneğin benim başıma gelen bir olayı anlatmak istiyorum. Aracımı hafif bir rampada el freni çekili halde bırakmıştım. Gece halat kopmuş ve araba hareket edip öndeki ağaca çarpmış. Neyse konumuza dönecek olursak el freni teli öyle ucuz bir parça değildir. Tofaş Şahin ve Doğan’ın 120 lira, Ford Focus’un 350 lira, Honda, Toyota ve Volkswagen gibi araçların ise 500 lira civarında bir paraya satılmaktadır. Değişimi için işçilik ücreti olarak 250-300 lira civarında bir para alınmaktadır. Kısaca 2022 yılı için el freni halatı değişim maliyeti 470 ile 800 lira arasında bir para tutacaktır.

El freni teli kopmadan bir takım belirtiler vermeye başlar. Örneğin son zamanlarda el freni iyi tutmuyor ve aracın kaymasına neden olabilir. El freni kolu eskisine göre çok daha yukarı çıkabilir.  Veya tel artık sıkıştığı için kolu indirmekte zorlanabilirsiniz. Tüm bunlar el freni halatının eskidiğini belirtileridir. Eğer aracınızda bu halatın eskidiğinden şüphe ediyorsanız muhakkak aracınızın el freni sistemini kontrol ettirmelisiniz. Ayrıca el freni teli kopuk veya tam tutmayan bir araba Tüvtürk muayenesinden ağır kusur alacaktır.

Kaynak: otogenel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir